Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy zamiast cesarki kleszcze lub próżnociąg?

| aktualizacja: 17.07.2017 | 0

Czasem lekarze odmawiają przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, tłumacząc, że już jest za późno na podjęcie takiej decyzji. Sprawdź, kiedy wykonuje się nieplanowaną cesarkę i czym można ją w pewnych sytuacjach zastąpić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kiedy wykonuje się nieplanowane cesarskie cięcie
fot. Fotolia
Gdy słuchamy porodowych historii, czasem pojawia się w nich wątek, że lekarz odmówił wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ było już na nie za późno. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach rzeczywiście nie można zakończyć porodu operacyjnie, choć takie rozwiązanie było wcześniej brane pod uwagę.

Co jest powodem nieplanowanej cesarki?

Wskazania do planowego cesarskiego cięcia są jasno określone – mówi dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Mogą wynikać z kondycji lub położenia płodu, a także ze stanu zdrowotnego lub budowy anatomicznej jego mamy. Ale w trakcie porodu mogą ujawnić się również inne przesłanki do jego operacyjnego zakończenia, wyjaśnia ekspertka. Są to między innymi:
  • zaburzenia tętna dziecka,
  • brak postępu w I, a czasem także w II okresie porodu. 
     

Kiedy jest za późno na cesarskie cięcie?

Może się jednak zdarzyć, że poród jest już tak dalece zaawansowany, a główka dziecka znajduje się na tyle nisko w kanale rodnym (w II okresie porodu), że przy zaburzeniach w zapisie KTG dla dziecka korzystniejsze jest użycie próżniociągu położniczego lub kleszczy – tłumaczy dr Jurczak-Czaplicka. Lekarka podkreśla, że decyzja o sposobie zakończenia porodu jest zawsze poprzedzona badaniem położniczym, które pozwala wybrać najkorzystniejszą metodę i dla zdrowia dziecka, i dla rodzącej.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?