Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty

| aktualizacja: 03.04.2014 | 5

Jeśli dziecko źle widzi, ma zeza, jak najszybciej musisz leczyć jego wzrok, by nauczyło się widzieć stereoskopowo. Co to jest widzenie stereoskopowe i dlaczego niemowlę nie powinno zezować - pytamy okulistę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
niemowlę w okularach
fot. Fotolia
Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważasz cokolwiek niepokojącego, jeśli chodzi o wzrok dziecka. Jakie objawy są niepokojące objawy, kiedy iść do okulisty i jak leczy się wady wzroku u niemowląt i małych dzieci - wyjaśnia dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista.

Kiedy z niemowlęciem trzeba iść do okulisty?

Jeżeli rodzice lub lekarz zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie, wielkości czy też wyglądzie obu oczu. Nierównoległe ustawienie oczu, czyli naprzemienne lub jednostronne ustawianie się oczu w zezie, drobne drżenia lub szybkie ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu.
Brak czerwonego odblasku z jednego lub obu oczu podczas oświetlenia oczu zogniskowanym światłem (np. przy robieniu zdjęć) może wskazywać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Zaraz po urodzeniu dziecka rodzice powinni także zwrócić uwagę na wygląd oczu i okolicznych tkanek: czy gałki oczne są prawidłowo osadzone w oczodołach, czy nie ma nieprawidłowej i nadmiernej wydzieliny ropnej lub śluzowej, czy noworodek stara się otwierać oczy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, świadczy to o stanie zapalnym spojówek, powiek lub niedrożności dróg łzowych.

Czytaj też: Co widzi noworodek? Zobacz sama

Jeśli rodzice mają krótkowzroczność, warto zbadać wzrok niemowlęciu?

Jeśli  rodzice, rodzeństwo  lub najbliższa rodzina ma wady wzroku lub inne schorzenia oczu, warto iść już z niemowlęciem do okulisty. Wiele schorzeń oczu wrodzonych lub występujących od urodzenia można skutecznie wyleczyć, ale jedynie pod warunkiem wczesnego zgłoszenia się do okulisty.

Jak sprawdza się wzrok u wcześniaków?

Dzieci urodzone przedwcześnie, że względu na niedojrzałość układu wzrokowego, badane są w 4., 8., 12. tygodniu życia. Jeżeli nie rozwinie się u nich retinopatia wcześniacza, bardzo często występują wady wzroku: krótkowzroczność lub nadwzroczność, zez, oczopląs, niedowidzenie. Tak więc badanie okulistyczne powinno być wykonane jak najwcześniej, w pierwszym roku  życia dziecka.

Jak długo niemowlę może zezować?

Dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy w 6-8. tygodniu życia. Od tego momentu oczy dziecka powinny być ustawione równolegle i na wprost oraz prawidłowo przesuwać się na boki podczas patrzenia na interesujące go obiekty. U zdrowych dzieci oko nie "ucieka"  od urodzenia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zaburzenie, wcześniej lub później okaże się, że  mamy do czynienia z jakąś wadą wzroku.

Kiedy można zacząć leczenie zeza u niemowlęcia?

Leczenie zeza u dziecka rozpoczynamy zaraz po jego wykryciu.

Jak leczy się zeza u niemowlęcia?

Najpierw trzeba ocenić wadę wzroku, przy pomocy odpowiednich komputerowych autorefraktometrów, po kilkudniowym podaniu do obu oczu kropli atropinowych w celu porażenia akomodacji. Jeżeli stwierdzimy wadę wzroku, dobieramy odpowiednie okulary lub soczewki  kontaktowe, bez względu na wiek dziecka. Pierwszym leczeniem zeza jest stałe ich noszenie.
Jeżeli stwierdzimy niedowidzenie jednego oka, konieczne jest zasłanianie oka zdrowego, w celu zmuszenia go do odbierania bodźców. Trzeba to robić przez wiele godzin dziennie przez kilka miesięcy, oczywiście w zależności od ciężkości niedowidzenia i wieku dziecka.
Gdy w obu oczach jest ta sama ostrość wzroku, leczy się zeza przy pomocy odpowiednich okularów pryzmatycznych, iniekcji toksyny botulinowej lub zabiegu operacyjnego.  Dalsze leczenie choroby zezowej wymaga stosowania ćwiczeń ortoptycznych, mających na celu wzmocnienie lub wykształcenie widzenia obuocznego.

Jak długo może trwać leczenie zeza?

Czas leczenia zeza zależy od ciężkości schorzenia, czyli od głębokości niedowidzenia i wielkości kąta zeza, oraz od wieku dziecka. Jeżeli leczenie rozpoczniemy u małego dziecka, np. u niemowlęcia, to trwa ono krócej. Z reguły takie leczenie trwa kilka lat.

Czytaj także: Dzieci coraz gorzej widzą: alarmujące badania
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

rebusik77
rebusik77 | 2017-01-20 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z moim synem poszłam jak tylko zauważyłam, ze ucieka mu oczko i okazało się, że to właśnie początki zeza. Jest teraz pod opieką Centre de la Vision i z tego co widzę jest spora poprawa. Dobrze, że nie zwlekałam.

Odpowiedz

mariamazda23
mariamazda23 | 2016-11-30 09:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki Centre de la Vision w Krakowie wiem o wadzie wrodzonej zaćmy u mojego malucha, szczęśliwie zauważyłam, ze coś nie tak jest z oczkami mojego dziecka

Odpowiedz

Alicja
Alicja | 2014-04-19 18:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja mam problem, bo synek miał wadę wzroku zdiagnozowaną w wieku 1,5 roku. Nie założyłam mu okularów, bo mi go było szkoda. W przedszkolu nie chciał nosić okularów, wstydził się. Teraz ma 6 lat i niestety nie ma widzenia stereoskopowego. Nie wiem, czy coś z tym można jeszcze zrobić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

chcialasmasz
chcialasmasz | Alicja | 2016-01-19 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

matka glpia a dziecko cierpi

Odpowiedz

Ewa
Ewa | 2014-04-07 08:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dzieci noszą okulary. Syn od 6 miesiąca życia a córka gdy skończyła 5,5 miesiąca. Mają bardzo duże wady: syn zez naprzemienny ( kąt zeza obecnie powyzej 5 stopni wyleczony z kąta 15 stopni, astygmatyzm powyzej 6 i nadwzroczność 8 dioptrii; okulary ma oko lewe 7,75 cylinder 0,5, a oko prawe 7,5 dioptrii cylinder 0,5. Gdyby nie dostał okularow tak wcześnie najprawdopodobnie dzisiaj miałby niedowidzenie. Obecnie ma 4,5 roku. Corka ma 2,5 roku, wada astygmatyzm powyzej 6 i nadwzroczność powyzej 5 dioptrii, nosi okulary oko prawe 3,5 dioptrii cylinder 1,5 a oko lewe 4,5 dioptrii cylinder 1,5. Nie są to jeszcze okulary docelowe,gdyż corka nie pozwala przebadać się komputerowo i wadę określoną ma listwami.
Pozdrawiam Ewa

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?