Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

| aktualizacja: 05.10.2017 | 3

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ale nie wiesz, czy od samego początku test ciążowy będzie miał prawidłowy wynik? Sprawdź, kiedy najlepiej go wykonać, aby jego wynik był miarodajny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
kiedy zrobić test ciążowy
fot. Fotolia
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Specjaliści są zgodni, że nie ma sensu robić go kilka dni po współżyciu, ponieważ wtedy jeszcze nie wydziela się wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się w organizmie dopiero około 7 dni po zapłodnieniu. Hormon ten jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową po jej zagnieżdżeniu się w macicy, i to on jest odpowiedzialny za pozytywny wynik testu ciążowego.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż dopiero w okolicach najbliższej spodziewanej miesiączki. Im bliżej terminu okresu, tym wynik jest bardziej wiarygodny. Jeśli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że jesteś a ciąży. Pamiętaj jednak, że dużo zależy od czułości testu. Test ciążowy domowego użytku powinnaś kupić w aptece – wtedy masz pewność, że był prawidłowo przechowywany, a jego wynik będzie prawidłowy i miarodajny.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży
 

Po ilu dniach zrobić test?

Ponieważ dopiero po 9 czy nawet 10 dniach od stosunku dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium i rozpoczęcia wydzielania ciążowego hormonu, gonadotropiny kosmówkowej, to najczęściej zaleca się wykonywanie testu ciążowego dopiero po tym czasie od stosunku.
Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży i u nich hormon hCG zacznie wydzielać się intensywniej wcześniej. Możesz też później obliczyć, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, korzystając z kalkulatora dnia zapłodnienia.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

Boisz się, że kreski były blade i nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży? Może uspokoi cię informacja, że pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny w 99 procentach. Jeśli wyszedł negatywny, mimo wykonania po 10. dniu od stosunku, jego wiarygodność również jest wysoka. Jeśli test został wykonany w dniu spodziewanej miesiączki i nie wykazał ciąży, należy poczekać kolejne dwa dni i zrobić go ponownie.

Zobacz też: Który test ciążowy jest najlepszy?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Ija
Ija | 2017-10-16 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robiłam test w dzień spodziewanej miesiączki, otrzymałam słabą drugą kreskę w wyniku. Słaba kreska utrzymywała się również w kolejnych testach (wykonanych w ostępach kilku dni). Po wykonaniu testu z krwi okazało się, że mam bardzo niski wynik (małe stężenie). Okazało się, że zarodek nie zagnieździł się w macicy i poroniłam samoistnie. Test może być pozytywny również w takich przypadkach, jak nieprawidłowe zapłodnienie (bez zagnieżdżenia). Test z krwi jest tak naprawdę o wiele więcej mówiący o stężeniu gonadotropiny kosmówkowej we krwi i bardziej może dawać albo odbierać nadzieję niż testy z apteki.

Odpowiedz

Nina
Nina | 2017-07-24 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Testy ciążowe wbrew pozorom rzadko się mylą. To malutki odsetek, kiedy dają wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny. Jeśli doszło do zapłodnienia a test został wykonany poprawnie (czyli odmierzona odpowiednia ilość moczu), to jest nikła szansa na to, aby kłamał. Gdy starałam się o dziecko i ciągle wychodził jeden pasek, też wmawiałam sobie, że na pewno to jest ten mityczny test fałszywie negatywny, ale natury się nie oszuka. Testy ciążowe wykrywają gonadotropinę kosmówkową i jeśli organizm jej nie wytwarza, to ciąży nie ma :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Nina | 2017-08-26 16:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A po jakim czasie robiłaś testy, Czy robiąc 7 dni od owulacji, czyli ok 7 dni przed okresem wynik jest wiarygodny?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?