Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kiedy zrobić test ciążowy by wynik był miarodajny?

| 17.11.2016, aktualizacja: 30.01.2017 | 0

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ale nie wiesz, czy od samego początku test ciążowy będzie miał prawidłowy wynik? Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy i kiedy wynik testu będzie miarodajny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kiedy zrobić test ciążowy
fot. Fotolia
Test ciążowy domowego użytku powinnaś kupić w aptece – wtedy masz pewność, że był on prawidłowo przechowywany, a jego wynik będzie prawidłowy i miarodajny. Wśród domowych testów najpopularniejszy jest test ciążowy płytkowy – jest prosty w obsłudze, musisz tylko za pomocą pipety umieścić w odpowiednim miejscu zaledwie kilka kropel moczu.

Oprócz płytkowego istnieją jeszcze dwa inne rodzaje testów ciążowych: strumieniowy (końcówkę paska testowego należy umieścić pod strumieniem moczu) oraz paskowy (pasek testowy należy zanurzuć w pojemniku wypełnionym moczem).

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kilka dni po współżyciu nie ma sensu robić testu ciążowego, ponieważ wtedy jeszcze nie wydziela się wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, która pojawia się w organizmie dopiero około 7 dni po zapłodnieniu. Hormon ten jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową po jej zagnieżdżeniu się w macicy, i to on jest odpowiedzialny za pozytywny wynik testu ciążowego.

Najlepiej jednak wykonać domowe badanie w okolicach najbliższej spodziewanej miesiączki. Im bliżej terminu okresu, tym wynik będzie bardziej wiarygodny. Jeśli po spodziewanym terminie nadal czekasz na miesiączkę, a test wskaże dwie kreski, możesz być pewna, że wynik jest miarodajny. Tydzień po spodziewanym terminie możesz mieć 97 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Pamiętaj, że dużo zależy od czułości testu, jednak już po spodziewanym terminie miesiączki z każdym kolejnym dniem test jest coraz bardziej wiarygodny.

Warto jednak pamiętać, że już w pierwszych dniach po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży i u nich hormon hCG zacznie wydzielać się intensywniej wcześniej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?