Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

| aktualizacja: 13.07.2017 | 1

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ale nie wiesz, czy od samego początku test ciążowy będzie miał prawidłowy wynik? Sprawdź, kiedy najlepiej go wykonać, aby jego wynik był miarodajny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
kiedy zrobić test ciążowy
fot. Fotolia
Testu ciążowego nie ma sensu robić kilka dni po współżyciu, ponieważ wtedy jeszcze nie wydziela się wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się w organizmie dopiero około 7 dni po zapłodnieniu. Hormon ten jest wytwarzany przez zapłodnioną komórkę jajową po jej zagnieżdżeniu się w macicy, i to on jest odpowiedzialny za pozytywny wynik testu ciążowego.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż dopiero w okolicach najbliższej spodziewanej miesiączki. Im bliżej terminu okresu, tym wynik jest bardziej wiarygodny. Jeśli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że jesteś a ciąży. Pamiętaj jednak, że dużo zależy od czułości testu. Test ciążowy domowego użytku powinnaś kupić w aptece – wtedy masz pewność, że był prawidłowo przechowywany, a jego wynik będzie prawidłowy i miarodajny. Do najpopularniejszych domowych testów należy test ciążowy płytkowy – jest prosty w obsłudze, musisz tylko za pomocą pipety umieścić w odpowiednim miejscu zaledwie kilka kropel moczu. Istnieją jeszcze dwa inne rodzaje testów ciążowych:
  • strumieniowy (końcówkę paska testowego należy umieścić pod strumieniem moczu) 
  • paskowy (pasek testowy należy zanurzuć w pojemniku wypełnionym moczem).

Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży i u nich hormon hCG zacznie wydzielać się intensywniej wcześniej.


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Nina
Nina | 2017-07-24 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Testy ciążowe wbrew pozorom rzadko się mylą. To malutki odsetek, kiedy dają wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny. Jeśli doszło do zapłodnienia a test został wykonany poprawnie (czyli odmierzona odpowiednia ilość moczu), to jest nikła szansa na to, aby kłamał. Gdy starałam się o dziecko i ciągle wychodził jeden pasek, też wmawiałam sobie, że na pewno to jest ten mityczny test fałszywie negatywny, ale natury się nie oszuka. Testy ciążowe wykrywają gonadotropinę kosmówkową i jeśli organizm jej nie wytwarza, to ciąży nie ma :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?