Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kielce: dziecko urodziło dziecko

| aktualizacja: 20.09.2016 | 10

Szok.Tak personel szpitala opisuje swoją reakcję na ten poród. Powiem tyle, że tym większy jest szok, gdy jest się matką młodej dziewczynki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Nastolatka w ciąży
fot. fotolia

12-latka została matką

Wiadomość o tym porodzie zwaliła mnie z nóg. 
Moja córka ma 12-lat. Ma kilka pryszczy na twarzy i chce uważać się za dorosłą. Boi się zastrzyków i ciemności. W nocy wchodzi do mojego łóżka. Tuląc ją w ramionach, próbując przegonić jej nocne lęki, widzę małą dziewczynkę. Jak ktoś dojrzał w takim dziecku obiekt seksualny? Nie mogę tego pojąć.

Piątoklasistki powinny spędzać większość dnia w szkolnej ławce, a nie na wychowywaniu własnych dzieci!

Piotr Niziurski, doktor nauk medycznych, specjalista ginekologii i położnictwa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że takie dziecko trudno w trakcie porodu namówić do najprostszej współpracy ze szpitalnym personelem, nawet przy robieniu zastrzyku czy podczas podawania znieczulenia. Myślę o lęku mojej córki przed pobieraniem krwi, jej niskim progu bólu i nie jestem w stanie, nie chcę wyobrażać sobie, że miałaby przechodzić przez bóle porodowe. Takie dziecko nie jest w stanie zrozumieć tego, co się z nim dzieje. 

12-letniej ciężarnej (jak to strasznie brzmi) zrobiono cesarskie cięcie, ponieważ była zbyt drobna, żeby samodzielnie urodzić dziecko. Lekarze twierdzą, że młoda mama i dziecko czują się dobrze. Sprawę zgładzono na policję i prokuraturę. Nie podano informacji o wieku ojca.

– To, co się stało, jest tylko dowodem na to, na jak złym poziomie jest w Polsce edukacja seksualna. Dużym problemem jest u nas także to, że nieletnia kobieta, która skończyła na przykład 16, czy 17 lat nie może przyjść do doktora i poprosić o antykoncepcję, ponieważ do uzyskania pełnoletności doktor musi uzyskać na to zgodę matki. Niestety w wielu rodzinach seks nadal jest tematem tabu – powiedział Piotr Niziurski.

Ograniczenia dostępności antykoncepcji

Planowana zmiana ograniczenia dostępności antykoncepcji doraźnej z pewnością nie wpłynie na zmniejszenie liczby zbyt wczesnych ciąż. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje o niewprowadzanie tych zmian: „Ograniczenie dostępności ellaOne – octan uliprystalu poprzez wprowadzenie wymogu uzyskania recepty przyczyni się do obniżenia standardu dostępu do środków antykoncepcyjnych w Polsce. W praktyce po takiej zmianie środek ten będzie w zasadzie niedostępny, ponieważ lekarze świadczący usługi w ramach NFZ w przeważającej mierze odmawiają wypisywania recept na środki antykoncepcji awaryjnej, powołując się na klauzulę sumienia. Uzyskanie recepty w prywatnym gabinecie (też nie zawsze możliwe) wiąże się z kolei z kosztami, często zbyt wysokimi dla kobiet o niższym statusie ekonomicznym. Dodatkową barierą stanie się również czas potrzebny na uzyskanie recepty, który może oznaczać, że zastosowanie tego środka nie będzie już skuteczne. W przypadku tego typu środków czas dostępu do tabletek odgrywa istotną rolę – preparat ma największą skuteczność, gdy zażyje się go 24 godziny po stosunku”.

Oczywiście najlepiej byłoby zapobiegać niż „leczyć", ale jak widać, nie zawsze się to udaje. 

12-latka jest jedną z najmłodszych matek w Polce, a nawet Europie. 
– Od 1 stycznia 2015 roku w lecznicy urodziło 14 niepełnoletnich matek, siedem z nich w czasie porodu miało siedemnaście lat, dwie - szesnaście, jedna - piętnaście, jedna czternaście i jedna – dwanaście – wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jesteśmy wstrząśnięci tą sytuacją, a wy? Napiszcie w komentarzach.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

Klik
Klik | 2016-09-21 19:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niebywale wrecz straszne! Szok!

Odpowiedz

loko
loko | 2016-09-21 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

gdzie byli rodzice? a ty gdzie jesteś? bo pewnie 24 godz na dobę ze swoim 12letnim dzieckiem. Śmiać mi sie chce...gdzie byli rodzice, gdzie byli urzędnicy, gdzie byli lekarze gdzie była policja... 12 mogła uprawic sex z kolega ze szkoły na przerwie w toalecie... wbrew pozorom w każdej szkole w znajdzie się chociażby jedna taka co to juz ma za sobą i jeden taki który próbował. dzieci sa ciekawe tych spraw no niestety a tu w telewizji w środku dnia durex, braweran...na plakatach obnażone cycate kobiety... sami to robimy własnym dzieciom zgadzając sie na takie coś. kiedyś była tylko zabawa w doktora i całuski teraz , lodziki i pełne stosunki...

Odpowiedz

siwa33
siwa33 | 2016-09-21 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za świąd takie coś czyli opcji owa nie z 12 latków to czeba by pedofile. To jest mała dziewczynka dziecko jak ma wychować dziecko kiedy sama jest dzieckiem moje pytanie gdzie byli rodzice matka dziewczynki.zniczyli dziecku dzieciństwo.

Odpowiedz

Mama dziesięciolatki
Mama dziesięciolatki | 2016-09-21 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też myślę, że łatwiejszy dostęp do antykoncepcji niczego nie rozwiąże - odpowiedzialności na pewno od tego nie przybywa, a dla zdrowia wbrew wszystkim opiniom lobby ginekologicznego obojętna nie jest. Tylko rozmowa o odpowiedzialności i wychowanie w miłości i zrozumieniu może przynieść efekty.

Odpowiedz

Mloda_mama_z_wyboru.
Mloda_mama_z_wyboru. | 2016-09-20 22:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama rodzilam tuż przed 18tymi urodzinami. Dwa lata później (już na dniach) czeka mnie kolejny poród. Nie była to wpadka. Tak zaplanowałam sobie życie. Tak chciałam od łooo odkąd pamiętam.
Jednak zachodzac w ciążę byłam jedna z najmniej doświadczonych dziewczyn, gdyż jako jedyna 17latka na całą klasę dziewczyn byłam.. Dziewica !
Dla mnie było to szokiem i w pewnym sensie bolem, gdyż byłam posmiewiskiem jako ta "co nie daje"...

Nie mam pojęcia w jakim kierunku zmierza ten świat, sama będąc na porodowce lezalam w sali, gdzie obok drac się w niebogłosy rodziła 13latka.. Ja w jej wieku nawet nie orientowalam się za bardzo w tym "jak się robi dzieci" jednak pamiętam jak na wdz (byłam tylko na 3 zajęciach i uprosilam rodziców żeby mnie wypisali!) pani puściła nam film erotyczny.. Z tego co wiem dalej pracuje w zawodzie.

Odpowiedz

nata
nata | 2016-09-20 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam 28lat i 15lat temu nie wiedziałam co to jest sex ... Matko boska mam 2corki i jakbym pomyślała ze moja córka w tym wieku odrażające....

Odpowiedz

Malgonia
Malgonia | 2016-09-20 19:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W innym artykule pisze że ojcem jest 29 letni Józef.J A o matce dzieczynki nie ma nawet wzmianki za to pisze że dziewczynka mieszkała w zakładzie opiekuńczy. I komu tu wierzyć?

Odpowiedz

hexe
hexe | 2016-09-20 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hm sądzę, że antykoncepcja hormonalna przed osiągnięciem pełnoletności jest tak beznadziejnie bez sensu, jak rodząca 12-latka - z całym szacunkiem dla tych osób. i trochę włos mi się jeży na głowie na myśl, że nasz nowy wspaniały świat ma zmierzać ku ułatwieniu dzieciom dostępu do seksu, gdzie seks uprawiają ludzie, którzy sami nie są w stanie zająć się sobą. nie zgadzam się na to. jest seks, jest odpowiedzialność - i to powinna być bezwzględna para. jesteś w stanie ponosić odpowiedzialność za swoje zachowania - rób co chcesz. a jeśli nie umiesz/ nie możesz, to lepiej słuchaj się innych... i pracuj nad swoją samodzielnością.
albo mam lepszy pomysł, żeby udostępnić zakazany owoc w postaci seksu - zróbmy średniowiecze i rodzące nastolatki to będzie wspaniała norma.

Odpowiedz

Ja
Ja | 2016-09-20 15:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest szok bo to jest to że,dziecia za dużo się pozwala teraz są ważniejsze w tych czasach internet smartfon i chłopaki w głowie takich dzieci A powinno być jak kiedyś było nie było tak telefonów dzieci byłe inne miały zabawy w chowanego itp.... A teraz co z tych dzieci jest robią co chcą w piernicz nie dostaną bo straszą ze na policję zadzwonia i to jest nie normalne bo widocznie moim zdaniem ta dziewczynka 12letnia miała chłopaka A rodzice o tym wiedzieli i nic z tym nie zrobili ,tym bardziej że na pewno wiedzieli że dziewczynka już okresuje sam rozum mówi że taki dziecko powinno być po informowane co może się stać jak się ma chłopaka,czego się nie robi by nie doszło do ciąży.Bo takie Co okresuja już robią z sb dorosłe A to jest nadal dziecko

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Barbarahoppe
Barbarahoppe | Ja | 2016-09-21 18:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Matce i córce już się dostało, może i słusznie ale co z facetem , który uprawiał seksowny z nieletnia , może nie wiedział co robi?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?