Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficzne w Toruniu

| aktualizacja: 20.03.2012 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
25.03.2012r.,godz.10.00-15.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na kiermasz wielkanocny.

Twórcy, którzy przyjadą z różnych regionów Polski, na 100 stoiskach zaprezentują  piękne przedmioty do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconym. Będą tradycyjne palmy – skromne, od pokoleń przygotowywane na ziemi dobrzyńskiej, bogato zdobione wileńskie i barwne, o różnorodnych kształtach palmy z Lubelszczyzny, Kurpiów i Pałuk.
Również zdobionych jaj będzie niemało – wielobarwne, batikowe z Suwalszczyzny, wydrapywane z Opolskiego, zdobione wycinanką z Łowickiego, a także ażurowe, wykonane wg tradycji czeskiej. Jajo – symbol Wielkanocy – bywa też ubierane w szydełkowe koronki, frywolitki, zdobione biżuterią, malowane na sposób artystyczny.
Regionalne hafty będzie można kupić na stoiskach z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny, również koronki koniakowskie, kurpiowskie, dywany dwuosnowowe z Podlasia. Obrusy, serwety,  serwetki do koszyczków na święcone – tradycyjne i z motywami wielkanocnymi.
W dużym wyborze znajdą się też wyroby z wikliny – małe koszyczki do święconego oraz kosze o różnorodnym przeznaczeniu: do chleba, na zakupy, o formach współczesnych, ale i bardzo tradycyjne.
Kilkunastu rzeźbiarzy reprezentować będzie wiele regionów: Wielkopolskę, Bory Tucholskie, Pałuki, ziemię chełmińską i dobrzyńską. Są to uznani twórcy, nagradzani najwyższymi nagrodami, tzw. Oskarami ludowymi.
Kiermasz jest też dobrą okazją do zdobycia niepowtarzalnych upominków na zajączka – drewniane zabawki dla dzieci, ptaszki żywieckie, drewniane koniki, szmaciane lalki i ceramiczne cudeńka. Dla dorosłych znakomite na prezenty rzeźby, wyroby ceramiczne, tradycyjne oraz zaprojektowane współcześnie, wyroby rzemieślnicze z drewna oraz kwiaty z wiórów osikowych, świece figuralne z naturalnego wosku i wiele innych drobiazgów.
Do wystroju tarasów, balkonów czy ogrodów będą wyroby z rózeg brzozowych, drewna i wielu innych naturalnych darów przyrody.
Nie zabraknie smakołyków! Producenci zaproponują różnorodne produkty z upraw ekologicznych oraz chleb, wędliny, wypieki kuchni regionalnych. Można będzie zrobić zakupy świąteczne, ale też popróbować na miejscu.
Jak zawsze kiermasz jest okazją do osobistych spotkań z twórcami, daje możliwość kupienia przedmiotów niepowtarzalnych, wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.
Zapraszamy również do obejrzenia aranżacji świątecznych w chatach kujawskiej, tucholskiej, kaszubskiej i kociewskiej.
Kiermasz trwa tylko jeden dzień, prosimy nie przegapić okazji!

Wstęp – bilet normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny 10 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny

więcej »

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?