Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza? – zdjęcie

| aktualizacja: 19.07.2017 | 5

Zauważyłaś na skórze zaczerwienienie? Nie wiesz, jak odróżnić ugryzienie komara od tego po kleszczu? A może miałaś kleszcza i chcesz sprawdzić, czy zaczerwienienie na skórze to rumień wędrujący? Poznaj jego charakterystyczne cechy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(33)
ugryzienie, ukąszenie, dziecko, ręka
fot. fotolia
Rumień wędrujący, który pojawia się po ugryzieniu kleszcza, jest wczesnym objawem boreliozy. Kleszcze przenoszą też bakterię odpowiedzialną za kleszczowe zapalenie mózgu. Na szczęście przeciwko tej chorobie można skutecznie się zaszczepić.  

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to powiększająca się czerwona plama na skórze, która pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza. Jest on często pierwszą oznaką tego, że doszło do kontaktu z zakażonym pajęczakiem. Warto pamiętać, że nie każdy okaz przenosi groźną chorobę. Rumień po kleszczu zwykle nie pojawia się od razu po wyciągnięciu pajęczaka, tylko po pewnym czasie. Bywa że mylimy go z zaczerwienieniem, które pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza lub innym, które ma podłoże alergiczne. W uniknięciu pomyłki pomoże zapamiętanie charakterystycznych objawów rumienia wędrującego.

Objawy rumienia wędrującego

  • Rozrasta się.
  • Utrzymuje się długo i wolno znika.
  • Ma średnicę powyżej 5 cm.
  • Miejsce ugryzienia może swędzieć i piec (te objawy nie zawsze występują).
  • Mogą pojawić się dodatkowe objawy w postaci bólu głowy, stawów i mięśni.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Wokół miejsca wkłucia kleszcza widać jeden lub dwa zaczerwienione pierścienie.
  • W środkowej części można zaobserwować owalną plamkę, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona powiększająca się obręcz. (fot. Wikipedia)
Rumień po kleszczu może również przybierać inne postacie np. pęcherzy i wybroczyn o nieregularnych kształtach. Ich cechą wspólną zawsze jest rozrastanie się i długi czas zanikania.

Zobacz też: Jak usunąć dziecku kleszcza? [WIDEO]

Gdzie pojawia się rumień wędrujący?

W pierwszym stadium rumień pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza, potem jednak „wędruje” po skórze. Ulubione miejsca rumienia to: uda, pośladki, głowa, pas, pachwiny i pachy oraz miejsca pod kolanami. Najczęściej rumień wędrujący znika po miesiącu, bez względu na to, czy był leczony, czy nie. Jeśli zauważysz go u dziecka lub u siebie, idź do lekarza, który zleci przyjmowanie odpowiednich antybiotyków.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

maria dubiel
maria dubiel | 2017-09-16 14:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

miałam rumień po ukąszeniu kleszcza brałam antybiotyk badanie nie potwierdziło choroby ale już2 miesiące nie mogę pozbyć się mocno swędzącego czerwonego kręgu mimo maści i wapna które przepisał mi lekarz co jeszcze mogę zrobić a może badanie wyszło źle?

Odpowiedz

No dziene
No dziene | 2017-07-13 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam kleszcza? Bo mam takie włokół czerwone

Odpowiedz

Maxi
Maxi | 2016-09-10 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podejrzewam u siebie bolerioze, efekt jest taki jak na zdjęciu lecz zauważyłem każdego następnego dnia nowe plamy wyglądają inaczej, są fioletowe z białymi kroplami niektóre tylko czerwone i bez punktu centralnego. Są ciepłe, niektóre swedza a inne piecza po dotyku. Alergii nie mam. Lekarz za tydzień co teraz?

Odpowiedz

Agata
Agata | 2015-10-15 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Słyszałam w telewizji, czytałam w internecie i w babskich pisemkach, że nie można samemu usuwać kleszcza. Oczywiście zdania są podzielone, ale stwierdziłam, że lepiej dmuchać na zimne. Długo nie musiałąm czekać. Wybraliśmy się z mężem na wakacje na Mazury. Lasy, jeziora, spokój. Podcza jednej z wycieczek ukąsił mnie kleszcz. Oczywiście natychmiast pojechaliśmy na pobliskie pogotowie. Nie chciałam samodzielnie go usuwać. Mimo tego, że nie miałam specjalnych objawów, to poszłam zrobić badania po powrocie do domu w takim laboratorium rhplus . Na szczęście nic nie wykazało, ale musiałam mieć pewność. Słyszałam, że borelioza daje objawy dopiero po długim czasie i zazwyczaj wtedy, kiedy jest już za późno, więc tym bardziej trzymałam rękę na pulsie. Na szczęście wyniki są dobre, kamień spadł mi z serca.

Odpowiedz

Karola
Karola | 2015-08-10 18:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najbezpieczniej wykonać badanie kleszcza. Wtedy można wykluczyć zakażenie boreliozą np. tutaj - zbadajkleszcza.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?