Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Mamo, kup mi klocki!

| aktualizacja: 23.07.2013 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mama, tata, niemowlę, klocki
Drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez - klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek, jakie kiedykolwiek wymyślono. Sprawdź, jakie wybrać dla dwulatka, a jakie dla przedszkolaka.

Klocki to jedna z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku.
Przeczytaj dlaczego warto je kupić i jakie wybrać. Podpowiemy także jak bawią się klockami dzieci w różnym wieku i czego możesz się dowiedzieć o swoim dziecku obserwując je podczas zabawy.

Przeczytaj także, jakie zabawki powinno mieć każde dziecko

Czego uczy zabawa klockami?

Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce?

Klocki rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji.  Na początku dziecko potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym.

Przeczytaj także, jak przebiega rozwój manualny dziecka i co robić, by rączki były mu posłuszne

Klocki rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń.

Sprawdź,  dlaczego tak ważne jest rozwijanie wyobraźni dziecka

Klocki uczą koncentracji, wytrwałości i systematyczności. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy.

Przeczytaj, jak nauczyć dziecko koncentracji

Klocki rozwijają intelekt. Dziecko uczy się np., jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła.A więc sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski.

Przeczytaj także co jeszcze wpływa na inteligencję dziecka

Rodzaje klocków

Klocki wciskane. To właśnie one królują w sklepach z zabawkami. Dla najmłodszych przeznaczone są klocki  typu duplo, dla starszych dzieci - typu lego.
W obu typach możemy wybierać pomiędzy tzw. klockami systemowymi, z których dziecko może budować  według wzoru (np. prostą postać ludzką albo skomplikowany okręt),  a zestawami, w których znajdą się klocki do dowolnego konstruowania.
Warto kupić maluchowi oba rodzaje. Pierwszy zachęci go do nauki odwzorowywania, a drugi pozwoli na rozwój wyobraźni i pracę koncepcyjną.
Tego rodzaju klocki  nie muszą  być drogie ani firmowe. Ważne jest tylko to, by były dobrze dopasowane. Jeśli maluch będzie męczył się przy wciskaniu klocków, szybko się zniechęci i budowanie będzie mu się kojarzyło z wysiłkiem, który nie przynosi efektów.

Klocki drewniane. Najbardziej  polecane przez psychologów. Wspaniale rozwijają wyobraźnię, bo pozwalają na budowanie własnych konstrukcji. Uczą też rozpoznawania figur geometrycznych.
Drewniane klocki, nawet te w małych zestawach, są najczęściej umieszczone na wózku, co pozwala na przewożenie budowli. 

Klocki nietypowe, np. zestawy kolorowych plastikowych kółek z naciętymi brzegami. Wkładając jedne w drugie, maluch komponuje fantastyczne przestrzenne konstrukcje.

Jakie w takim razie wybrać? Takie, jakie spodobają się dziecku! I przede wszystkim odpowiednie do jego wieku.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

karomacha
karomacha | 2010-08-08 01:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super edukacyjne klocki dla dzieci w wieku przedszkolnym czyli od 3 lat. Elementy klocków bardzo fajnie się ze sobą łączą, dziecko może zrobić przeróżne konstrukcje, i naprawdę zabawka długo się dziecku nie nudzi. Dodam, że jest jeszcze fajnie zapakowana wiec klocki nie leżą w domu porozrzucane.

Odpowiedz

basia5100
basia5100 | 2009-11-15 01:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pierwsze powinny być drewniane łatwe są do układania i moja córka łatwo je chwyta

Odpowiedz

Madzia
Madzia | 2007-02-13 22:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Klocki duplo to super zabawa dla mojego trzyletniego synka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?