Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kłopoty z nerkami

| aktualizacja: 27.02.2009 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
Nerki są delikatnym filtrem oczyszczającym. Biorą też udział w regulowaniu ciśnienia, wytwarzaniu witaminy D, a także w produkcji hormonu pobudzającego tworzenie krwi.
O nerki malucha trzeba bardzo dbać, a wszystkie choroby układu moczowego – starannie leczyć.

Infekcje dróg moczowych
Najczęstsze jest zapalenie cewki moczowej, pęcherza i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Każdą taką infekcję – a zwłaszcza zapalenie nerek – trzeba leczyć, by zapobiec ich uszkodzeniu. Na te choroby bardziej narażone są dziewczynki, u których cewka moczowa jest krótka i znajduje się w sąsiedztwie odbytu.
Przyczyna. U niemowląt i małych dzieci zakażenia dróg moczowych wywoływane są najczęściej przez bakterie E. coli. Bytują one w jelicie grubym, nie czyniąc tam żadnych szkód, lecz czasem przedostają się do układu moczowego. Infekcje rzadziej
są spowodowane przez inne bakterie, drożdżaki lub wirusy.
Objawy. Dziecko może mieć gorączkę, bóle brzuszka, odczuwać ból i pieczenie przy siusianiu. Ponieważ maluch nie potrafi określić swoich dolegliwości, to od twojej obserwacji zależy, jak szybko choroba zacznie być leczona. Niestety, zdarza się, że zakażenia dróg moczowych przebiegają skrycie i u malutkich dzieci jedynym ich objawem jest złe samopoczucie i brak apetytu. Ważną wskazówką jest wynik ogólnego badania moczu – nieprawidłowy świadczy o infekcji.
Leczenie. Przed jego rozpoczęciem, oprócz zwykłej analizy moczu, trzeba wykonać posiew z antybiogramem. O zakażeniu świadczy zwiększona liczba leukocytów, może pojawić się białko, czasem także krwinki czerwone, bakterie i wałeczki. Jeśli liczba bakterii (na podstawie posiewu) przekracza 100 000/mm3 (105) dziecko wymaga leczenia. Na podstawie wyniku posiewu dobiera się odpowiedni antybiotyk oraz leki przeciwbakteryjne, które malec powinien przyjmować przez dłuższy czas.
Jak możesz pomóc. Podawaj dziecku dużo picia, by często robiło siusiu, a także witaminę C, która utrzymuje odpowiednią kwaśność moczu – bakterie mają wtedy gorsze warunki do rozwoju. Pomocny jest sok z żurawin, który działa podobnie do witaminy C.
UWAGA! Jeśli maluch już raz miał zakażenie dróg moczowych, musi być pod stałą opieką lekarską. Co pewien czas rób mu analizę moczu i posiew. Jeśli z niewiadomego powodu ma gorączkę, zawsze zrób badanie moczu.

Zespół nerczycowy
Zdarza się rzadko. Spowodowany jest nadmiernym przepuszczaniem białka przez ścianki naczyń kłębuszków nerkowych, co powoduje ucieczkę białka z krwi i przedostawanie się go do moczu. Tak dziecko traci białko. Przyczyną bywa m.in. zapalenie kłębuszków nerkowych.
Objawy. Pojawiają się obrzęki, np. powiek i wokół kostek. Mocz bywa pienisty, dziecko mniej siusia. Niekiedy maluch wymiotuje, boli go brzuszek. Bywa, że w brzuchu gromadzi się płyn.
Leczenie. Dziecko musi być pod opieką specjalisty nefrologa. Konieczne jest podawanie leków specjalistycznych (np. kortykosteroidów) hamujących reakcję zapalną. Jeśli maluch jest prawidłowo leczony i czuje się dobrze, może prowadzić normalny tryb życia. Zupełnie wyjątkowo może dojść do pogorszenia pracy nerek.
Jak możesz pomóc. Malec powinien pozostawać pod stałą opieką nefrologa, specjalizującego się w leczeniu nerczycy. Pilnuj, by wizyty u lekarza były regularne.
PAMIĘTAJ! Podczas leczenia kortykosteroidami, a także gdy występują obrzęki, dziecko powinno być na specjalnej diecie uzgodnionej z lekarzem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

amirami
amirami | 2013-10-15 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

Paula LURR, Szczecin
Paula LURR, Szczecin | 2011-12-04 21:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji


BH.301.
MOTTO: ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW. *****

ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR:
Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany.

POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE:
Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

KONKLUZJA finalna:
Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie. *****

R E F L E K S J A:
INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes.

CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

ZOBACZ TEŻ; CHLEB na OTYŁOŚĆ-IRL.
Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. *****
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?