Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kłopoty z oczkami

| aktualizacja: 17.07.2007 | 1

Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)Zobacz jakie kłopoty z oczkami mogą wystąpić u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić.

Zez i wydzielina
U noworodka mięśnie wokół gałki ocznej są jeszcze dość słabe i czasami oczka mogą zezować. To w pierwszych tygodniach życia normalne. Jeśli jednak zezowanie będzie się powtarzało, gdy malec skończy trzy miesiące, powinnaś zabrać go do okulisty.

Biaława wydzielina lub zaczerwienienie oczu może być wywołane podrażnieniem, zatarciem, działaniem alergenów, infekcją wirusową lub zaczynającym się zakażeniem bakteryjnym. Przemywaj podrażnione oczko solą fizjologiczną, naparem z rumianku lub świetlika. Gdy to nie pomoże albo jeśli wydzielina stanie się ropna (żółtawa, obfitsza) zabierz dziecko do lekarza, który przepisze krople z antybiotykiem.

Zatkany kanalik
W okresie płodowym kanalik łzowy jest zamknięty błoną – powinna ona pęknąć przy porodzie lub wkrótce po nim. W przeciwnym razie łzy nie mogą wypływać, tworzy się wydzielina sklejająca powieki. U 90. procent dzieci ta dolegliwość ustępuje sama między 6. a 14. miesiącem życia. Zanim to nastąpi, często przemywaj oczka jałową gazą nasączoną naparem z rumianku lub solą fizjologiczną. W udrożnieniu kanalika pomaga też masaż: delikatnie uciskaj palcem kącik oka, wolno przesuwając palec w dół.
Jeśli maluszek ma z powodu zatkanego kanalika częste stany zapalne oka, okulista może zlecić jego chirurgiczne udrożnienie.

td_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Maja
Maja | 2007-07-17 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziękuję za takie artykuły! Mimo, iż wydaje nam się, że po przeczytaniu poradników, książek i wysłuchaniu porad matek, babć, wiem już o pielęgnacji dzieciaczka wszystko, ale w praktyce okazuje się, że nie znamy podstawowych problemów z jakimi możemy sie spotkać przy pielęgnacji maluszka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?