Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pracownica w ciąży – jakie przysługują jej uprawnienia?

| aktualizacja: 04.07.2015 | 19

Praca kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie gwarantowanej przepisami prawa pracy. Co wolno przyszłej mamie? Na jakie ułatwienia może liczyć w firmie?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta w ciąży w pracy, ciąża, ciężarna, praca, laptop, kobieta w ciąży
fot. © DN6 - Fotolia.com

Badania lekarskie

Pracodawca ma obowiązek udzielenia ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na badania lekarskie. Wizyty u lekarza muszą jednak spełniać kilka warunków. Po pierwsze, badania powinny zostać zlecone przez lekarza. Po drugie, muszą mieć związek z ciążą. Po trzecie, badań tych nie można przeprowadzić poza godzinami pracy. Co ważne, pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy w powodu takich badań.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 185 Kodeksu pracy, ciąża powinna być potwierdzona świadectwem lekarskim.

Wyjazdy służbowe

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie można jej również – bez jej zgody – delegować poza stałe miejsce pracy. Mówi o tym art. 178 § 1 zd. 2 Kodeksu pracy. Jeśli pracodawca zaproponuje ciężarnej taki wyjazd, a ona wyrazi na niego zgodę, najlepiej sporządzić taką zgodę w formie pisemnej.

Warto wiedzieć: Jak długo w ciąży można przebywać na zwolnieniu? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Nie każda praca dla ciężarnej

Przepisy Kodeksu pracy zabraniają kobietom ciężarnym wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, a także szczególnie uciążliwych. Przepisy te muszą być bezwzględnie stosowane – pracodawcy nie zwalnia z tego obowiązku nawet zgoda pracownicy.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet zawiera wykaz tych prac (w załączniku rozporządzenia). Są one podzielone na:
  • prace wzbronione (niezależnie od stopnia narażenia ciężarnych na czynniki szkodliwe dla zdrowia) i niebezpieczne,
  • prace, których wykonywanie jest zabronione po przekroczeniu określonych limitów.
Do pierwszej z wymienionych grup – prac wzbronionych i niebezpiecznych – należą m.in. prace w wymuszonym rytmie pracy (np. przy taśmie), prace wewnątrz zbiorników i kanałów, prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych, prace w pozycji wymuszonej. W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę na inne stanowisko pracy.
Do drugiej grupy należy m.in. prace wykonywane w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, a także prace przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę.

Czy przyszła mama może pracować przy komputerze?

Przyszła mama może pracować przy komputerze, jednak nie dłużej nić 4 godziny na dobę. W przypadku przekroczenia tej normy przełożony ma obowiązek przeniesienia pracownicy do innej pracy. Jeżeli jest to niemożliwe, pracownicę w ciąży należy na czas niezbędny zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. W przeciwnym przypadku pracodawca popełnia wykroczenia zagrożone karą grzywny od 1000 do 30000 zł.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 1996 r., nr 114, poz. 545 z późn. zm.).

Polecamy: Szczególne warunki pracy kobiet w ciąży
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (19)
avatar

A32
A32 | 2017-04-22 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam

Piszę z zapytaniem odnośnie urlopu macierzyńskiego oraz umowy o pracę zawartej na początku kwietnia na okres próbny. Jestem w 7 tygodniu ciąży o której dowiedziałam się dość niedawno. Podpisałam umowę na okres próbny 3-ech miesięcy w dniu 03.04. Po 3-ech miesiącach podpisuję kolejną umowę na 7-em miesięcy. Moje pytanie to, czy po podpisaniu już 7-mio miesięcznej umowy i przejściu na zwolnienie lekarskie będzie przysługiwał mi po porodzie urlop macierzyński ?
Pozdrawiam serdecznie
A32

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2017-01-13 09:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwią mnie te komentarze. Ja tu kombinuje jak się nie dać wypchnąć na zwolnienie jak najdłużej. A widzę że większość z Was dostaje lenia na samą myśl o ciąży. Dla mnie zwolnienie dłuższe niż pół roku oznacza reset kariery i utratę osiągnięć. Chcę pracować jeśli zdrowie pozwoli do samego rozwiązania i wrócić do pracy 3mce po porodzie. Nie dziwię się że pracodawcy tak a nie inaczej podchodzą do kobiet w ciąży. Branie l4 powinno być sytuacja wyjątkowa i ekstremalna. A zrobiła się z tego norma.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

hop
hop | Kaja | 2017-08-21 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Widocznie masz taką pracę,że spokojnie siedzisz przy biurku.Niektóre pracują fizycznie a wiadomo,że takiej pracy ciężarna nie może wykonywać.

Odpowiedz

Mewa
Mewa | Kaja | 2017-09-01 14:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratuluję zdrowia i nadziei, że ktoś doceni fakt, że pracujesz do samego rozwiązania. Fajnie też, że 3 miesiące po porodzie masz komu oddać pod opiekę maleństwo - niestety nie każdy ma tak dobrze. Ja zamierzam pracować do +/- 4 mies., a później w zależności od stanu zdrowia, ale na pewno nie będę przedkładać dobra firmy ponad swoje własne - mam swoje prawa i nie zawaham się z nich skorzystać w potrzebie. Oczekiwanie pierwszego dziecka to duża zmiana w życiu i mam zamiar poświęcić się teraz temu wydarzeniu: zgłębianiu potrzebnej wiedzy, meblowaniu pokoju dla dziecka, zrobieniu prawka przed porodem, szkole rodzenia, a spędzając sztywne 10h każdego dnia w pracy z dojazdami nie mam na to szans. Więc proszę nie wrzucaj wszystkich do jednego wora pod hasłem lenistwa. Fakt że ciąża to nie choroba i nie trzeba od razu leżeć do góry brzuchem, ale zmian w organizmie jakie przechodzi ciężarna kobieta nie da się porównać do żadnych innych, jakie przechodzi człowiek. Gdy czytam komentarze kobiet, które napotykają na takie przeciwności ze str. pracodawcy to mi się to w głowie nie mieści! Wdychanie benzyny czy dymu papierosowego, groźby i pretensje - dla mnie to skandaliczne!! Tym kobietom musi być naprawdę ciężko życiowo, że sobie na to pozwalają i to jest godne współczucia, a nie rugania ich jeszcze za to że się "pchają w L4".

Odpowiedz

Julia
Julia | Kaja | 2017-09-30 17:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najwidoczniej nic w pracy nie robisz oprócz siedzenia picia herbatki zjadając ciasteczka! Twoja kariera to twoją sprawa dla innych przyszłych mam najwazniejszy jest maluszek a nie pięcie sie w górę na zawodowych szczeblach, chcesz po 3 miesiącach zostawić niemowlę na rzecz pracy to powiedz proszę po co ci ta ciąża była skoro nie masz dla niej czasu?

Odpowiedz

Mała
Mała | 2016-09-02 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem 3 miesiącu ciąży poszłam na zwolnienie ,szefowa oszalała...wiedziała że staram się o dziecko udaję durną twierdzi ,że oszukałam ją.Jest nie zadowolona, powrotu do pracy nie mam po porodzie od razu mi to powiedziała.Obrażała mnie do innych ludzi ona jest SADYSTKĄ

Odpowiedz

Asia
Asia | 2016-07-08 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 4 miesiącu, pracuję w urzędzie, budżetówka, wydawałoby się, że podejście do ciąży będzie normalne. Niestety, na wieść o tym, że jestem w ciąży, mój szef zapytał: I jak to teraz pani widzi?
Przy komputerze pracuję normalnie po 8 godzin, siedzę w przeciągu i nic się nie zmieniło. Z wyznaczeniem zastępstwa też zwlekają, więc nie wiem, kiedy pójdę na L4, bo spraw nie mogę zostawić nie załatwionych.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jj
jj | Asia | 2017-01-23 18:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Idziesz na zwolnienie. Pracodawca (jakiś figurant) nie może Ci tego zabronić.

Odpowiedz

E
E | 2016-06-27 22:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

.

Odpowiedz

ona
ona | 2016-04-07 10:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to prawda co dziewczyny piszą. Ja mam podobna sytuacje jestem w 3 miesiacu ciąży i nadal chodzę do pracy. Pracuję przy paliwach i nikt się tym nie przejmuje że wdycham to świństwo. lekarz stwierdził ze L4 jest nie potrzebne bo nie mam cięzkiej pracy. Pracodawca jak się dowiedział że jestem w ciąży traktuje mnie jak powietrze a koledzy w pracy głupio dogadują. I co tu zrobić ?!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

linka
linka | ona | 2017-04-26 07:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nagrywaj głupie komentarze i zgłoś się do PIP.

Odpowiedz

Laura
Laura | 2016-03-16 14:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawda jest taka, że w większości zakładów krzywo patrzą na kobiety w ciąży. A jak jeszcze taka przeziębi się czy coś i pójdzie na zwolnienie nawet na tydzień, to od razu dla większości wielki problem. Głównie, to inne "koleżanki" z pracy robią smród. A jak same już nie mogą zajść, to w ogóle żal im d* ściska, że ciężarna zaraz pójdzie na wolne, a one do usr* muszą pracować. Już po sobie widzę, że jak jestem na zwolnieniu, to "koleżanka" komentuje moją nieobecność. Wszystkim kobietom radziłabym iść na zwolnienie jeśli współpracownicy widzą problem w tym, że któraś zaszła w ciążę, bo to nie będzie lepiej tylko coraz gorzej. A stresy są niepotrzebne i jeśli można, to radzę je wyeliminować najszybciej jak się da.

Odpowiedz

angi
angi | 2015-09-24 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA JESTEM W 2 miesiącu i ide na zwolnienie, lekarz od razu mi przepisał bez problemu, moja rada zmień lekarza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

A
A | angi | 2016-07-25 09:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wywaliłbym cie z roboty ciąża to nie choroba i pracuje się jak nie ma przeciwwskazań.

Odpowiedz

ewa
ewa | 2015-06-19 10:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

PRAWDA JEST TAKA, ŻE PRACODAWCA PRZY MNIE PALI PAPIEROSY, LEKARZ POWIEDZIAŁ, ŻE W 3 MIESIĄCU CIĄŻY ZA WCZEŚNIE NA L-4 I MĘCZĘ SIĘ - GDY DAŁAM ZAŚWIADCZENIE OD LEKARZA, ŻE NIE MOGĘ PRZEBYWAĆ W ZADYMIONYM POMIESZCZENIU TO PRACODAWCA POWIEDZIAŁ, BYM NIE PODSKAKIWAŁA, BO MNIE WYRZUCI DYSCYPLINARNIE, OCZYWIŚCIE POWIEDZIAŁ TEŻ ŻE PO URODZENIU DZIECKA NIE MAM SZANS NA POWRÓT DO PRACY ! PRZEPISY PRZEPISAMI A ŻYCIE ŻYCIEM...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Rachela
Rachela | ewa | 2016-01-04 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Twoj pracodawca przez takie traktowanie lamie prawo i dyskryminuje Cie ze wzgledu na pŁec. W mojej opini powinnas 'przypomniec' szefowi/ szefowej ze jestes w ciazy i ze tym co robia narazaja ciebie i twoje dziecko na ryzyko.

Jesli sytuacja nie ulegnie zmianie i bedziesz w stanie udowodnic ze takie zachowanie mialo miejsce i zdecydujesz ze nie jestes w stanie kontynuowac pracy wowczas mozesz zdecydowac sie skierowac sprawe do sadu pracy.

Jesli pracodawca straszy cie zwolnieniem dyscuplinarnym, bedzie musiec miec do tego podstawe. Jesli za przyczyne poda nieobecnosc, wowczas musisz udowodnic ze jest ona spowodowana niedostosowaniem warunkow miejsca pracy, Wiec najpierw warto poprosic, najlepiej pisemnie, zeby je dostosowano bo wtey bedziesz miec na to dowod.

Odpowiedz

anonim
anonim | Rachela | 2016-02-28 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po pierwsze w miejscu pracy sie nie pali pracodawca musi stworzyc do tej czyności miejsce(tak zwanom palarnie!!) w karzdych pracach zakłady to jest już karalne!!

Odpowiedz

tt
tt | ewa | 2016-07-25 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przestańce narzekać, macie super w Polsce ze swoimi L4.
Ja mieszkam w innym kraju, gdzie ciąża to nie choroba i siedzę w 9 miesiącu w pracy tak jak moje wszytskie koleżanki i nikt nie marudzi.

Odpowiedz

rela
rela | tt | 2016-11-05 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To po co kraj zmieniałaś, trzeba było zostać w Polsce, tu są takie prawa i realia a nie inne i o nich dyskutujemy a nie co sie dzieje za granicą.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?