Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Minister Radziwiłł: idą zmiany – co zyskają kobiety w ciąży?

| aktualizacja: 13.05.2016 | 4

To nieprawda, że prawa kobiety będą ograniczone. Na koordynowanej opiece nad kobietą w czasie ciąży, porodu i połogu kobiety zyskają, nie stracą. Będą bardziej bezpieczne i dzieci też - zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
badania w ciąży
fot. Fotolia
Od lipca 2016 r. NFZ rozpoczyna program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, porodzie i połogu. Nad bezpieczeństwem kobiety ma czuwać zespół złożony z ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. Będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od początku ciąży do ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia.
Przeciw planowanym zmianom zaprotestowała część położnych. Uważały, że stracą na tym, a także że prawa kobiet będą ograniczane.
Pisaliśmy na ten temat: Miało być lepiej, a będzie...Minister Radziwiłł: to prawo, nie obowiązek

Do zarzutów części położnych i opinii wielu kobiet, obawiających się, że zostaną pozbawione prawa wyboru lekarza, szpitala i położnej, odniósł się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł:
- Jeśli chodzi o kobiety, to ten program jest dla nich tylko ofertą: mogą, ale nie muszą z niej skorzystać. W każdej chwili kobieta może zacząć korzystać z programu opieki skoordynowanej, i w każdej chwili może z niej zrezygnować, wybrać innego lekarza czy położną, czy pojechać do dowolnego szpitala. Nie ma absolutnie żadnych więzów, którymi kobieta w ciąży była związana ze szpitalem, położną czy ginekologiem - zapewnia minister Konstanty Radziwiłł.
To szpitalowi powinno zależeć, by zachęcić kobietę, by korzystała ze skoordynowanej opieki. W podtekście: cały zespół będzie się starać, by opieka nad kobietą była lepsza.
- Koordynowana opieka ma tę przewagę na niekoordynowaną, że kobietą opiekuje się jednocześnie kilku specjalistów, którzy ze sobą współpracują i zapewniają kobiecie lepszą opiekę i bezpieczeństwo - zapewnia Radziwiłł.
Kobiety nie stracą więc możliwości wyboru położnej, lekarza czy szpitala ani w ciąży, ani przed porodem, ani w połogu. A czy na nowych rozwiązaniach stracą położne?
Zdaniem ministra nie musi tak być. Lekarz i położna mogą podpisać umowę ze szpitalem. Jeśli nie chcą, mogą działać jak do tej pory.
Kobieta będzie miała wybór - i to może zdecydowanie poprawić jej sytuację. Lekarze i położne w opiece skoordynowanej i nieskoordynowanej powinni - w założeniu - ze sobą konkurować, stwarzając kobiecie i dziecku lepsze warunki.

Tylko w większych szpitalach

W programie opieki skoordynowanej mogą uczestniczyć tylko większe szpitale – w których odbywa się rocznie co najmniej 600 porodów. - To też jest element bezpieczeństwa dla kobiety, bo lepiej rodzić w szpitalu, w którym lekarze i położne mają większe doświadczenie, co jest ważne zwłaszcza w sytuacjach nietypowych - dodaje minister zdrowia.

Czytaj też: Wchodzą w życie nowe standardy w ciąży powikłanej

A wy: jaką chciałybyście mieć opiekę w czasie ciąży, porodu i połogu: skoordynowaną, zapewnioną przez zespół, czy osobno ginekologa, położnej i szpitala? Piszcie w komentarzach.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Justynda
Justynda | 2016-12-13 00:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Standardy stanowiły zapis tego wszystkiego co udało sie sformułować dzięki akcji Rodzic po Ludzku, były w wielu miejscach w Polsce nieprzestrzegane ale przynajmniej było o co walczyć. Do czego sie odnieść.

Odpowiedz

Justynda
Justynda | 2016-12-13 00:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest nieprawda, standardy zostały przez Ministra zniesione, na wniosek lekarzy, ponieważ stanowiły prawo do którego kobieta mogła sie odwołać. Mogła złożyć skargę jesli cos potoczyło sie niezgodnie z ustaleniami. Teraz straci te możliwość a poród bedzie prowadzony bez obowiązku pytania kobiety o jej potrzeby.

Odpowiedz

cięzarna
cięzarna | 2016-05-16 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie mają co robić to poprawiają to, co działa dobrze. A jak PiS się za coś zabiera to pozostaje się tylko modlić...

Odpowiedz

Lig
Lig | 2016-05-13 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie ten pomysł się podoba

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?