Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kobiety, które później rodzą, dłużej żyją

| aktualizacja: 02.07.2014 | 3

Kobiety, które rodzą dzieci po 30. roku życia, znacznie dłużej żyją - twierdzą amerykańscy naukowcy, powołując się na najnowsze badania opublikowane w "Journal of North American Manopause Society".

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, zakupy, sklep, ubrania dla niemowlaka
fot. © Art Allianz - Fotolia.com
Od 1970 roku aż o 8 razy wzrosła liczba kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 35. roku życia. Oczywiście, ten wzrost zawdzięczamy postępowi medycyny i rozwojowi  technik wspomagania rozrodu, ale nie tylko. W dużej mierze późne macierzyństwo zawdzięczają również swoim wyjątkowym genom.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym przebadano 551 rodzin (kilka pokoleń wstecz). Okazało się, że kobiety, które rodziły dzieci po 30. roku życia dwukrotnie częściej dożywały 95 lat niż kobiety, które rodziły przed 30. rokiem życia. 
 
Dlaczego? Zdaniem naukowców, wiek kobiety przy ostatnim porodzie jest wskaźnikiem szybkości starzenia się. Naturalna zdolność do posiadania dziecka w starszym wieku prawdopodobnie oznacza, że układ rozrodczy tej kobiety starzeje się wolniej, podobnie jak reszta ciała. 
 
- Nie oznacza to, że kobiety powinny rodzić dzieci w starszym wieku w celu zwiększenia swoich szans na dłuższe życie - tłumaczy Thomas Perls z Boston University School of Medicine, autor badania. I przypomina, że późna ciąża to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, zespołu Downa u dziecka, nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej u matki. 
 
Jego zdaniem, to badanie tłumaczy w pewien sposób, dlaczego wśród osób, które dożywają stu lat jest więcej kobiet niż mężczyzn (85% do 15%). Ale - co podkreślają naukowcy - ten schemat sprawdza się u kobiet, które miały trójkę lub mniej dzieci. Matki większej gromadki nie dożywały tak sędziwego wieku.

Polecamy: Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?
 
Źródło: I fucking love science
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Beta
Beta | 2017-11-08 14:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Liczy sie nie wiek metrykalny ale biologiczny więc chyba coś w tym jest

Odpowiedz

Ania
Ania | 2014-08-27 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest ogólna informacja-na podstawie badań stwierdzono, że więcej kobiet, które późno urodziły dziecko dożywa do 95 lat, nie oznacza to, że każda kobieta, która późno urodzi, będzie długo żyła...To samo dotyczy zespołu Downa, z badań wynika, że częściej chore dzieci rodzą starsze kobiety, ale przecież zdarza się, że 20latka ma dziecko z zespołem Downa...A rak piersi jest wyleczalny, jak jest wykryty w początkowych stadiach. Zdrowia!

Odpowiedz

iza
iza | 2014-07-07 00:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gówno prawda ja urodziłam pierwsze dziecko jak miałam 39 drugie 41 w styczniu wykryto u mnie raka piersi więc na pewno dłużej nie pożyje

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?