Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kołysanki

| 27.12.2006, aktualizacja: 28.03.2014 | 2

Kołysanki uspokajają, usypiają dziecko, a dziecięce piosenki uczą je nowych słów i rozwijają słuch muzyczny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kołysanki, sen, matka, dziecko

Co dają kołysanki?

Kołysanki śpiewane przez mamy na całym świecie mają przede wszystkim ukoić i ukołysać dziecinę do snu. Rodzice pragnący, aby ich pociecha zasnęła, zwykle przy tym łagodnie ją kołyszą, a to z kolei przyczynia się do rozwoju poczucia rytmu oraz nawiązywania szczególnej więzi emocjonalnej między wami.

Kołysanki śpiewane niezbyt głośno i melodyjnie działają odprężająco i uspokajają dziecko, obniżają jego nadpobudliwość, przygotowując w ten sposób do snu. Dostarczają mu także poczucia bezpieczeństwa. Oprócz kołysanek śpiewamy naszym małym dzieciom piosenki, których celem jest pobudzenie ich do działania. Tekst oraz struktura muzyczna są bardzo proste, aby w ten sposób ułatwić dziecku aktywny udział w słuchaniu i interpretacji ruchowej. Zarówno kołysanki, jak też piosenki przyczyniają się do poprawy więzi z dzieckiem, rozwijają jego słownictwo i słuch muzyczny.

Zabawy w śpiewanie kołysanek

Wiele z nich może stanowić doskonałą zabawę edukacyjną, gdyż wymagają od dziecka wykonywania różnych czynności, takich jak zakrywanie oczu, poruszanie palcami, chowanie rąk, przytulanie się. Takim przykładem jest znana piosenka „Idzie niebo ciemną nocą”: Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd. Gwiazdki błyszczą i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd. Przy śpiewaniu tej piosenki kołyszemy się w takt muzyki, wykonując dodatkowo ruchy dłońmi, palcami i całymi rękoma, aby wywołać reakcję dziecka, które po chwili zacznie nas naśladować. Na zakończenie przytulamy się. Jest to dla dziecka bardzo zabawne, rozwija jego umiejętność uczenia się oraz słuch muzyczny, a przede wszystkim daje mu do zrozumienia, że jest kochane.

Jak rozwijać poczucie rytmu?

Kiedy dziecko potrafi utrzymać się w pozycji siedzącej, tata lub mama mogą je wziąć na kolana i śpiewać mu piosenki poruszając się przy tym rytmicznie, co pewien czas zmieniając tempo. Jest to świetna metoda prowadząca do rozwijania miarowości rytmicznej u dziecka. Przykładem może być: „Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj”. Przy śpiewaniu tej piosenki wystukujemy jej rytm, przyspieszając lub zwalniając tempo.

Sroczka kaszkę warzyła
Śpiewając malcowi piosenki, uczymy go rytmicznego poruszania paluszkami i rączkami. Otwieranie i zamykanie dłoni oraz gest chwytania są niezbędne w rozwoju sprawności małej rączki. Dlatego też we wszystkich kulturach znane są piosenki, które rozwijają ruchy chwytne, podstawowe w życiu dziecka. Np. przy śpiewaniu „sroczka kaszkę warzyła” ćwiczymy ruchy paluszków:
Sroczka kaszkę warzyła, temu dała odrobinę (zaginamy mały palec), temu dała małą krztynę (zaginamy kolejny – serdeczny palec), temu dała w kubełeczku (zaginamy palec środkowy), temu dała w naparsteczku (zaginamy palec wskazujący), a temu nic nie dała i fruuu... poleciała (prostujemy kciuk). Prawie wszystkie kołysanki oraz piosenki śpiewane małym dzieciom mają swoje źródło w twórczości ludowej. W związku z tym występuje wiele wersji słownych, melodycznych i rytmicznych tej samej piosenki. Najlepiej jeśli zaśpiewacie je w tej wersji, którą zapamiętaliście z dzieciństwa. Nie obawiajcie się i nie stresujcie, jeśli uważacie, że nie potraficie śpiewać. Przecież nie odtworzenie idealnej melodii jest waszym celem. Jeśli nie znacie starych kołysanek, może spróbujecie zaśpiewać malcowi spokojną, rytmiczną piosenkę z ostatniej listy przebojów.

Zobacz też: Wiemy, co pomaga dziecko w zasypianiu!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?