Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

| aktualizacja: 26.11.2013 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Krew pępowinowa: możliwość pobrania (komówrki macierzyste) i zdeponowania krwi pępowinowej
Krew pępowinowa do tej pory była deponowana w bankach rodzinnych, co wiązało się z kosztami. Od pewnego czasu można skorzystać z możliwość bezpłatnego zdeponowania 
komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym.

Zanim odpowiemy, co trzeba zrobić, by zdeponować krew pępowinową w banku publicznym, postaramy się przybliżyć temat. Bo co to są komórki macierzyste i dlaczego pobiera się je z krwi pępowinowej? Kto może korzystać z tak pobranych komórek macierzystych? I jak pobierana jest krew pępowinowa?

Co to jest krew pępowinowa?

Układ krążenia rozwijającego się płodu wypełniony jest krwią. Po urodzeniu dziecka pewna ilość krwi noworodka (krew pępowinowa) pozostaje w łożysku oraz w naczyniach krwionośnych (dwóch tętnicach i jednej żyle) znajdujących się w pępowinie (sznurze pępowinowym).

Krew pępowinowa stanowi bogate źródło komórek macierzystych. Dawniej łożysko i sznur pępowinowy wraz z zawartą w nich krwią traktowano jako zbędny odpad. Obecnie coraz częściej zabezpiecza się krew i komórki macierzyste w specjalnych bankach komórek macierzystych – publicznych lub niepublicznych (tzw. bankach rodzinnych).

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne komórki, zdolne m.in. do samoodnowy i różnicowania, dające początek wszystkim komórkom organizmu, np. komórkom tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej 
i komórkom krwi. Krwiotwórcze komórki macierzyste (multipotencjalne) mają zdolność samoregeneracji i różnicowania, dając początek kolejnym generacjom komórek, z których powstają następnie dojrzałe krwinki.

Komórki krwi pępowinowej są podobne do komórek macierzystych znajdujących się w szpiku kostnym i mobilizowanej w sposób farmakologiczny krwi obwodowej.

ZOBACZ TEŻ: kiedy podjąć decyzje o zdeponowaniu krwi pępowinowej i czy warto zdecydować się na bank krwi pępowinowej


Czym charakteryzują się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są młodsze od komórek macierzystych ze szpiku czy krwi obwodowej – szacuje się, że mają one wielokrotnie większą zdolność regeneracyjną. Łatwiejsze jest dobranie do przeszczepienia zgodnych komórek z krwi pępowinowej niż ze szpiku, a powikłania po przeszczepieniu są rzadsze.

Jak pobierana jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa pobierana jest tuż po porodzie ze sznura pępowinowego. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny dla matki oraz noworodka:
  • krew pępowinowa pobierana jest przez położną przy wykorzystaniu specjalnego zestawu pobraniowego
  • pojemnik z krwią jest transportowany do laboratorium, gdzie dodaje się do niego środek krioochronny (chroniący komórki podczas zamrażania).
  • następnie pojemnik z krwią jest zamrażany i przenoszony do zbiornika z ciekłym azotem o temperaturze -190°C, w którym może być przechowywany przez ponad 50 lat.
Pobranie krwi jest możliwe w szpitalach współpracujących z bankami krwi pępowinowej, których zasięg działania może być lokalny lub ogólnopolski. Przeciwwskazaniami do pobrania krwi pępowinowej są choroby matki, takie jak:
  • HIV
  • HPV (więcej o wirusie brodawczaka ludzkiego)
  • WZW
  • zakażenie
  • infekcja
  • choroby nowotworowe
  • niektóre leki przyjmowane przez ciężarną (np. immunosupresyjne).

W jakich sytuacjach wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej najczęściej wykorzystuje się do leczenia chorób nowotworowych (m.in. białaczki, chłoniaki, szpiczak mnogi i inne) oraz nienowotworowych wrodzonych (defekty układu krwiotwórczego i niedobory odporności) lub nabytych (aplazja szpiku). Trwają badania nad szerszym zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej 
(np. w leczeniu uszkodzeń tkanki nerwowej czy mięśnia sercowego).

ZOBACZ TEŻ: 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed zajściem w ciążę


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

e
e | 2012-11-09 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak mozna pisac, ze pobranie jest to całkowicie nieinwazyjny zabieg? zeby pobrac taka krew, pepowina musi byc przecieta jak jeszcze tetni!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | e | 2013-02-09 20:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czytamy ze zrozumieniem! Zestaw do pobrania zabieramy do szpitala jadąc na poród!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?