Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Komu przysługuje 500 + na pierwsze dziecko?

| aktualizacja: 11.08.2017 | 6

Kryterium dochodowe przy ubieganiu się o pierwsze dziecko wynosi 800 zł na osobę w rodzinie. Do wniosku o 500+ na jedno dziecko musisz dołączyć odpowiednie dokumenty. Sprawdź, czy twojej rodzinie należy się to świadczenie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Komu przysługuje 500+ na pierwsze dziecko
fot. Fotolia
500+ na pierwsze dziecko przysługuje tylko w ściśle określonych przepisami okolicznościach. Program rodzina 500 + zakłada bowiem, że 500 zł przyznawane jest na drugie dziecko (i kolejne). Jednak także rodzice jedynaków mogą ubiegać się o świadczenie 500 zł na dziecko, jeśli dochód miesięczny rodziny nie przekracza 800 zł na osobę. Dotyczy to również rodzin, w których jest więcej niż 1 dziecko.

Komu przysługuje 500 plus na pierwsze dziecko?

Aby otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko (lub na jedynaka), miesięczny dochód przypadający na każdego członka rodziny nie może przekraczać 800 zł w przypadku dziecka zdrowego lub 1200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Wypełniając wniosek o 500+ na pierwsze dziecko, musisz pamiętać o załączeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających dochód oraz o wypełnieniu wszystkich koniecznych rubryk – w przeciwnym razem będziesz wzywana do uzupełnienia wniosku i później otrzymasz pieniądze.

Jak obliczyć dochód do 500 plus na pierwsze dziecko?

Bez względu na to, czy ubiegasz się o 500 zł na pierwsze dziecko lub jesteś rodzicem tylko jednego dziecka, musisz spełniać kryterium dochodowe. Aby prawidłowo obliczyć dochód do 500+, musisz wziąć pod uwagę:
  • dochód (nie przychód!) (tu wlicza się też np. zasiłek macierzyński i kosiniakowe);
  • ewentualną utratę dochodu;
  • ewentualne uzyskanie dochodu.

Co dołączyć do wniosku o 500 plus na 1 dziecko?

Składając wypełniony wniosek o 500+ na pierwsze dziecko, pamiętaj o dołączeniu potrzebnych dokumentów, m.in:
  • zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i o innych dochodach, w tym innych świadczeń rodzinnych i dochodach z gospodarstwa rolnego;
  • oświadczenie o faktycznie uzyskiwanych dochodach (przy zryczałtowanym podatku dochodowym); 
  • zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia (np. dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego). 
Pamiętaj, że dokumenty do wniosku o 500+ nie są potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie na drugie lub kolejne dziecko.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Gucio
Gucio | 2017-08-25 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki za ten artykuł, teraz przynajmniej wiem jak się starać o to, by dostać 500 na pierworodnego :)

Odpowiedz

Trusia
Trusia | 2017-08-25 09:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

800 zł na jednego członka rodziny to nie jest nierealna rzecz i w tym przypadku dodatkowe 500 zł na pierwsze dziecko jest sporą pomocą. U nas jedynie mój chłopak pracuje i za 1500 zł musimy się jakoś utrzymać. Dodatkowa kasa na pewno nam pomoże - może nie mieszkać w luksusie, bo na to trzeba sobie samemu zapracować, ale zawsze to ułatwienie :)

Odpowiedz

Georgia
Georgia | 2017-08-25 09:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie było 500 plus - źle, bo nie ma pomocy dla rodzin. Jest 500 plus - źle, bo nie wszyscy dostają. Ludzie, litości :) Nigdzie nie było powiedziane, że wszyscy się załapią na ten program, tak czy nie? I tak super, że jest jakakolwiek możliwość otrzymania 500 plus na pierwsze dziecko. Na początku nie miało być takiej opcji!

Odpowiedz

Reno
Reno | 2017-08-03 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie jest sprawiedliwości jak ktoś na 3 dzieci a dochód na osobę ma 1500 lub więcej i dostanie na dzieci bo go nie stać na rozwój dziecka a ktoś ma jedno dziecko i wiąże koniec z końcem ale ma jedno dziecko i przekracza 800 zł i nie dostanie nic i zasuwa na inne dzieci bo podatek ci zabiorą wszystko idzie w górę i masz jedno dziecko i wszystkiego mu odmawiasz bo cię nie stać i gdzie ta sprawiedliwości

Odpowiedz

Clio
Clio | 2017-07-28 19:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Za jaki rok składa się wysokość dochodów

Odpowiedz

DYSKONT B
DYSKONT B | 2017-02-27 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

REZYGNUJA Z PRACY TE KOBIETY KTORE SA W ZWIAZKACH PARTNERSKICH.MALZENSKICH I WOLA TEN CZAS SPEDZAC Z DZIECMI- JA NIEMOGE POZWOLIC SOBIE NA TEN LUKSUS BO JESTEM SAMOTNA MAMA I ZAMIAST SPEDZAC CZAS Z DZIECKIEM MUSZE PRACOWAC BY NAS UTRZYMAC. GDZIE TU JEST SPRAWIEDLIWOSC PYTAM SIE JA-MATKA?!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?