Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 zł na dziecko: zgłoś uwagi i zmień projekt!

| aktualizacja: 21.12.2015 | 42

Masz uwagi do projektu 500 zł na dziecko? Przeczytaj projekt ustawy i zgłoś poprawki. Premier Beata Szydło obiecuje, że wszystkie maile zostaną przeczytane, a uwagi będą brane pod uwagę przy opracowaniu ostatecznej wersji projektu. Czy tak będzie – zobaczymy, ale warto próbować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Do 21 stycznia 2016 każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu Rodzina 500 plus, czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie (oraz pierwsze w przypadku niskich dochodów).
Premier Beata Szydło, prezentując na Facebooku program Rodzina 500 plus i odpowiadając na pytania dotyczące projektu, zapowiedziała bardzo szerokie konsultacje społeczne programu. Uwagi mogą zgłaszać nie tylko instytucje publiczne i stowarzyszenia, ale także wszystkie osoby zainteresowane projektem.
Warto przeczytać projekt ustawy i zgłosić uwagi na adres mailowy: rodzina500plus@kprm.gov.pl.
- Uwagi są dla nas niezwykle ważne, chciałabym, żeby ten program był realizowany przy pomocy polskich rodzin, żeby był praktyczny, skuteczny. Chcemy, by wszystkie rodziny miały w nim swój udział - mówiła premier Beata Szydło.
Wszystkie uwagi mają zostać przeanalizowane, a następnie projekt zostanie skierowany do Rady Ministrów i do prac parlamentarnych. Prace w parlamencie mają zostać ukończone do kwietnia 2016 r. Program miałby wejść w życie od kwietnia lub maja 2016 roku.

Program Rodzina 500 plus: kto dostanie świadczenia

Według projektu, świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie ma być wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie może otrzymać ponad 2,7 mln rodzin na ok. 3,8 mln dzieci.
Rodzice bez względu na dochody otrzymają po 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny o dochodach nie wyższych niż 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym) także na pierwsze dziecko.

Premier Szydło odpowiada na najważniejsze pytania

Na Fecebooku premier Beata Szydło odpowiadała na pytania o program 500 Plus: - Jest bardzo duże zainteresowanie programem, dostaliśmy blisko 1000 pytań, czytając je, miałam wrażenie, że czytam historie poszczególnych polskich rodzin. Te historie będą tworzyć program Rodzina 500 plus.
Beata Szydło odniosła się do kilku kwestii, które budzą największe kontrowersje.

Czy świadczenie z programu Rodzina 500 plus będą mogły dostać samotne matki i ojcowie?

Tak, program jest kierowany do wszystkich rodziców, bez względu na to, czy wychowują dzieci samotnie, czy są w związku małżeńskim. Tak samo w przypadku pierwszego dziecka będzie obowiązywać próg dochodowy, w przypadku kolejnych dzieci - nie.

Czy jest górne kryterium dochodowe?

- Nie, ponieważ ten program ma dwa cele. Pierwszy to pomoc materialna dla rodzin o niższych dochodach, drugi zaś: prodemograficzny. Zależy nam na tym, by w Polsce rodziło się więcej dzieci - mówiła premier Szydło.

Czy świadczenie będzie przysługiwało na dziecko powyżej 18. roku życia?

- Nie. Świadczenie jest kierowane do 18. roku życia. Dziecko studiujące i niepracujące jest za to liczone przy ustalaniu dochodu na osobę - mówiła Beata Szydło. Oznacza to, że jeśli rodzice mają dwoje dzieci, w tym pierwsze powyżej 18 lat, a drugie młodsze, dostaną 500 zł miesięcznie tylko wówczas, gdy dochód na osobę będzie niższy niż 800 zł (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
Jednocześnie premier powiedziała, że program Rodzina 500 plus jest początkiem budowania kompleksowego programu prorodzinnego, który będzie obejmował też propozycje innych świadczeń dla rodziny. Podkreśliła, że czeka na wnioski i uwagi, bo chce, żeby program najbardziej odpowiadał oczekiwaniom polskich rodzin.

Ulga podatkowa na dzieci: czy nadal będzie obowiązywała?

Projekt ustawy nie przewiduje likwidacji ulgi podatkowej na dzieci.

Czy świadczenie dostaną rodziny zastępcze?

- Na razie rodziny zastępcze nie mają być objęte tym programem, jednak czekamy na uwagi w tej sprawie. Ten program ma spełnić oczekiwania i wypełnić potrzeby wszystkich polskich rodzin - deklarowała Beata Szydło.

Jak można będzie składać wnioski?

Przyznawanie świadczenia ma się odbywać na wniosek osób zainteresowanych. Wniosek będzie można składać elektronicznie. Pieniądze rodzice mogą dostać albo na konto albo bezpośrednio - np. przyniesie je listonosz do domu.

Czy świadczenie będzie wliczane do dochodu i czy przez to najbiedniejsze rodziny nie stracą zasiłku z ośrodka pomocy społecznej?

Ta sprawa nie jest jeszcze do końca określona.
- My skłaniamy się do tego, żeby to świadczenie nie było to wliczane do dochodu. W tej chwili w tej sprawie spływają opinie ekspertów, dla mnie najważniejsze będą jednak opinie od rodzin - mówiła Beata Szydło.

500 zł to będzie kwota brutto czy netto?

500 zł jest kwotą netto. Rodzina ma otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko (plus na pierwsze w rodzinach najbiedniejszych).
 

Masz uwagi? Wyślij mailem na adres: rodzina500plus@kprm.gov.pl

Czy świadczenie dostaną Polacy za granicą i uchodźcy?

Według projektu, świadczenie mają otrzymać polskie rodziny za granicą. Program Rodzina 500 Plus ma nie obejmować uchodźców, bo dla tych grup są przeznaczone inne programy pomocy.
Czytaj też: 500 zł na dziecko: wiemy, co o tym myślicie

Rodzina 500 plus i co dalej

Zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło, program Rodzina 500 Plus ma być pierwszym z programów wsparcia rodzin. Premier zapowiedziała, że już w pierwszym półroczu 2016 roku chciałaby zgłosić projekt programu mieszkaniowego dla rodzin, dzięki któremu rodziny miałyby realną szansę na własne mieszkanie.

Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (42)
avatar

klama
klama | 2016-08-25 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ta ustawa jako pomysł jest dobra. Ale niestety jest źle sformułowana. Mieszkam za granicą, w Irlandii . Tutaj jest dodatek dla rodzin potrzebujących tak zwany FIS.( pomoc obowiążuje rodziny i te zalegalizowane jak i te nie ) Obowiązuje tych którzy nie przekraczają danego dochodu na członka rodziny.( podobnie do programu 500+) . Z tą roznicą ze bogatsze rodziny nie uzyskują od państwa takiej pomocy.Tak zwane rodzinne dostaje sie na każde dziecko bez wzgladu na dochody( do 18 roku życia). Głupotą rzadu polskiego jest niestety to ze daja wszystkim ktorzy maja wiecej niż jedno dziecko. To jest błąd tej ustawy. Jedynym wyjsciem jest poprostu poprawienie ow programu.

Odpowiedz

ola
ola | 2016-04-25 09:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, wkurza mnie ten program 500+... czemu, otoz my z mezem wychowujemy 1 dziecko,maz sam zarabia ale oczywiscie my nie dostaniemy 500+ bo mamy 1 dziecko a po drugie przekracza dochody...a wiec czym sie rozni takie dziecko od dziecka w innych rodzicach ktore dostana to 500+ nawet na pierwsze dziecko???moim zdaniem niczym, zaznacze ze ja nie zyje w luksusach z jednej wyplaty ktora maz przynosi do domu , mamy jeszcze na glowie kredyt hipoteczny ???i w takim razie nie wiem czy nawet bedziemy sie starac sie o drugie dziecko bo to sa wydatki ogromne posiadajac"dzieci" sa ukochane ale w Polsce zarabiamy nie godne zycie lecz na same oplaty, itp. jeszcze jedna uwaga dotyczaca tego programu wiec ja nie dostane nawet na pierwsze dziecko pomocy pienieznej ale takie osoby ktore rzekomo obydwoje rodzicow nie pracuje, nie maja "niby dochodow" przekraczajacych wymogi dostana na 1,2,3,i kolejne dziecko a w gruncir rzeczy u takiej rodziny stoi dom pietrowy zaznacze duzymi literami" BEZ KREDYTU ANI ZADNEGO DLUGU" na wszystko ich stac i teraz tak dostana na 3 dzieci bo tyle ich maja, z opieki dostana zapomogi i rodzinne oraz wszystkie paczki zywnosciowe...i czy to jest sprawiedliwosc???? sadze ze nie, bo jezeli rzad dawalby na kazde "1 dziecko" i tym ktorym przekracza dochod,ale daliby po te nawet 300zl rodziny patrzylyby na to inaczej i napewno ten wzrost urodzzin dzieci bylby bardziej realny bo rodzice dostaliby juz jakas pomoc pieniezna nawet na 1 " KAZDE"dziecko!!! takie jest moje zdanie nie wiem jak inni o tym mysla i do tego podchodza....a tak to panstwo nadal dzieci kraj i dzieci tak ze nie sa i nie bedzie dla nikogo po rowno!!!

Odpowiedz

Motyl
Motyl | 2016-04-04 06:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niech ta menda kupi sobie nową broszkę

Odpowiedz

anka
anka | 2016-03-30 19:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sama wychowuje 2 dzieci starsze skończyło 18 lat ale uczy się w technikum młodsze ma 16 lat .dzieci w tym wieku mają dużo większe potrzeby niż 2 latki mieszkam sama ,opłaty robię sama a mimo to nie należy mi się pomoc bo mój dochód po doliczeniu alimentów przekroczy 800 zł. wstyd

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kinia
Kinia | anka | 2016-05-12 09:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w podobnej sytuacji,syn jest w technikum i ma 18lat,córka w podstawówce,przekracza mi 3 złote i już nie dostane,niech sobie w d..... wsadza ten program,tam gdzie naprawdę pieniadze są potrzebne to ich nie ma,a ludzie którzy zarabiają po 10 tysięcy w zwyz dostaną na kolacje bo tyle wydają, WSTYD i HANBA,zrobili dobrze dla bogatych a nie biedaków,mam dwoje dzieci i żadne nie skorzysta a naprawdę jest mi ciężko, chyba po pijanemu ten program wyszedł i tak się zachowują nasi rzadzacy

Odpowiedz

amero
amero | 2016-02-16 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli 18 letnie dziecko na utrzymaniu rodziców - to już nie dziecko ale , no właśnie co? W końcu uczy się, nie pracuje ale potrzebuje. Według państwa - powinno iść do pracy i samo się utrzymać? Kłamstwa wyborcze za 4 lata zostaną rozliczone.

Odpowiedz

sdsa
sdsa | 2016-02-09 19:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam dwoje dzieci -18 letnie i 8 letnie.Jedno i drugie jest na moim utrzymaniu. Więcej mnie kosztuje starsze dziecko z uwagi na wszelkie pomoce w nauce, zajęcia dodatkowe, książki...z mężem zarabiamy tyle, że wyjdzie jakieś 900 zł na osobę..dlaczego nie dostaniemy 500 zł? ledwo nam starcza..młodszemu wciąż odmawiam różnych rzeczy, bo każdy możliwy grosz inwestuję w starszego syna..to chyba logiczne..a innym co dużo zarabiają i mają młodsze dzieci nie zbadają dochodu i dostaną? to jest oszustwo...apeluję o rozsądek

Odpowiedz

dziuback
dziuback | 2016-01-19 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wydaje mi się że gdyby Rząd dał te 500 zł na każde dziecko (tak jak obiecywano przed wyborami) to mieli by większe poparcie , również u tych przeciwników. Sam nie jestem fanem PiSu mam jedno dziecko , i gdyby ta kwota wsparła mój budżet domowy to pewnie bym może w przyszłości oddał swój głos za taką politykę. Niestety oni wolą dzielić naród (dzieci )na te lepsze i gorsze. Szkoda kiedyś się to zemści

Odpowiedz

Klara
Klara | 2016-01-19 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czym się różni świadczenie wychowawcze, od zasiłku macierzyńskiego. Juz wiem jak zwykle nasze państwo robi wszystko żeby nie opłacało się pracować.

Odpowiedz

EDYTA
EDYTA | 2016-01-18 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przed wyborami była mowa 500 zł. na każde dziecko , po wyborach tylko drugie i kolejne dzieci otrzymają wsparcie. a w czym to pierwsze dziecko jest gorsze od tych kolejnych???My z mężem zarabiamy NAJNIŻSZĄ krajową podkreślam najniższą mamy jedno dziecko , oczywiście dochód na osobę przekroczy wskazany próg i nasze dziecko nie otrzyma 500zł. , gdzie tu jest sprawiedliwość , kto w ogóle wymyślił taki próg dochodowy ? Projekt 500 plus powinien obejmować każde dziecko bez względu na dochód ponieważ wszystkie dzieci są sobie równe, nie powinno być wyróżnień!!!!!

Odpowiedz

Kociak
Kociak | 2016-01-18 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie w kampani było ze będzie 500 zl na dziecko. Przypuszczałam od początku ze to lipa, ale jak juz obiecali niech chociaż coś spełnia. my z mężem mamy jakieś 3500 dochodu i co z tego skoro za rok nie będę dostawać ani złotówki bo wychowawczy płatny mi się nie należy więc będziemy mieli 2500 Max na 3 osoby to niestety powyżej 800 zl na osobę. wkurza mnie to ze sytuacja życiowa zmusila mnie do wzięcia kredytu hipotecznego a co za tym idzie po zapłacenie raty będziemy mieli jakieś 300 zl na osobę i tego nikt nie widzi tylko pomoc frankowiczom, a reszta to 'gorszy sort'? uważam ze rodzić posiadający kredyt hipoteczny i nie mający do niego dopłaty czyli mdm powinni dostać 500zl bez względu na ilość dzieci i zarobki. te domy to też z myślą i dzieciach przecież!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ktr
ktr | Kociak | 2016-01-18 20:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się w 100%!!!! ja mam identyczną sytuację- za 7 miesięcy będę na wychowawczym bez prawa do zasiłku i również nie otrzymam 500 zł na pierwsze dziecko. KPINA- jak i cały nasz kraj...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?