Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Coca-Cola usunie ze swoich napojów kontrowersyjny składnik

| aktualizacja: 07.05.2014 | 0

Koncern Coca-Cola zdecydował, że usunie ze swoich napojów do końca roku kalendarzowego bromowane oleje roślinne (BVO). Składnik ten zdaniem naukowców może mieć negatywny wpływ na zdrowie i wydajność organizmu. Podobnie postąpił koncern Pepsi wycofując ten związek z napoju Gatorade.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
napój gazowany, coca-cola
fot. Fotolia
Bromowane oleje roślinne, czyli BVO, są używane jako stabilizator napojów o smaku owocowym, ponieważ uniemożliwiają wytrącanie się poszczególnych składników i rozwarstwianiu napojów.
Naukowcy udowodnili jednak, że nadmierne spożywanie napojów zawierających BVO może prowadzić do utraty pamięci, problemów skórnych i neurologicznych, uszkodzenia tarczycy.
BVO został usunięty z amerykańskiej listy FDA (Food and Drug Administration). Jednak w tym kraju dopuszczalne jest stosowanie tego składnika w proporcji 15 do miliona. Natomiast w Japonii i Unii Europejskiej stosowanie BVO jest niedozwolone.
Coca-Cola będzie musiała wymienić składnik na izomaślan octanu sacharozy lub ester glicerolowy kalafonii, który powszechnie stosowany jest w gumach do żucia.
Kampania przeciwko użyciu BVO została zapoczątkowana przez Sarah Kavanagh, nastolatkę z Mississippi, która podniosła kwestię zastosowania kontrowersyjnego składnika w napojach dla sportowców dbających o zdrowie. W ślad za jej protestem popłynęły petycje od kilkuset tysięcy internautów.
Zobacz także: Coca-cola dla malucha?

Źródło: BBC NEWS
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?