Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy niemowlę może pić kozie mleko modyfikowane zamiast krowiego? Wyjaśnia pediatra z IMiD

| aktualizacja: 07.03.2017 | 2

Mleko modyfikowane kozie zamiast krowiego to realna alternatywa? Czy warto je podawać zamiast mieszanki modyfikowanej na bazie mleka krowiego i które dzieci mogą je pić, wyjaśnia dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Mleko kozie modyfikowane
fot. Fotolia
Na rynku jest dostępne od jakiegoś czasu mleko kozie modyfikowane, które jest przeznaczone dla niemowląt. Czy każdemu dziecku można je spokojnie podawać zamiast krowiego modyfikowanego i czy ma ono jakieś dodatkowe właściwości, wyjaśnia dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy kozie mleko modyfikowane można podawać niemowlakom?

Zgodnie z decyzją EFSA, Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, skład mleka modyfikowanego opartego na pełnym mleku kozim odpowiada zaleceniom dotyczącym składu mleka modyfikowanego początkowego i następnego. W związku z tym mleka kozie modyfikowane są dopuszczone do sprzedaży, podobnie jak modyfikowane na bazie mleka krowiego i można je podawać niemowlętom. Jednak białka mleka koziego wykazują duże podobieństwo do białek mleka krowiego (w 84–95 proc.). W związku z tym mleka koziego modyfikowanego nie powinny otrzymywać dzieci z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego. Mimo podobieństwa białek kazeina zawarta w mleku kozim wykazuje pewne różnice w budowie, które sprawiają, że jest szybciej i łatwiej trawiona niż ta zawarta w mleku krowim.

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla alergika
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mama Mateuszka
mama Mateuszka | 2017-10-17 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas tylko Holle. Kozie lepiej sprawdza się przy alergiach, wszystko się ładnie reguluje. Poza tym Holle jest eko i to dodatkowy plus.

Odpowiedz

Mammma
Mammma | 2017-05-22 20:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My własnie takie podajemy! Sami nie pijemy mleka krowiego, nasze dzieci teraz też nie muszą, a Capricare 2 podawałam mojemy dwulatkowi!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?