Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

KREATYWNE DZIECKO TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO

| aktualizacja: 21.07.2011 | 3

Pobudzanie kreatywności dziecka to ostatnio bardzo nośny temat.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
wydarzenia
fot. tamika.pl
Szybkie tempo życia i zmieniające się technologie zmuszają nas i nasze dzieci do szybkiego przyswajania wiedzy i odnajdywania się w coraz to nowszych warunkach. Kreatywność staje się w XXI wieku umiejętnością na wagę złota. Podsycanie jej za młodu zaprocentuje w przyszłości.

Czym jest kreatywność?
Wbrew powszechnemu twierdzeniu kreatywność nie jest wrodzoną cechą charakteru a umiejętnością, którą możemy rozwijać i odpowiednio wspomagać. To elastyczność myślenia oraz chęć ciągłego eksperymentowania i poznawania świata. Dzieci naturalnie obdarzone są taką zdolnością. Dzięki niej odkrywają i w szybkim tempie przyswajają nowe rzeczy. Dzieci chłoną nowości wszystkimi zmysłami - dotykają, smakują, uważnie przysłuchują się docierającym do nich dźwiękom. I chociaż jeszcze nie potrafią mówić to widzą i rozumieją więcej niż nam się wydaje – rozpoznają nasze emocje. Obserwują nasze twarze, dostrzegają wyraz naszych oczu, słyszą ton naszego głosu. Doskonale rozpoznają w jakim jesteśmy nastroju oraz czy podoba się nam to, co dziecko robi czy nie. Pierwsze lata życia dziecka są fundamentalne dla jego dalszego rozwoju nie tylko emocjonalnego, ale i intelektualnego. Dlatego im szybciej zaczniemy pobudzać jego kreatywność, tym łatwiej będzie mu się odnaleźć w skomplikowanej rzeczywistości.

Jak ją pobudzać?

Przede wszystkim nie zabijać jej. Nic bardziej nie niszczy kreatywności niż krytyka. Wytykając, że popełnia się błąd, że jest się gorszym demobilizujemy i prowadzimy do kompletnego zaniku chęci do poznawania świata. Pracując z dziećmi zaakceptujmy je takimi jakimi są, pozwólmy na popełnianie błędów i wyciąganie własnych wniosków, eksperymentowanie z otoczeniem, próbowanie tego co nowe. Nie zakazujmy, nie ostrzegajmy tylko obserwujmy i podsycajmy ich ciekawość świata. Wasze ściany nie są już takie białe bo teraz straszy was kolorowy gryzmoł? Szafki kuchenne opustoszały bo wasz maluch wykorzystał je do orkiestry dętej? Zupa jarzynowa właśnie zmieniła swój smak bo wasze dziecko wrzuciło do niej trochę czarnych jagód? To dobry znak! Wasze dziecko ma szanse stać się małym geniuszem.

Kreatywność to pomysłowość
Ta maksyma tyczy się nie tylko dzieci ale także nas samych. Aby rozwijać kreatywność własnego dziecka my także musimy wykazać się intuicją i elastycznością. Otwórzmy się na nowe, ciekawe rozwiązania. Jeśli brak nam pomysłu rozejrzyjmy się wokół i poszukajmy inspiracji. A znaleźć ją można dosłownie wszędzie. Kreatywność jest pobudzana poprzez inspirowanie do działania; zachęcania do tworzenia, szukania nowych rozwiązań, wymyślania własnych pomysłów i ich sprawdzania. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było kreatywne, przedstaw mu świat jako miejsce, w którym czeka na niego wiele ciekawych miejsc, zjawisk, osób i wydarzeń. Już od pierwszych chwil jego życia postaraj się je zaskakiwać.

Gry i zabawy
Wybieraj ciekawe zabawki, które będą skłaniały dzieci do myślenia. Przykładem zabawek sprzyjających rozwojowi kreatywności są wszelkiego rodzaju gry logiczne, puzzle, układanki, kostki z otworkami w różnych kształtach, do których pasują różne klocki. Dziecko nauczy się szukać samodzielnie rozwiązań i utrwali sobie pewne powtarzalności. Świetnym rozwiązaniem jest też zapisanie dziecka na specjalne zajęcia rozwojowe połączone z zabawą. Udowodniono, że dzieci uczą się szybciej przy komfortowych i przyjaznych warunkach. Duże miasta mają w swojej ofercie mnóstwo kreatywnych zajęć dla dzieci. Ważne, aby zadbano na nich o interakcję z otoczeniem i dobrą zabawę. Kreatywność mogą pobudzać wszelkie zabawy plastyczne, muzyczne czy ruchowe ale także kulinarne. W Akademii Kreatywnego Rozwoju Tamika w Warszawie ruszają aktualnie m.in. warsztaty kulinarne dla maluchów, gdzie dzieci będą mogły eksperymentować z różnymi formami, konsystencjami i kolorami. Poznając różne smaki zapewne pobrudzą się od stóp do głów ale wyjdą z zajęć szczęśliwe.

Podróże i ciekawe miejsca
Jak najwięcej przebywaj z dzieckiem na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lesie lub parku. Podróżujcie w nowe miejsca,eksplorujcie nieznane zakątki. Pokazuj dziecku różne obiekty i opowiadaj o ich historii. Nie odmawiaj wyjścia do kawiarni ze znajomymi tylko dlatego, że masz dziecko. Paradoksalnie wasz szkrab będzie zachwycony wyjściem do miasta. Naucz dziecko nawiązywania kontaktu z innymi dziećmi i zachęcaj je do poznawania nowych osób. Podczas wycieczek odpowiadaj na wszystkie pytania swojej pociechy, nawet jeśli bywa to męczące. Różnorodność bodźców stymuluje rozwój kreatywności dziecka

Kreatywność kluczem do sukcesu

Wszyscy rodzą  się kreatywni. Jednak to czy cecha ta zaniknie lub pozostanie z nami i będzie się rozwijała zależy od sposobu wychowania, edukacji i interakcji z otoczeniem. Colin Rose, autorytet w dziedzinie przyspieszonego uczenia się często podkreśla na swoich międzynarodowych wykładach, że kreatywność powinna być w edukacji tak samo istotna jak nauka pisania i czytania. Powinniśmy traktować je na równi. Jeśli nasze dzieci nie będą przygotowane na trudności nigdy nie będą w stanie wymyślić nic oryginalnego, ponieważ cały czas będą podążały tradycyjnymi schematami.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Monique
Monique | 2014-03-28 14:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto też dbać o edukację teatralną dzieci - w szkołach i przedszkolach nie ma na nią czasu, a pełni ważną rolę w rozwoju dziecka, również w sferze kreatywności. Polecam już od najmłodszych lat zabierać maluchy doi specjalnych teatrów dla dzieci (np. warszawski Teatr Małego Widza) oraz na wszelkie warsztaty plastyczne, muzyczne. Żeby jak najbardziej zmuszać nasze pociechy do samodzielnego nieszablonowego myślenia

Odpowiedz

maggggg
maggggg | 2012-01-13 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja z małą robimy komiksy :) co prawda na komputerze (najpierw w programie garfield, ale później mała chyba pogniewała się na garfielda, bo już jej się nie podobało; teraz robimy w aplikacji komiks dilmah, chyba woli samurajów;)) ale i tak zawsze to lepsze niż posadzić małą przed telewizorem;) polecam komiksy1!!!:)

Odpowiedz

magg
magg | 2012-01-13 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?