Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Plecki bez wad – jak dbać o kręgosłup bobasa?

| aktualizacja: 07.08.2014 | 1

Wystające łopatki, zaokrąglone plecy czy skrzywienie kręgosłupa to najczęstsze wady postawy. Na szczęście większości z nich można zapobiec.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
niemowlę, raczkowanie
Kręgosłup niemowlęcia jest miękki i podatny na deformacje. Nawet u dwulatka wymaga on jeszcze specjalnej uwagi! Większość wad postawy ma swoje źródła w pierwszych latach życia. Chcesz uniknąć biegania z malcem na gimnastykę korekcyjną za kilka lat? Zadbaj o jego kręgosłup, czyli podparcie całego ciała, już teraz.

Prawidłowo noś malucha
Czyli często zmieniaj rękę, na której opierasz dziecko. Malec noszony stale na jednym ramieniu odwraca się ciągle w tę samą stronę. Mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa i może go skrzywić. Jeśli nosisz smyka w kółkowej chuście też zmieniaj ramię.

Schowaj poduszki
Spanie na nich jest niezdrowe dla rozwijającego się kręgosłupa. Dziecko powinno leżeć w łóżeczku na płasko.

Przewieszaj zabawki
Jeśli zauważysz, że dzidziuś częściej spogląda w jedną stronę albo wręcz przechyla główkę spróbuj zachęcić go do patrzenia w przeciwnym kierunku. Jak? Wystarczy, że zawiesisz zabawki po „zaniedbywanej” stronie łóżeczka.

Chroń przed krzywicą
Dbaj o to, by malec przebywał na słońcu, bo wspomaga ono wytwarzanie cennej witaminy D, która chroni przed krzywicą. Niestety w naszej strefie klimatycznej często bywa pochmurno. Dlatego organizm smyka potrzebuje witaminy D w kropelkach (przepisze je pediatra).

Kontroluj bioderka
Kłopoty z nimi oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup. Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie ich wrodzonej dysplazji. Jeśli nie dostałaś na nie skierowania, może warto wydać ok. 150 złotych i zrobić je prywatnie? USG jest bezbolesne i powinno być zrobione w 20. tygodniu życia dziecka.

Daj trochę swobody
Spętany rożkiem czy kołderką malec nie może wkładać stópek do buzi, obracać się, pełzać. A to bardzo ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Zachęcaj do raczkowania
To ważne dla kręgosłupa dziecka! Raczkowanie kształtuje jego naturalne krzywizny i równomiernie wzmacnia mięśnie.


Dyskutuj na forum: Czy chodzik jest szkodliwy?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

zaniepokojona
zaniepokojona | 2010-09-23 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Slyszałam, że stosowanie chodzików jest szkodliwe, ale nie mam argumentow medycznych na potwierdzenie tego. W zwiazku z tym nie moge przekonać mojej kuzynki do tego, by nie wkladała 7-miesiecznego dziecka do chodzika. Prosze o radę...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?