Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Krew pępowinowa może uratować życie dziecka!

| aktualizacja: 21.05.2013 | 1

Krew pępowinowa – to właśnie ona pobrana tuż po narodzinach dziecka może w przyszłości uratować jego życie. Jeśli jesteś w ciąży, zastanów się, czy zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej. Abyś mogła podjąć decyzję świadomie, dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) wyjaśnia, dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciąża
fot. Fotolia

Dlaczego krew pępowinowa jest tak unikatowa?

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste posiadające zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (szpiku i mobilizowanej krwi obwodowej), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy.

Czy obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapiach?

Jak najbardziej. Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbyło się w 1988 roku i od tamtej pory standardowo stosuje się je w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych. Co więcej, w USA już w 2009 roku liczba przeszczepień komórek z krwi pępowinowej była większa niż komórek ze szpiku. Na całym świecie wykonano już ponad 25 tysięcy przeszczepień u dzieci i dorosłych. Liczba ta stale rośnie.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

W naszym kraju do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów do 9 przeszczepień wykorzystano krew zdeponowaną w banku rodzinnym (PBKM), do pozostałych pozyskano ją z zagranicy. Niższa liczba terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej w Polsce spowodowana jest m.in. niewielką liczbą zdeponowanych porcji krwi – zarówno w bankach publicznych, jak i rodzinnych.

Czy w razie choroby nie wystarczy przeszczepić szpik?

Przeszczep własnej krwi pępowinowej zapewnia pełną zgodność tkankową. Łatwiej jest również taką krew „dobrać" między rodzeństwem czy osobami niespokrewnionymi, gdyż wystarczy zgodność 4 z 6 antygenów. W przypadku szpiku znalezienie odpowiedniego dawcy jest zazwyczaj procesem bardzo długim, ponadto wymagana zgodność tkankowa to aż 9 na 10 antygenów. Przeszczepienia komórek macierzystych z krwi pępowinowej są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze. A zdeponowana w banku rodzinnym krew jest zawsze dostępna "od ręki".

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

magda z krakowa
magda z krakowa | 2014-09-23 08:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sens ma tylko bankowanie publiczne - czyli to darmowe. jeśli dziecko jest/będzie chore to jego krew pępowinowa też jest chora (na 75%). nie prawda, że krwi starczy dla 100kg człowieka, z publikacji medycznych i doświadczenia wynika, że tylko dla dziecka 15-25kg. w polsce nie powiódł się ani jeden przetrzep komórek macierzystych z własnej krwi pępowinowej - to o czymś świadczy, a w banku jest 80tys zamrożonych próbek, z czego tylko 9 wykorzystano!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?