Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Krótko o mukowiscydozie

| aktualizacja: 27.10.2008 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, noworodek, tulić
Jeśli twoje dziecko ma słony pot, to może być to pierwszy objaw świadczący o mukowiscydozie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza i zróbcie odpowiednie badania.
Twoje dziecko ma bardzo słony pot? Zaobserwuj, czy nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy: zbyt wolne przybieranie na wadze, przewlekły kaszel, pałeczkowate palce, nawracające zapalenie płuc i oskrzeli. Mogą one świadczyć o chorobie.

Mukowiscydoza
To przewlekła choroba genetyczna, która atakuje wiele układów i narządów. Najwięcej problemów sprawiają zmiany chorobowe płuc, jelit, wątroby i trzustki. Bardzo często jednak objawy mukowiscydozy są na tyle mylące, że trafna diagnoza stawiana jest dopiero po konsultacjach z wieloma różnymi specjalistami. W Polsce rozpoznaje się ją zazwyczaj u dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej większość dzieci zostaje zdiagnozowana przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Badanie potu
Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, poproś pediatrę o skierowanie do poradni mukowiscydozy na test potowy. Badanie polega na stymulacji gruczołów potowych na przedramieniu i zbieraniu wydzieliny. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Trwa około godziny. Jeśli podwyższony poziom chlorku sodu (60–140 mmol/l) wykażą dwa kolejne testy, można mieć 90-procentową pewność, że to mukowiscydoza.  


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?