Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła?

| aktualizacja: 05.10.2015 | 11

Zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, usta, twarz, włosy

Kłopoty z dziąsłami pojawiają się mniej więcej w 4. miesiącu ciąży. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów krwawią i to obficie. Spokojnie – krwawienie dziąseł w ciąży to jeszcze nie paradontoza, ale jedna z wielu ciążowych dolegliwości. Trzeba jednak z nią walczyć.
 

Skąd bierze się krwawienie dziąseł w ciąży?

W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony, błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku.
 

Uwaga, to groźne!

Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które prowadzą do ubytku kości szczęki, a to z kolei grozi utratą zębów. Paradontoza postępuje bez objawów – ubytek kości można zauważyć jedynie na zdjęciu rentgenowskim. To jednak niejedyne niebezpieczeństwo, związane z zapaleniem dziąseł. Ginekolodzy ostrzegają, że choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko infekcji płodu, porodu przed czasem oraz małej wagi urodzeniowej dziecka.


Jak zmniejszyć krwawienie dziąseł w ciąży?

 • Regularnie myj zęby. Podczas zapalenia dziąseł mycie zębów staje się bolesne, dlatego wiele przyszłych mam zaczyna myć je krócej i rzadziej. To błąd: niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł powoduje, że dolegliwości się nasilają.
   
 • Zmień technikę mycia. Po pierwsze zmień szczoteczkę na miękką (to zmniejszy ryzyko podrażnień). Podczas mycia zębów stosuj ruchy kuliste, a nie poziome.
   
 • Masuj dziąsła. Lekko głaskaj je szczoteczką lub palcem w kierunku: od szczęki do zębów. Staraj się je w ten sposób naciągnąć na odsłonięte szyjki zębowe.
   
 • Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia. Stosuj nie tylko szczoteczkę, ale i płyny do płukania i koniecznie nitkę dentystyczną.
   
 • Ogranicz słodycze. Jeżeli zjesz od czasu do czasu kawałek czekolady nic się nie stanie, ale jeżeli będziesz jadła ją codziennie, zęby mogą szybko się popsuć. Całkiem zrezygnuj za to z takich słodyczy, które oblepiają zęby: gumy rozpuszczalne, cukierki do ssania, żelki.
   
 • Stosuj dobrą pastę do zębów. Zapytaj w aptece o taką, która chroni dziąsła.
   
 • Jedz dużo owoców i warzyw. Zawierają naturalną wit. C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom. Codziennie staraj się zjeść jabłko lub kiwi, jednak bez konsultacji z lekarzem unikaj preparatów z syntetyczną wit. C. Pilnuj, aby w twojej codziennej diecie znalazły się dania zawierające wit. D  i wapń – te składniki wzmacniają zęby.
   
 • Zapytaj ginekologa o preparaty z rutyną. (np. Rutinoscorbin w ciąży). Rutyna wzmacnia działanie wit. C oraz uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych.
   
 • Odwiedzaj stomatologa. Pierwszy raz idź do niego, kiedy tylko dowiesz się o ciąży. Zapisz się nie tylko na wypełnianie ubytków, ale też na usuwanie kamienia nazębnego – to przez niego problemy z dziąsłami mogą się nasilać. Nie wierz w to, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane! Przeciwnie – trzeba leczyć, bo próchnica jest bardzo niebezpieczna w ciąży i może prowadzić nawet do poronienia.

Dyskutuj na forum: Długotrwałe krwawienie dziąseł »
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Majka
Majka | 2017-10-14 19:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ach te hormony. Nic na nie nie poradzimy :) Natomiast możemy poradzić na krwawiące dziąsła. Pasta i płyn Septoral Parodont z chlorheksydyną skutecznie walczą z krwawiącymi dziąsłami.

Odpowiedz

neta
neta | 2017-06-24 09:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

z miodem manuka pasta wymiata :D no i dużo witaminy C, bo może być niedobor, cos na kształt szkorbutu

Odpowiedz

restra
restra | 2016-12-23 07:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam, ale kluczowe znaczenie ma również miękka i często zmieniana szczoteczka. O ile tylko będziecie tego pilnowali, to wszystko powinno pójść we właściwym kierunku. Sami o wszystkim decydujecie....

Odpowiedz

ania kosik
ania kosik | 2016-11-16 07:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam. Ajona nie zawiera fluoru i triclosanu, a powiedzmy, że diametralnie w krótkim czasie odmienia sytuację. Przynajmniej u mnie wszystko wyglądało jak należy, płytka zrobiła się zdrowsza i ładniejsza. Napracowałam się nad tym.

Odpowiedz

restra
restra | 2016-11-15 07:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak czy siak wprowadź sobie ajonę - nawet bez krwawienia. To pozytywnie wpływa na dziąsła, a poza tym nie zawiera szkodliwych fluoru i triclosanu. Zwracajcie na te kwestie swoją uwagię.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

neta
neta | restra | 2017-06-24 09:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ma sls

Odpowiedz

restra
restra | 2016-10-27 07:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczotkuj normalnie i systematycznie zęby - będzie o wiele lepiej, ale poprawa wymaga czasu. To nie jest tak, że zęby od razu mają fajną barwę. Wszystko poprawa się stopniowo, tylko wymaga zdrowego podejścia do tematu.

Odpowiedz

hedes
hedes | 2015-11-18 07:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Używaj ajony, dbaj o systematyczność, zdrowie dziąsłom przywrócisz. Ale też nie oczekuj, że zeby od razu będą zdrowe - dziąsła potrzebują trochę czasu na powrót do normalności.

Odpowiedz

marcianna
marcianna | 2014-10-22 07:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Krwawienie dziąseł jest do rozwiązania - ajona bez fluoru to jedno, ale wielkie znaczenie ma również miękka szczoteczka, zmieniana co jakiś czas. Tak to dopiero można przywrócić dziąsła do normalności w stosunkowo krótkim czasie. I o to właśnie chodzi.

Odpowiedz

ania mas
ania mas | 2014-09-04 07:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie również była to ajona bez fluoru, winna przyjść spora poprawa na lepsze. Oczywiście nie z dnia na dzień, ale dopiero z czasem. W moim przypadku zmiana była diametralna - nie sądziłam, że będzie aż tak dobrze.

Odpowiedz

maxo
maxo | 2013-04-02 07:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie była to ajona, ale wybrałam ją również ze względu na brak szkodliwego triclosanu i fluoru. Krwawienie zniknęło całkowicie po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania pasty i tak to wygląda do dziś.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?