Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Krwawienie po porodzie: czy to groźne?

| aktualizacja: 11.10.2017 | 1

Krwawienie po porodzie jest normalne, może trwać nawet 6 tygodni. Są jednak sytuacje, które mogą wzbudzić niepokój. Czasem jest wręcz konieczna pilna wizyta w szpitalu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
mama w połogu
fot. Fotolia

Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli 6 tygodni. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza, a co jest normą.

Krwawienie po porodzie: to jest normalne

Krwawienie po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nie musisz się niepokoić, gdy:
  • Krwawieniu towarzyszą bóle poporodowe i skurcze, szczególnie często w czasie karmienia piersią. Macica, która w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy powiększyła się ponad dwudziestokrotnie, teraz systematycznie obkurcza się do stanu sprzed ciąży. Skurcze szczególnie wyraźne odczuwane są podczas karmienia piersią – możesz wtedy odczuwać ból i napięcie w dole brzucha. Obkurczanie się macicy wiąże się w wydalaniem nadmiaru płynu z organizmu: skurcze "wyciskają" zalegającą w macicy krew.
  • Wydzielina zawiera śluz i niepotrzebne elementy tkanki z macicy, jakie pozostały po porodzie.
  • Krwawienie połogowe w pierwszych dniach po porodzie jest bardziej obfite niż to podczas miesiączki. Potem krwawienie staje się bardziej skąpe. Zmieni się też barwa: z czerwonej w żółtawobrązową, biało-żółtą, a po kilku tygodniach w przezroczystą

Krwawienie po porodzie - to może być groźne

Są jednak sytuacje, kiedy krwawienie może być niebezpieczne.
  • Kiedy krwawienie jest wyjątkowo obfite, krew wypełnia podpaskę w ciągu godziny, czujesz ból w podbrzuszu. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, najlepiej ze szpitala, w którym rodziłaś. Być może mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób. 
UWAGA! Połóż na podbrzusze okład z lodem – dzięki temu krwawienie i ból może nieco się zmniejszyć.
  • Po kilku dniach od porodu zaobserwujesz u siebie jasnoczerwone krwawienie lub poczujesz ostry, nieprzyjemny zapach. Może to być objawem poważnego zakażenia. Szybko skontaktuj się z lekarzem lub szpitalem. Pamiętaj, że krew połogowa powinna pachnieć mniej więcej jak ta podczas miesiączki.
  • W wydzielinie są obecne duże (mniej więcej wielkości cytryny) kawałki śluzowych skrzepów.  Jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Krwawienie po porodzie - kiedy powinno się skończyć 

Krwawienie może utrzymać się przez sześć tygodni po porodzie. To jednocześnie koniec okresu połogu. Koniecznie idź na wizytę kontrolną do ginekologa. Jeśli potwierdzi, że wszystko jest dobrze, możesz zacząć myśleć o ćwiczeniach (są specjalne ćwiczenia dla mamy i dziecka) i odzyskaniu figury po ciąży
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Ata
Ata | 2009-09-19 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak dobrze ,ze ktos to tak sensownie opisał, u mnie krwawienie ustalo i po kilku dniach pojawiło sie na nowo ,trochę sie wystraszyłam, ale teraz czytam ze to normalny objaw i jestem spokojniejsza...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?