Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zatamować krwotok u dziecka?

| aktualizacja: 30.06.2015 | 0

Dzieci niechcący rozcinają sobie skórę, zdzierają kolana... Na szczęście większość urazów kończy się odkażeniem rany i przyklejeniem plasterka. Co jednak zrobić, gdy krwi jest dużo i trudno jej wypływ zatamować?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Krwotok od zwykłego zranienia różni się ilością wypływającej krwi. Przy małej ranie krwawienie jest niewielkie i zwykle samoczynnie ustaje. Przy krwotoku wypływ krwi jest zdecydowanie większy i trudno go zatamować. Można rozróżnić trzy podstawowe rodzaje krwotoków:
  • Krwotok wewnętrzny. Mówimy o nim wówczas, gdy krew wydostaje się do wnętrza ciała i nie wydobywa się na zewnątrz. Takie krwotoki są niewidoczne i można je tylko podejrzewać (np. w sytuacji urazów sportowych, po zderzeniu się z innymi osobami lub mocnym uderzeniu piłką, upadku z wysokości, wypadków komunikacyjnych lub pobić). Jeśli obawiasz się, że ten rodzaj krwotoku miał miejsce u twojego dziecka, wezwij pogotowie i postępuj zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
  • Krwotok zewnętrzny pośredni (mieszany). Następuje, gdy krew wydobywa się w środku ciała i wydostaje na zewnątrz naturalnymi otworami (np. krwotok z nosa lub ucha). Przy tym krwotoku ważne jest, by nie tamować wypływu krwi, możesz ją tylko zbierać (przytrzymując gazik pod miejscem, z którego wydostaje się krew). 
  • Krwotok zewnętrzny. Mówimy o nim wówczas, gdy następuje przerwanie ciągłości skóry, w wyniku czego krew wydostaje się z ciała bezpośrednio. 
Czytaj też: Domowe sposoby na siniaki u dzieci

Pamiętaj o rękawiczkach
Nieważne, czy udzielasz pomocy obcemu dziecku czy swojemu, na rękach powinnaś mieć rękawiczki. To konieczne ze względu na bezpieczeństwo – twoje i dziecka. Nie możesz mieć całkowitej pewności, że twoje ręce są idealnie czyste. Przez brak rękawiczek mogłoby dojść np. do zabrudzenia rany, a to w konsekwencji mogłoby utrudnić gojenie. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko założenie rękawiczek jednorazowych, ale także ich prawidłowe zdjęcie oraz dokładne umycie rąk po udzieleniu pomocy.  
 
A teraz sprawdź na kolejnej stronie, jak zatamować krwotok u dziecka.
 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?