Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Od czego zależy kształt główki noworodka? - opinia eksperta

| aktualizacja: 12.12.2013 | 0

Czy trzeba odpowiednio układać dziecko do snu, by uniknąć spłaszczenia główki? Sprawdź, jak może się zmieniać i kiedy ostatecznie powinien się wyrównać kształt główki noworodka i niemowlaka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
ból noworodka, ból wcześniaka, ból, noworodek, wcześniak
fot. Fotolia

Kształt główki noworodka zależy od wieku czynników. W trakcie porodu główka dziecka ulega adaptacji - czyli niezrośnięte kości czaszki zbliżają się do siebie, żeby główka mogła przecisnąć się przez kanał rodny. Główka przez krótki czas jest wydłużona.

Po porodzie kości czaszki odsuwają się od siebie. Jeżeli dziecko rodziło się przy pomocy cięcia cesarskiego, główka jest bardziej okrągła - nie była konieczna adaptacja główki.

Sprawdź 6 rzeczy, które zaskoczą cię w wyglądzie noworodka.

Kości czaszki zrastają się stopniowo - do końca 3. roku życia główka dziecka osiąga około 80-90% obwodu dorosłego człowieka. Wcześniej zarastają ciemiona - tylne do około 6. tygodnia życia, przednie do około 1,5 roku. W międzyczasie rozwój ruchowy dziecka pozwala na przekładanie samodzielne główki w czasie snu. W związku z tym przekładanie główki dziecka przez rodziców w pierwszych miesiącach życia nie ma znaczenia.

Jedynie w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, które mają obniżone napięcie mięśniowe i często układają główkę na boki, kształt główki może być spłaszczony w wymiarze skroniowym. U takich dzieci można zmieniać położenie główki podczas snu.

Problemy z napięciem mięśniowym - po czym poznać, że niemowlę ma kłopoty?

Kształt główki powinien się wyrównać do końca 3. roku życia dziecka. Czasem zdarza się, że z powodu niedoboru witaminy D3 kości czaszki rozmiękają - wtedy, jeżeli dziecko śpi wyłącznie na plecach, może pojawić się spłaszczenie potylicy. Obecnie wszystkie dzieci mają suplementowaną witaminę D3, więc nie powinno być takich objawów.

dr n. med. Izabela Rogozińska, specjalista pediatrii

Zadaj pytanie pediatrze na naszym FORUM EKSPERCKIM.


Zobacz, jak bezpiecznie podnosić niemowlę:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?