Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co potrafi KTG?

| aktualizacja: 21.11.2013 | 6

Do aparatu KTG zazwyczaj podłączane są wszystkie kobiety zgłaszające się na oddział położniczy. Czy badanie jest bolesne, jak długo trwa i w czym może pomóc?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, lekarz, szpital
fot. JPC-PROD - Fotolia
Badaniu KTG (czyli kardiotokografii) pod koniec ciąży jest poddawana prawie każda przyszła mama.

Podstawowe badanie trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli trzeba, można je powtarzać, przedłużać albo nawet wykonywać stale przez kilka godzin. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem i nie musi być poprzedzone wstępnymi badaniami czy zabiegami.

Podczas zupełnie bezbolesnego badania KTG przyszła mama zazwyczaj musi leżeć, najlepiej na boku, bo dzięki temu ogromna macica nie uciska żyły, którą krew powraca do serca z dolnych partii ciała. Na jej brzuchu umieszcza się dwie niewielkie głowice i mocuje się je pasami, żeby się nie przesuwały.
  • Jedna z nich rejestruje pracę serca dziecka,
  • druga – czynność skurczową macicy.
Aparat jest również wyposażony w przycisk, który ciężarna może uruchomić, gdy poczuje ruchy swojego dziecka.

Ostatnio w szpitalach można spotkać supernowoczesne aparaty do badań KTG, które pozwalają mamie na spacerowanie w trakcie zapisu (ruch często sprawia, że skurcze odczuwane są mniej boleśnie). Ciężarna może swobodnie poruszać się z przymocowanymi do brzucha głowicami, a dane, zamiast po kablu, wędrują do kardiotokografu drogą radiową.

KTG umożliwia lekarzom stwierdzenie, czy do dziecięcego organizmu dociera odpowiednia ilość tlenu, zwłaszcza podczas skurczów porodowych macicy.

Kontrola dziecka podczas KTG

Gdy ciąża i poród przebiegają bez powikłań, a łożysko jest wydolne, skurcz macicy nie powoduje zaburzeń w dopływie tlenu i serduszko pracuje jak należy. Jeśli jednak łożysko jest niewydolne (np. z powodu nadciśnienia, cukrzycy lub w przypadku ciąży przenoszonej), podczas skurczu poziom tlenu we krwi spada, a serce zaczyna pracować inaczej. Wtedy łatwo o niedotlenienie, które bywa niebezpieczne. Dzięki kardiotokografii, która rejestruje najdrobniejsze zmiany w pracy serca, w razie zagrożenia lekarze mogą natychmiast zrobić cięcie cesarskie.

Badanie KTG wykonuje się również podczas przeprowadzania tzw. testu oksytocynowego, który pozwala sprawdzić, jak dziecko zareaguje na pojawienie się skurczów.

Zobacz, jak przebiega badanie KTG:


Wyniki badania KTG

Zebrane przez głowice dane przekazywane są za pośrednictwem kabli do niewielkiego aparatu. Wynik badania drukuje się na długim pasku papieru w postaci dwóch krzywych oraz zaznaczonych ruchów. Nowoczesne aparaty są połączone z komputerem, który analizuje dodatkowe dane – niuanse, których gołym okiem nie mógłby ocenić nawet najbardziej doświadczony położnik.


Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, szpital im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Aga
Aga | 2016-10-27 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 34 tygodniu ciąży i miałam robione badanie Ktg.Wiec jeśli nie masz możliwości zrobienia takiego badania to powiedz lekarzowi aby ci takie badanie zlecił aby się uspokoić bo to miłe uczucie i możesz się z niego wiele dowiedzieć.Proponuje i pozdrawiam

Odpowiedz

MamaIwona
MamaIwona | 2016-09-17 16:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 33\34 tygodniu ciazy i nie miałam robionego KTG. Doktor na ostatniej wizycie powiedzial mi ze takie badanie nie jest konieczne przed wizyta jesli nie ma sie czym niepokoic. Drogie mamy, absolutnie nie podwazam kompetencji doktora ale czy ktoras z was tez tak miala?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

olcia
olcia | MamaIwona | 2016-10-05 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktg jest robione w ostatnich tygodniach, nie w 33 czy 34 a i to nie jest konieczne, zawsze jestes podpieta podczas porodu i to jest wazne

Odpowiedz

soci
soci | MamaIwona | 2016-10-20 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 38 tc i tez jeszcze nie miałam KTG. Chodze do lekarki na NFZ i tam powiedzieli ze musze zgłosic sie do szpitala, w którym chce rodzić i umówic na KTG..

Odpowiedz

Kotek
Kotek | soci | 2017-01-31 00:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie kazdy ginekolog ma sprzet do ktg kesli zalecil tk znaczy ze nie ma ja jestem w 38tyg i dzis mi robili ktg

Odpowiedz

Kate88
Kate88 | MamaIwona | 2017-04-02 19:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam robione KTG w 36 tc przez położna i to dlatego że lakarz powiedział że łożysko jest dojrzałe i zaczyna świecić. Jeżeli łożysko nie jest dojrzałe to nie powinno się robić KTG bo podobno moze przyspieszyć poród. Przez to że łożysko jest dojrzałe powiedział że poród będzie szybciej i na to liczę....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?