Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kto dostanie 500 zł na dziecko? Wiemy, jak obliczyć dochód!

| aktualizacja: 11.08.2017 | 39

Przy ustalaniu prawa do 500 zł na pierwsze dziecko bierze się pod uwagę nie to, ile teraz zarabiasz, tylko dochody z poprzedniego roku., ale... Co to jest utrata dochodu, jak ją policzyć i jak w takim razie policzyć, czy należy ci się 500 zł na pierwsze dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
500 plus należy się każdej rodzinie, która ma dwoje lub więcej dzieci. 500+ na pierwsze dziecko przysługuje tym rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Jak obliczyć dochód do 500+, co się do niego wlicza?

500 plus: dla kogo?

Kto dostanie 500+ na dziecko?
  • 500 zł na dziecko przysługuje rodzicom na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie do ukończenia przez dziecko 18 lat.
  • Dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko, jeśli dochód w rodzinie na osobę jest niższy od 800 zł (1200 zł w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności).
  • Jeśli masz dziecko, które skończyło 18 lat, przestaje być liczone jako dziecko. Oznacza to, że jako pierwsze dziecko w rodzinie zaczyna być liczone młodsze dziecko.
Przykład: Rodzice mają 3 dzieci w wieku: 19, 16, 3 lata. Jako pierwsze dziecko traktowane jest dziecko w wieku 16 lat. Rodzice dostaną 500 zł na dziecko na 3-latka. Na 16-latka - tylko pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego.

Jak obliczyć dochód do 500+?

Dochód obliczasz tylko, jeśli starasz się o 500 zł na pierwsze dziecko (w innym przypadku nie jest to potrzebne). Uwaga, chodzi o dochód, nie przychód! Zasadniczo dochód to przychody podlegające opodatkowaniu (na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych), pomniejszone o:
  • koszty uzyskania przychodu,
  • należny podatek dochodowy od osób fizycznych
  • składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Tak policzony dochód dzieli się przez liczbę członków rodziny. Jeśli masz dziecko, które skończyło 18 lat, a nadal uczy się i jest na utrzymaniu rodziny, jest liczone jako członek rodziny. Pod uwagę bierze się dochód z poprzedniego roku, jednak - uwaga! – z uwzględnieniem tzw. przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu). Czyli: trzeba wziąć pod uwagę swoje dochody z poprzedniego roku, ale uwzględnić utratę lub uzyskanie dochodu.

Wydrukuj wszystkie wnioski, które są potrzebne przy 500 zł na dziecko

Co to jest utrata dochodu?

Utrata dochodu występuje, jeśli któreś z rodziców w poprzednim roku pracowało (albo dostawało zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie rodzicielskie albo mama miała urlop macierzyński), ale w następnym roku straciło pracę (zasiłek dla bezrobotnych, rentę rodzinną, świadczenie rodzicielskie), albo mama w 2014 roku pracowała, a obecnie jest na urlopie wychowawczym, wtedy można tych dochodów utraconych nie liczyć.

Ministerstwo tłumaczy: Utrata dochodu ma więc miejsce wtedy, gdy członek rodziny nie osiąga już dochodu, który utracił, np. w wyniku rozwiązania umowy o pracę.
Uwaga: Utratą dochodu nie jest obniżka pensji:  jeśli w tej samej pracy, w której pracował rodzic w poprzednim roku, teraz zarabia mniej, nie można tego traktować jako utratę dochodu).

Ministerstwo tłumaczy: Obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest utratą dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

Co to jest uzyskanie dochodu?

Jeśli w poprzednim roku rodzic nie uzyskiwał dochodów, ale w kolejnym rozpoczął pracę (albo dostał zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński, świadczenie rodzicielskie) - trzeba to uwzględnić jako uzyskanie dochodu, czyli uwzględnić przy obliczaniu dochodu.
Czyli: Jeśli w poprzednim roku nie pracowałaś (bo np. studiowałaś), a teraz jesteś na płatnym urlopie macierzyńskim, to musisz uwzględnić to jako dochód.
Uwaga: uzyskaniem dochodu nie jest podwyżka w pracy, to znaczy, że jeśli w tej samej pracy w tym roku zarabiasz więcej niż w poprzednim - nie musisz tego uwzględniać.

Ministerstwo tłumaczy: Podwyżka wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest uzyskaniem dochodu i nie ma wpływu na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

Uwaga: jeśli masz wątpliwości co do tego, jak obliczyć swój dochód, możesz skontaktować się z urzędem miasta lub gminy, ośrodkiem pomocy społecznej. Możesz też zadzwonić na infolinię programu 500 Plus, gdzie urzędnicy pomogą ci policzyć dochód.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (39)
avatar

Ania
Ania | 2017-11-16 10:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktoś tu prosił o konkretny przykład więc daje. W 2016 pracowałam przez 10 miesięcy dochód w granicach 16000 do tego 4500 alimentów z funduszu partner pracował przez 1 miesiąc 1500 dochodu nie pobierał zasiłku. Mial 50 zl zwrotu .Licząc dochód za 2016 wychodzi 437 zł na osobę jest nas czworo. Ale gopsy maja swoje nowe sposoby liczenia dochodu. Wiec zwrot z pitu jaki otrzymałam za 2015 w 2016 około 1900 wlicza się do dochodu. Poza tym wzięto pod uwagę to że we wrześniu tego roku mój partner podjął pracę i dochód za październik wyniósł 1900 zł do tego od stycznia do kwietnia też pracował średnia z 4 miesięcy 1800. Gopsy szybko sobie policzył dochód z początku roku oraz dochód za październik policzył jako średnia za miesiące od września do grudnia. I tym sposobem średnia na osobę wyszła 807 zł. Dziękuję.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ja
ja | Ania | 2017-11-17 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

współczuje..

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2017-10-03 19:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak z PIT wyliczyc dochod netto? Od przychodu odejmuje koszty uzyskania przychodu, skladki zdrowotne, spoleczne i cos jeszcze (ktoras kolumna) ?? Następnie dziele na 12 miesiecy i na 3 (ojciec matka i dziecko)?
A co w przypadku gdy w poprzednim roku byly umowy zlecebie o dzielo i o pracę a w tym roku nie ma tylko zostala o prace ?

Odpowiedz

Pola
Pola | 2017-09-18 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

„Część.
Ktoś się orientuje czy jeśli pobieram 500+ na jedno dziecko, drugie jest w drodze to czy będziemy dostawać 2x 500+ oraz kosiniakowe. Zaznaczam że mąż pracuje i na 1 dziecko nie przekracza nam 800 na osobę, ale podsumowując jakby kosiniakowe w takim przypadku było wliczane do dochodu plus wypłata meza to przekroczyło by nam 3200”
Oraz jaki okres jest wliczany, bo bylem zapytac sie dzis w mopsie i mi Pani pow ze nawet jakbym teraz dostal obnizke pensji to mi to nic nie pomoze

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lala
lala | Pola | 2017-10-02 18:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urlop rodzicielski wlicza się do dochodu a więc jeżeli przekroczy to nie otrzyma Pani 500plus na pierwsze dziecko

Odpowiedz

Ania
Ania | lala | 2017-11-16 10:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od tego okresu rozliczeniowego do dochodu wlicza się również pobrana ulga na dziecko z PIT więc przekroczyć dochód jest latwo

Odpowiedz

M
M | Pola | 2017-10-20 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W taki przypadku dostaniecie tylko 500+ na drugie dziecko...
Kosiniakowe równoeż jest wliczane...

Odpowiedz

Ania
Ania | Pola | 2017-11-16 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi na jedno dziecko dochodu nie przekraczał. W tym roku mamy już dwoje dzieci i po wejściu w życie nowych zasad liczenia dochodu (zwrot za dziecko liczony jest jako dochod) przekraczam mimo że jest nas jedna osoba wiecej

Odpowiedz

Mmmm
Mmmm | 2017-09-06 21:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam że w Polsce dzieci są zbyt szybko szczepione. U małego dziecka rodzic nie widzi zmian..Nagłe napady płaczu prężnie tłumaczone jest kolką. Szczepionki refundowane są odradzane przez dobrych lekarzy.Kupne są bezpieczniejsze lecz nie wszystkich stać na ich zakup.

Odpowiedz

Hurka
Hurka | 2017-08-25 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobrze wiedzieć, że do utraty przychodu nie wlicza się obniżenie pensji! Niestety w mojej pracy miałam sytuację, kiedy musiałam zmienić dział a wraz z tym obcięto mi pensję. Co ciekawe, dzięki temu mogę się starać o 500 plus, bo mieszczę się teraz w limicie :D

Odpowiedz

Trytka
Trytka | 2017-08-25 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rzetelnie i konkretnie, dzięki za rady! Szkoda, że tak mało się oficjalnie mówi, że wnioskowanie o 500 plus jest trudniejsze niż się wydaje :/ Nie każdy dostaje a w TV to pokazują tak, jakby wszyscy Polacy nagle dostawali kasę za nic :/

Odpowiedz

Nikodem
Nikodem | 2017-08-25 09:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje pierwsze zetknięcie z 500 plus było trudne - na początku miałem problem z wypełnieniem wniosku, wyliczeniem dochodu. Ale serio, po pierwszych kilku odmowach w końcu człowiek zaczyna rozumieć co i jak. Rady stąd wiele rozjaśniają, więc zanim złożycie wniosek, sprawdźcie, czy faktycznie 500 plus jest dla Was

Odpowiedz

Sandra
Sandra | 2016-06-18 19:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochani. Złożyłam dokumenty o rodzinne czyli 500+.
Dostałam odmowę z MOPS.
W 2014 roku pracowałam na zlecenie mój narzeczony nie pracował.
W 02.01.2015 dostałam umowę na czas określony, a mój narzeczony dostał pracę w 01.04.2015.
Gdy otrzymałam decyzję była odmowa, gdy czytałam decyzję były podane nasze dochody za rok 2015. Możecie mi wytłumaczyć jak to jest z tym 500+

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Sandra | 2017-11-16 10:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Proste. Masz wniosek i na wniosku jest pytanie czy w roku poprzedzającym bądź w roku składania wniosku nastąpiła utrata lub uzyskanie dochodu. Z całą pewnością musiałaś donieść zaświadczenie o dochodzie uzyskanym. Miałam to samo

Odpowiedz

olcia91
olcia91 | 2016-06-02 22:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jesli ja w 2014 roku dostawałam macierzyński potem już nie partner nie pracował,ale teraz ja jestem na bezrobotnym bez prawa do zasiłku a partner od stycznia 2015 pracuje ?
Moje pytanie czy będziemy mieli liczony dochód z 2014 czy aktualny

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | olcia91 | 2017-11-16 10:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aktualny.

Odpowiedz

ewa
ewa | 2016-05-31 09:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja nie dostałam jeszcze 500 plus po zus nie wysłał jeszcze mojego dochodu renty socjalnej

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?