Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sprawdź, czy dostaniesz 500 zł na dziecko: wyjaśniamy sporne kwestie

| aktualizacja: 04.03.2016 | 95

Jak obliczyć dochód przy pierwszym dziecku? Czy wliczają się alimenty i zasiłek rodzinny? Z którego roku dochód podać i co w sytuacji, gdy dziecko jest z poprzedniego związku? Ministerstwo odpowiedziało na wasze pytania.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Dla przypomnienia: dodatek 500 zł na dziecko przysługuje od IV 2016 r. co miesiąc:
  • na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie do ukończenia 18 lat,
  • na pierwsze dziecko: jeśli dochód na osobę w rodzinie wynosi poniżej 800 zł (gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł).
W listach i komentarzach pod tekstami na babyonline rodzice pytali o szczegóły przyznawania dodatku 500 zł na dziecko. Pytania zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

Jestem samotnym ojcem, pracuję za najniższą krajową (w tamtym roku 1750 zł brutto, czyli 1286 zł netto) oraz alimenty z funduszu 500 zł i rodzinne 89 zł. Czy łapie się na program 500+?

W przypadku świadczenia na pierwsze dziecko niestety nie. Mamy do czynienia z przekroczeniem kryterium dochodowego.

Czy alimenty płacone przez ojca dziecka liczone są do dochodu przy obliczaniu progu dochodowego na pierwsze dziecko w rodzinie?

Tak. Alimenty na rzecz dzieci (np. płacone przez ojca) są dochodem uwzględnianym przy obliczaniu dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Razem z mężem wychowujemy trójkę dzieci, ale pierwsza z córek nie jest biologiczną córka mojego męża. Kto powinien złożyć wniosek: ja czy mąż?

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie mógł złożyć rodzic tylko na swoje dzieci. Można jednak upoważnić drugiego małżonka do złożenia wniosku.

Czy alimenty z funduszu alimentacyjnego są wliczane do dochodu przy obliczaniu progu dochodowego na pierwsze dziecko?

Tak. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, są dochodem uwzględnianym przy obliczaniu dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Czytaj też: Prawnik wyjaśnia, kiedy w sprawie o alimenty przysługuje pełnomocnik z urzędu

Czy zasiłki rodzinne wlicza się do obliczania dochodu?

Nie. Świadczenia rodzinne (w tym m.in. zasiłek rodzinny) nie są dochodem w rozumieniu projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu. To znaczy, że do obliczania dochodu na pierwsze dziecko nie wlicza się zasiłków rodzinnych.

Czy będzie liczony dochód z 2015 roku? Czy mają to być ostatnie zarobki z ostatniego miesiąca?

Prawo do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres jego przyznawania, tj. okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r., ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym 2014 r.

Czy trzeba będzie przynieść PIT?

Nie. W przypadku osób, które rozliczają się przez PIT, wystarczy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Nie trzeba dokumentować żadnych dochodów.
Gmina sama sprawdzi w dochód w Urzędzie Skarbowym i ZUS. Nie trzeba dołączać zaświadczenia od Urzędu Skarbowego czy aktu urodzenia dziecka.
W sytuacjach bardziej skomplikowanych, gmina poprosi o dokumenty.
Osoby nierozliczające się na podstawie PIT będą musiały przynieść zaświadczenie o dochodach – np. rolnicy zaświadczenie, ile mają hektarów ziemi.

Czytaj też: 500 zł - dla kogo i od kiedy

Jak można liczyć do świadczeń typu rodzina 500+ dochód za rok poprzedni? Teraz straciłam pracę!

Zgodnie z zapisami, prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, z uwzględnieniem określonych niniejszą ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.
Jeśli dochód z roku kalendarzowego poprzedzającego okres, na który ustalane będzie prawo do świadczenia wychowawczego, jest już nieaktualny, gdyż sytuacja rodziny uległa pogorszeniu, to w przypadkach określonych w ustawie, dochodu utraconego nie uwzględnia się.
Jeśli zaś sytuacja dochodowa uległa poprawie, dochód z ww. roku bazowego powiększa się o dochód uzyskany.
Na pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (tj. okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r.), ustala się na podstawie dochodu osiągniętego w roku kalendarzowym 2014 r., z uwzględnieniem określonych niniejszą ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.

Mąż ma 1 dziecko z poprzedniego małżeństwa. Jestem teraz w ciąży czyli to jest moje 1 dziecko, a męża drugie. Jego poprzednia żona oprócz ich wspólnego dziecka ma już też drugie ze swoim obecnym mężem. Ona będzie wnioskować na drugie dziecko czyli na to z jej obecnego małżeństwa. Czy mojemu mężowi należy się 500 zł na swoje drugie dziecko (to które ma ze mną)?

Tak, ale gdy dziecko z nim mieszka.

Zobacz: Co z progami dochodowymi przy 500 zł na dziecko

Jestem mamą dwóch dziewczynek, każda z nich ma innego ojca. Z ojcem młodszej prowadzimy wspólne gospodarstwo. Starsza córka mieszka również z nami. Czy jako mama dwójki dzieci otrzymam na drugie dziecko dodatek 500,00 zł?

Tak, może pani otrzymać 500 zł na drugie dziecko. W przypadku pierwszego - po spełnieniu kryterium dochodowego.

Córka mieszka w Anglii, ma dwoje dzieci, obydwoje mają polskie obywatelstwo. Czy córce należy się dodatek 500 zł na dziecko?

Tak, jeśli nie pobiera zasiłku w Anglii.
Jeśli osoba składająca wniosek o świadczenie wychowawcze lub członek wskazanej we wniosku rodziny będzie przebywać poza granicami Polski – w państwie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd/pobyt ten nie będzie miał charakteru turystycznego, leczniczego, to gmina przekaże wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa w celu jego rozpatrzenia i ustalenia, czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji sytemu zabezpieczeń społecznych.
Ma to na celu uniknięcie niedopuszczalnej w przepisach unijnych sytuacji pobierania  przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE/EOG jednocześnie.

Mam dwoje dzieci, starsze ma 19 lat, młodsze 14. Czy dostanę dodatek?

Na pierwsze dziecko - już nie. Na drugie – w przypadku spełnieniu progu dochodowego. Starsze dziecko jest liczone przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie.

Wydrukuj wniosek o 500 zł na dziecko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (95)
avatar

Marika
Marika | 2016-12-19 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy jak strace status osoby bezrobotnej czy dalej mi sie nalezy 500+ I zasilek rodzinny? Prosze o pomoc ?

Odpowiedz

Marika
Marika | 2016-12-19 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam jak utracam status osoby bezrobotnej to czy dalej mi sie nalezy 500+? Prosze o odp

Odpowiedz

markoz
markoz | 2016-07-16 23:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy należy się jak żona ma pierwsze dziecko z innym a my ślub w zieli 2015 i nie przekracza dochód żony czy zlicza zarobek nas oboje

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2016-06-21 16:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli ja mam stwierdzona niepełnosprawność(mama) to jaki jest próg by dostać 500plus na pierwsze dziecko?

Odpowiedz

Menia
Menia | 2016-06-20 10:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam jedno dziecko i razem z mezem mamy najnizsza krajowa w 2014 r dochod zostal przekroczony natomiast teraz na macierzynskim nie przekracza czy nalezy nam sie 500+

Odpowiedz

ja
ja | 2016-04-19 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Maz pracuje w Anglii, nie pobiera tam zadnych swiadczen. Szukam w internecie informacji jak wypelnic wniosek w takiej sytuacji, ale nigdzie nie znalazlam....Rok podatkowy w Anglii nie pokrywa sie z rokiem kalendarzowym, to po pierwsze, po drugie skladki zusowskie nie dziela sie na spoleczne i zdrowotne. Jak wiec mam ten druk wypelnic? Jesli bede musiala przedstawic angielski pit, to tak jak wczesniej pisalam....nie mam pitu za rok 2014, bo tam rok podatkowy inaczej wyglada....

Odpowiedz

sylwia
sylwia | 2016-04-09 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co jesli mąz w 2014 mial mozliwosc dorobienia w pracy nadgodzin i przekroczylismy próg dochodowy a od stycznia 2015 mamy juz tylko podstawowe wynagrodzenie poniewaz nadgodziny zostaly zlikwidowane , nie przekraczamy progu dochodowego ? w takim wypadku nie dostane na 1 dziecko ? przeciez to nie sprawiedliwe. moj brat pracowal w 2014 za granica mieli bardzo duzy dochod ale i tak otrzyma 500 na dwoje bo w 2015 podjal prace w polsce
gdzie tu sens i sprawiedliwosc ?

Odpowiedz

aga
aga | 2016-04-06 11:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to jest chore w 2014 r miałam dochody teraz sytułacja się pogorszyła jedna osoba jest bezrobotna i zasiłek mi nie przysługuje co mnie obchodzi 2014 teraz jest 2016 a nie kazde dziecko ma taki sam żełądek i potrzeby

Odpowiedz

Dorota
Dorota | 2016-04-01 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co w sytuacji kiedy dziecko w połowie kwietnia kończy 18 lat (drugie jest młodsze) czy mam składać wniosek na połowę kwoty?

Odpowiedz

king
king | 2016-04-01 09:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam 3 dzieci: dwie pierwsze córki wychowują się z matką, ja płacę oczywiście alimenty i systematycznie zabieram je na weekendy, trzecie dziecko wychowuję ja z drugą żoną. Czy w takim przypadku należy mi się 500+na moje trzecie dziecko?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?