Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie dostajesz regularnie alimentów? Nowe przepisy ci w tym pomogą! Sprawdź!

| aktualizacja: 07.11.2017 | 29

Utrzymanie dziecka jest kosztowne. Dlaczego niektórzy uchylają się przed tym obowiązkiem?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
alimenty 2017
fot. Fotolia
Rozstanie rodziców to ciężki czas dla wszystkich. Cierpią dorośli, ale i ich dzieci. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy dochodzi do porozumienia między partnerami odnośnie opieki nad dzieckiem i płacenia alimentów. Każdy wie, że utrzymanie dziecka jest zadaniem wymagającym zarówno wiele czasu, energii, cierpliwości, miłości, jak i niestety... pieniędzy.

600 tys. osób ucieka przed odpowiedzialnością

Gdy jeden z opiekunów miga się od łożenia na utrzymanie dziecka, sytuacja robi się naprawdę trudna. Do tej pory sądy nie radziły sobie ze ściąganiem alimentów, a komornikom nie zawsze udawało się dotrzeć do pieniędzy osoby podlegającej obowiązkowi alimentacyjnemu. 

Władza rodzicielska po rozwodzie - kto rozstrzyga?

Według danych 80% Polaków nie płaci zasądzonych alimentów, a to prawie 600 tys. osób! Według Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości, polskie przepisy są dziurawe w kwestii alimentów, co skrzętnie wykorzystują "alimenciarze".

Jak uzyskać alimenty - 4 skuteczne kroki!

Nowe przepisy zakładają, że każdy, kto przez 3 miesiące nie będzie płacił alimentów, może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli brak płacenia alimentów będzie powodować brak środków do życia dla dziecka, np. ze względu na to, że matka nie pracuje, wtedy kara będzie bardziej surowa, nawet pozbawiająca wolności do lat 2.

Można uniknąć kary

"Dłużnicy alimentacyjny będą mieli jednak możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed wszczęciem wobec nich postępowania. –Gwarantujemy rodzicowi, że nie będzie podlegał żadnym sankcjom karnym, jeżeli wezwany przez prokuratora, pouczony o konsekwencjach nie wywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych, zdecyduje się kwotę zaległości w całości uiścić. Wówczas odpowiedzialności karnej podlegać nie będzie – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Choć nowe przepisy wydają się dość ostre, to pewnie nie dla tych rodziców, którzy co miesiąc nie dostają nawet złotówki od byłego partnera na utrzymanie dziecka. Warto byłoby się zastanowić nad ulepszeniem tego projektu, by oddzielić tych, którzy rzeczywiście uchylają się od odpowiedzialności, od tych, którzy np. stracili pracę i nie mają środków by płacić. Poza tym warto zastanowić się także nad innym aspektem, czy osadzenie w więzieniu np. ojca, który zostanie przez to pozbawiony kontaktu z dzieckiem, będzie dobrym rozwiązaniem? Brak pieniędzy i brak ojca – to podwójna kara dla dziecka.

Jak Wy uważacie, czy nowe przepisy okażą się dobrym rozwiązaniem? A może same wymyśliłybyście lepsze? źródło: wprost.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (29)
avatar

Wiki
Wiki | 2017-11-26 20:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja była nie płaci alimentów tylko lata po salonach kosmetycznych, jedno dziecko odrzuciła, chce tylko młodsze (7l)na weekendy a starsze(10l) jak jedzie do niej to sie nad nim znęcają wraz z konkubentem (funkcjonariuszem straży granicznej)i na drugi dzień wraca z płaczem , wieczne donosy na mnie i szkole i zero pomocy od nikogo :)pozdrawiam mamy ;)

Odpowiedz

obserwator
obserwator | 2017-11-16 16:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ustawa którą można rozbić o kant du..y,

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania 38
Ania 38 | obserwator | 2017-12-02 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W mojej sprawie prokurator nie widzi znamion czynu zabronionego bo komornik ściąga 50% alimentów a po złożonym zażaleniu dowiedziałam się od sędziego że dobrze że cokolwiek płaci bo inni mają gorzej, i oddalił sprawe. Więc to kolejny martwy przepis.

Odpowiedz

jaaa baba
jaaa baba | 2017-11-07 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam zasądzone alimenty od trzech lat na trójkę dzieci... mąż oczywiście nie płaci bo po co...nie jest biednym alimenciarzem , bo pracował do tej pory za granicą, jakby chciał to by miał z czego płacic, niestety kasa szła na alkohol...A dzieci rosną mają swoje potrzeby...mam dwa kredyty w sumie 900 zł co miesiąc plus wszystkie opłaty, jakieś 2 tys co miesiąc, a gdzie jedzenie , ubranie itp? Żadne z moich dzieci nie było nigdy na obozie czy koloniach, nigdzie razem nie wyjeżdżamy, bo nas nie stać...Teraz dzieci już prawie pełnoletnie, więc zostawiłam je same w domu i wyjechałam za granicę, bo przecież nie daję już rady...coś za coś -troszkę większe pobory kosztem rozstania z dziećmi. A mąż? W tej chwili już nie pracuje, przepił wszystko co miał , dosłownie do grosza...Podczas gdy ja ciężko pracuję za granicą , on spał nachlany w domu, do niczego nie dokładał...Teraz poszedł na odwyk...ciepło, czysto , dadzą jeść, bo ja go w końcu pogoniłam z domu...

Odpowiedz

;)
;) | 2017-06-13 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A propos osadzanych w więzieniach... Uważam, że powinna wejść w życie jakaś ustawa, dotycząca podejmowania przez nich pracy zarobkowej, w celu spłacania zaległości i utrzymywania się. Nie są to groźni przestępcy, którzy nie mogliby wychodzić na 8 godzinne przepustki w opaskach elektronicznych. A pracy typu sprzątacz, pomocnik na budowie, przeprowadzacz dzieci przez jezdnię... i wielu, wielu innych, jest w brud. Taki ktoś, poszedł by na te 8 godzin, wrócił na noc do więzienia i nie dość, że odciążyłby tym budżet państwa, to jeszcze powoli spłacałby zaległości.

Odpowiedz

Zażenowana
Zażenowana | 2017-06-13 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież tu nie chodzi tylko o "baby" ( jak to widzę niektórzy ujmują) są też mężczyźni, którzy utrzymują dzieci i również nie dostają zasądzonych alimentów!
Ja na swoim przykładzie wiem, że jeżeli ktoś jest prawdziwym ojcem, to płaci. Mam wielu takich znajomych, a nawet płacą na dzieci, których nie widzieli na oczy, tak bywa. Ale za nic nie zrozumiem takiego człowieka (nie pisze tylko o mężczyznach), który nie płaci, bo nie chce, bo uważa, że to idzie na zachcianki drugiego rodzica, bo myśli, że tej drugiej osobie wiedzie się lepiej.... Ja swojej córce założyłam konto bankowe, oczywiście na prośbę, a raczej wymóg mojego ex, do którego nie miałam dostępu, miałaby córka po ukończeniu 18 roku życia, przez 3 lata nie wpłynęła tam złotówka... Ex ma nową rodzinę, pracuje oczywiście na czarno i twierdzi, że jest na utrzymaniu mamusi, która mieszka w zupełnie innej miejscowości! Od 7 lat nie dostaję prawie żadnych pieniędzy, oprócz np. 50zł raz w roku, a nawet mniejsze kwoty się zdażają. Dla mnie jest jasne: SPŁODZIŁEŚ-URODZIŁAŚ= UTRZYMUJ!!! Dziękuję...

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-06-03 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znam wiele ludzi kturzy pracuja na czarno by uniknac placenia alimentuw mimo ze zyje w zwiazku i niemialam takiego problemu jestem za egzekwowaniem alimentuw dobry pomysl zad wymyslil jesli sie mysli ptaszkiem niech maja kieszen pieniedzy na dziecko jestem zadowolona skonczy sie dobroc

Odpowiedz

WOman55
WOman55 | 2017-05-31 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

T o zły pomysł ojciec płaci a matka zamiast na dziecko to chodzi po kosmetyczkach pije i pali!czemu jej nikt nie kontroluje!!!!!kiedy to matki będą się rozliczać z tego czy pieniądze od ojca trafiają do dziecka.

Odpowiedz

obligatoryjny paw
obligatoryjny paw | 2017-04-05 23:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

uzalacie się nad tymi Babami biednymi..użalajcie się dalej.:)w to im graj.pani Agnieszko,może pani ujawni swoje rzeczywiste dochody?posiadanie kamienicy,firmy,..fagasa od kilkunastu lat,z którym się w tango poszło nie raz i męża na zbity pysk wyrzuciło.
ale po co.nie opłaca się..rodzinne zabiorą,500+ dodatki wszelkie zabiorą,byłego niech osadzą bo świnia nie płaci jak trzeba,tylko jak ma.szuja jeden !z dzieckiem się nie kontaktuje,bo dlaczego ma mu pani na to pozwalać?Pani Tu rządzi.rzygać się chce.i pisać odechciewa...sensu brak.Baby górą.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | obligatoryjny paw | 2017-06-03 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem po 50 dzieci dorosle a z pensi mi tyle biora ze brac sie za alimenciarzy

Odpowiedz

Zuza
Zuza | 2017-04-03 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po tym co piszesz to kto komu chce dokopać, Z twoich wypowiedzi idzie czysty jad...tylko kasa .... a ile z tego idzie na dziecko??? To co po rozstaniu twoim zdaniem eks partner/partnerka nie ma prawa mieć nowej normalnej rodziny ? AAA i kto szuka kierowcy z BMW coby tyłek powozić. Moja matka uciekła do Niemiec zabrała małego brata poznała starego Niemca i co? Kręci jak oszukać tamte państwo i podatników przez jugendam, nakłamała że ojciec nie płaci na brata dostała euro tam i co miesiąc od ojca 550 zł. A jej nigdy nie wybacze, rodzonej matce. Ja zostałam przy tacie i jego nowej rodzinie, która jest moją potrafimy rozmawiać i być za sobą

Odpowiedz

Ja
Ja | 2017-02-21 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy te prawo juz weszlo

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?