Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sprawdź, które ciężarne mają utrudniony dostęp do badań prenatalnych.

| aktualizacja: 22.05.2016 | 0

Najnowszy raport NIK wyraźnie pokazuje, że nie we wszystkich województwach lekarze chętnie kierują przyszłe mamy na badania. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
Badania prenatalne zdecydowanie są potrzebne, zwłaszcza tym mamom, które zaszły w ciążę po 35.roku życia, albo w ich rodzinach pojawiał się problem z wadami u dzieci. Teoretycznie każda kobieta powinna poddać się takiej diagnostyce, ale ze względu na koszty, typowane do badań są tylko kobiety z grupy wysokiego ryzyka.

Smutna statystyka

1675 – tyle kobiet z woj. lubelskiego skorzystało z badań prenatalnych. To zaledwie 8 proc. wszystkich ciężarnych i jest to... najgorszy wynik w kraju. Gdy porównamy to z 54 proc. kobiet w woj. śląskim, widać jaka jest przepaść pomiędzy regionami. Dlaczego tak się dzieje? Powodów tak niewielkiej ilości badań, rozpoznających wady genetyczne, jest kilka. Każdy z nich niestety udowadnia niemoc władz, a czasem po prostu nie nawiązanie dialogu, by wspomóc ciężarne.

A jak sytuacja wygląda w innych województwach? Sprawdź na wykresie.

Jakie mają problemy ciężarne z woj. lubelskiego?

1. Dostępność.W woj. lubelskim, funkcjonują tylko 3 ośrodki realizujące Program Badań Prenatalnych. Oznacza to, że kobiety z całego województwa, zmuszone są przyjechać do Lublina, a tu zapewne oczekiwać w kolejce.

2. Brak kwalifikacji lekarzy. Niestety jak donosi NFZ, jest za mało wykwalifikowanych lekarzy którzy mogliby przeprowadzić taką diagnostykę.

3. Światopogląd. Część pacjentek rezygnuje z badań, ze względu na swój światopogląd. Nie chcą wiedzieć o schorzeniu dziecka, gdyż zmuszone byłyby do podjęcia jakiejś decyzji odnośnie jego życia. Niektórzy lekarze nie zgadzają się z tym poglądem, uważają, że kobieta powinna wiedzieć jaki jest stan zdrowia dziecka, pogodzić się w sytuacji nieodwracalnej, albo poddać się operacji. Inni zaś popierają takie decyzje, bo dzięki temu nie muszą łamać klauzuli sumienia.

4. Lekarze nie proponują ciężarnym wykonania badań, a nawet zniechęcają – żalą się ciężarne z lubelskich przychodni.

5. Jaki lekarz może dać skierowanie? Lekarz na praktyce prywatnej nie może wysłać kobiety na badania, nawet jeżeli jest zatrudniony w szpitalu.

Trudno uwierzyć, że w XXI wieku lekarz, świadomie praktykujący, może odmówić ciężarnej badań, które jej się należą. Ich koszt jest oczywiście duży, ale czy przyszła matka, nie zasługuje na wszystko co najlepsze, a zwłaszcza spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz pomoc?

Przeczytaj także: Jak wykryć wady płodu. Badania genetyczne.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?