Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

| 07.10.2013 | 5

Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
edipresse.PAI300000024.JPG
fot. Edipresse
Pierwsza kupa, którą robi dziecko po przyjściu na świat, wygląda przerażająco - jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. Nie ma powodu do niepokoju - to smółka, która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje.

Kolory kupki noworodka

Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączamy nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa. Ale kupa malucha nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Zdarza się też:

• Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka. „Książkowe” złociście żółte kupy robią dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami.

• Zielona kupa noworodka. Generalnie nie powinna taka być, jednak spokojnie: za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak zawartość kolejnych pieluch nadal wygląda podejrzanie, wybierz się do pediatry. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia).

Dieta karmiącej mamy - gotowy jadłospis.

• Biała lub niemal biała kupa noworodka. Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

• Czarna albo ciemnozielona kupa noworodka. Za ciemne zabarwienie mogą odpowiadać niektóre pokarmy (np. jagody), leki (przede wszystkim żelazo, którym leczy się anemię) albo krew. Jeżeli dwie pierwsze możliwości nie wchodzą w grę, trzeba jak najszybciej pokazać malca lekarzowi. Obecność krwi to sygnał alarmujący, świadczy zawsze o poważnym schorzeniu, np. zapaleniu jelit, alergii pokarmowej (bywa często jej pierwszym objawem), wadach w budowie jelit, wrzodach żołądka itd.

• Czasem kupa noworodka ma zupełnie nietypowy kolor. Zanim wpadniesz w panikę, przypomnij sobie, co twój noworodek ostatnio jadł. Jeśli buraczki, jego kupa może być czerwona, jeśli marchewkę – pomarańczowa, a gdy szpinak – zielonkawa. Większym problemem może być kupka, która jest błyszcząca i wygląda jakby była tłusta. To niepokojący objaw, może świadczyć o kłopotach z trzustką. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza!

• W kupie noworodka widać śluz. Podobnie jak katar, śluz jest objawem stanu zapalnego. Często pojawia się przy biegunce. Jego niewielkie ilości mogą wystąpić także wówczas, gdy do diety malucha wprowadzamy nowe pokarmy. Jeśli jest to przejściowe, nie ma powodu do niepokoju, bywa to jednak również objawem alergii pokarmowej.

• W kupie noworodka widać krew. Krew nie zawsze zmienia kolor kupy na czarny albo ciemnozielony. Czasem widać ją gołym okiem – wygląda jak strzępki, kłaczki, nitki albo ciemne punkciki. Może pochodzić z pękniętego naczynka (jeśli osesek ma zaparcia), ale może być także sygnałem poważniejszego problemu. Nie czekaj na rozwój wypadków i idź z dzieckiem do lekarza.

Pediatra radzi, jak karmić dziecko w czasie biegunki:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Anonim
Anonim | 2011-07-17 21:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam krótkie pytanie
Czy można przekarmić noworodka.
Nasza Wiktoria dziś bardzo dużo je i jest niespokojna. Karmiona jest mieszkanką mleka mamy i sztucznego.
Dziś przed kąpielą zjadła 80 ml + pierś a potem po kąpieli jeszcze trochę possała cycka.
Po całym zabiegu mocny płacz i kolejna już kupa tyle że o zabarwieniu lekko ziolonkawym

Odpowiedz

natalia
natalia | 2010-12-16 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym spróbowała jeszcze podac maluszkowi probiotyk jak chociazby enterol,zeby sprawdzic jakie bedzie działanie i efekty po jego podaniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Joana
Joana | natalia | 2013-03-11 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mum / Jeśli dziecko jest kaomrine piersią to żadne dokarmianie nie jest potrzebne. Mleko matki ma idealny dla niemowlaka skład, nic go nie zastąpi i przez pierwsze 6 miesięcy żaden inny pokarm nie jest dziecku potrzebny. Przez sposf3b ssania dziecko decyduje o tym ile wypija i jak kaloryczne jest mleko może być bardziej wodniste kiedy dziecku chce się pić i tłuste kiedy jest głodne.Przez dokarmianie maluch będzie ssał mniej a stopniowo może w ogf3le nie chcieć ssać, bo picie z butelki jest łatwiejsze i nie trzeba się tyle napracować, co w ssaniu z piersi.Mleka modyfikowane robione są na bazie mleka krowiego, ktf3re, jak wiadomo, jest optymalne dla cielaka a nie człowieka. Więc, drogie mamy, jeśli możecie to karmcie dzieci naturalnie jak najdłużej!

Odpowiedz

natalia
natalia | 2010-12-16 16:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym spróbowała jeszcze podac maluszkowi probiotyk jak chociazby enterol,zeby sprawdzic jakie bedzie działanie i efekty po jego podaniu.

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2009-06-21 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy kolka jest odpowiedzialna za zielone kupki u maleństwa ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?