Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

| 07.10.2013 | 5

Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)[CMS_PAGE_BREAK]

Dziwny zapach kupy noworodka

Kupy dzieci karmionych piersią mają (zwłaszcza na początku) lekko kwaśny zapach, który zawdzięczają kwasowi mlekowemu wytwarzanemu przez mieszkające w jelitach bakterie. To normalne. Jeśli jednak kwaśna woń staje się zdecydowanie silniejsza, trzeba się wybrać z malcem do lekarza. Taki objaw może świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego dwucukru (np. sacharozy). Zapach zmienia się (staje się bardziej nieprzyjemny) w momencie, gdy do diety smyka włączamy warzywa, owoce, mięso itd. Jeśli jednak jest wyjątkowo przykry (np. kojarzy się ze zgnilizną), lepiej zapytać o przyczynę lekarza.

Kiedy z noworodkiem do lekarza

→ Zaparcia u noworodka
To prawda, że dzieci powinny załatwiać się codziennie. Są jednak takie, które robią to raz na kilka dni. Jeśli dziecko dobrze się czuje i przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. O zaparciu u dziecka można mówić dopiero wówczas, gdy podczas wypróżniania dziecko męczy się, pręży i płacze, a kał jest zbity i twardy.
  • Jeśli karmisz piersią, zjedz coś, co przyspiesza pracę jelit, np. suszone śliwki.
  • Jeżeli karmisz butelką, podaj dziecku więcej napojów.
  • Jeśli dziecko pije nie tylko mleko, podaj mu więcej owoców i warzyw (jabłka, przecier z suszonych śliwek). Ogranicz pokarmy zapierające, takie jak kleik ryżowy, banany.
Nigdy nie podawaj dziecku środków przeczyszczających na własną rękę ani nie wkładaj mu do odbytu termometru. Jeśli dziecko bardzo się męczy, możesz mu wyjątkowo podać czopek glicerynowy. Biegunki i zaparcia mogą być objawem alergii pokarmowej.

→ Biegunka u noworodka
Można o niej mówić, gdy w ciągu 12 godzin dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy (lub jedną z krwią, ze śluzem czy ropą). Nie dotyczy to dzieci karmionych piersią. W ich wypadku czujność powinna wzbudzić zmiana konsystencji na bardziej wodnistą czy koloru na zielony.

Biegunki u małych dzieci nie wolno leczyć na własną rękę! Trzeba szybko działać, gdy do biegunki dołączają wymioty i/lub gorączka. Lekarz pewnie zaleci podawanie probiotyków i napojów uzupełniających elektrolity (np. kleik ORS 200, Gastrolit, Saltoral).

Niepokoi Cię wygląd kupy, którą zrobiło twoje dziecko? Pokaż pediatrze brudną pieluszkę! Dobry lekarz nie tylko się nie obrazi, ale wręcz sam o nią poprosi.

Pierwsze dni z noworodkiem - 13 przykazań dla rodziców.

Konsultacja: dr n. med. Andrzej Stawarski, specjalista chorób dzieci, II Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia AM we Wrocławiu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Anonim
Anonim | 2011-07-17 21:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam krótkie pytanie
Czy można przekarmić noworodka.
Nasza Wiktoria dziś bardzo dużo je i jest niespokojna. Karmiona jest mieszkanką mleka mamy i sztucznego.
Dziś przed kąpielą zjadła 80 ml + pierś a potem po kąpieli jeszcze trochę possała cycka.
Po całym zabiegu mocny płacz i kolejna już kupa tyle że o zabarwieniu lekko ziolonkawym

Odpowiedz

natalia
natalia | 2010-12-16 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym spróbowała jeszcze podac maluszkowi probiotyk jak chociazby enterol,zeby sprawdzic jakie bedzie działanie i efekty po jego podaniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Joana
Joana | natalia | 2013-03-11 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mum / Jeśli dziecko jest kaomrine piersią to żadne dokarmianie nie jest potrzebne. Mleko matki ma idealny dla niemowlaka skład, nic go nie zastąpi i przez pierwsze 6 miesięcy żaden inny pokarm nie jest dziecku potrzebny. Przez sposf3b ssania dziecko decyduje o tym ile wypija i jak kaloryczne jest mleko może być bardziej wodniste kiedy dziecku chce się pić i tłuste kiedy jest głodne.Przez dokarmianie maluch będzie ssał mniej a stopniowo może w ogf3le nie chcieć ssać, bo picie z butelki jest łatwiejsze i nie trzeba się tyle napracować, co w ssaniu z piersi.Mleka modyfikowane robione są na bazie mleka krowiego, ktf3re, jak wiadomo, jest optymalne dla cielaka a nie człowieka. Więc, drogie mamy, jeśli możecie to karmcie dzieci naturalnie jak najdłużej!

Odpowiedz

natalia
natalia | 2010-12-16 16:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym spróbowała jeszcze podac maluszkowi probiotyk jak chociazby enterol,zeby sprawdzic jakie bedzie działanie i efekty po jego podaniu.

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2009-06-21 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy kolka jest odpowiedzialna za zielone kupki u maleństwa ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?