Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kupujesz buty dla dziecka? Sprawdź porady ekspertów Befado

| aktualizacja: 06.08.2014 | 0

Kiedy kupić dziecku pierwsze buciki, jak dobrać odpowiedni rozmiar? Jak zapobiec poceniu się stópek i jak rozpoznać płaskostopie? Na podstawowe pytania dręczące rodziców związane z rozwojem małych stópek odpowiadają eksperci Befado, firmy z ponad 80-letnią tradycją w produkcji profilaktycznego obuwia dla dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

1. Kiedy czas na pierwsze buciki?

Dopóki dziecko nie chodzi stabilnie nie należy zakładać mu żadnych bucików. Wystarczy chronić stopy za pomocą nieuciskających skarpetek lub bamboszków.
Podczas pierwszych, niewprawnych kroczków warto wyposażyć malucha w skarpetki z antypoślizgową podeszwą, zabezpieczającą przed upadkiem.
W momencie, kiedy dziecko porusza się już pewnie, przychodzi czas na odpowiednie buciki.

2. Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia?

Dobór prawidłowego rozmiaru bucików dla dziecka sprawia rodzicom wiele kłopotu. Kilkuletnie dziecko nie sygnalizuje problemu, co gorsze, maluszki często podwijają paluszki – tym trudniej więc być pewnym, że wybrane buciki mają odpowiedni rozmiar. Jak zatem upewnić się, że bucik nie jest ani za duży ani za mały?

- Pamiętaj, że but powinien być dłuższy od stopy o ok. 1 cm. Przyjmuje się, że 0,5 cm to przestrzeń na naturalne wydłużanie się i przemieszczanie stopy podczas chodzenia a kolejne 0,5cm –zapas przeznaczony na wzrost stopy.
- Zachęć dziecko, by w przymierzonym buciku zrobiło kilka kroków i delikatnie naciśnij czubek buta, aby sprawdzić, gdzie jest paluszek.
- Przesuń stopę dziecka w bucie maksymalnie do przodu i spróbuj włożyć swój palec za piętę dziecka. Palec powinien się tam zmieścić "bez luzu". (?)

3. Zapobiec mokrym stópkom

Na podeszwie dziecięcych stóp znajduje się ogromne zagęszczenie gruczołów potowych  - nawet do 500 na cm2. To tyle samo, co u dorosłych, są jednak zgromadzone na mniejszej powierzchni. Dzieci są też bardziej aktywne, ruchliwe niż większość dorosłych.
Sprawia to, że wnętrze dziecięcych bucików często jest wilgotne a skarpetki przepocone. Aby uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów i rozwoju grzybicy przestrzegaj następujących zasad:
  • staraj się nie przegrzewać pomieszczeń, w których przebywa dziecko;
  • po kąpieli dokładnie osusz stopy dziecka, zwłaszcza przestrzenie między paluszkami;
  • unikaj za ciasnych lub wykonanych z tworzyw sztucznych bucików, które nie pozwalają skórze oddychać;
  • jeśli to konieczne, zmieniaj dziecku skarpetki nawet 2-3 razy w ciągu dnia, sprawdź, czy nie uciskają stópek, zwracaj także uwagę na materiał, z którego są wykonane (dobrze sprawdzają się skarpetki z wnętrzem frotte, które dobrze wchłania pot).
Nasza rada: Jeśli stópki Twojego dziecka często są wilgotne po domu lub do przedszkola używajcie bucików z odkrytymi czubkami lub nawet sandałków.

4. Czy to płaskostopie?

Niektóre zjawiska związane z rozwojem dziecka mogące niepokoić rodziców są całkowicie naturalne i wynikają z fizjologii.
Warto jednak wiedzieć, jak przebiegają aby nie przeoczyć wczesnego stadium choroby.
Brak sklepienia pod łukiem podłużnym stopy u małych dzieci często interpretowany jak płaskostopie to naturalna podściółka tłuszczowa, która maskuje faktyczny kształt stopy.
Zjawisko to zanika ok. czwartego roku życia – wtedy powinien ujawnić się prawidłowy kształt sklepienia.
Jeśli  po ukończeniu 5 roku życia stopa dziecka nadal jest płaska należy skonsultować się z lekarzem ortopedą.

Więcej na temat butów Befado znajdziesz na stronie: www.befado.pl

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?