Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kurator oświaty ostrzega przed Halloween: "Miesza w umysłach dzieci"

| aktualizacja: 14.10.2016 | 1

"Halloween czyni zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży" – pisze kurator oświaty Marek Gralik. Strach ma wielkie oczy?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Czy Halloween jest złe dla dzieci i miesza im w głowach?
fot. Fotolia
Zbliża się 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych – dzień, w którym zgodnie z polską tradycją, odwiedzamy groby naszych najbliższych. Mimo głęboko zakorzenionej tradycji coraz chętniej zaczynamy świętować dzień wcześniej – robimy lampiony z dyni, przebieramy się razem z dziećmi i wspólnie obchodzimy znane z kultury anglosaskiej święto Halloween.

List kuratora oświaty do nauczycieli i wychowawców

Im dzieci chętniej przebierają się za potwory i bohaterów swoich ulubionych bajek, tym głośniej mówi się o szkodliwości Halloween i jego negatywnym wpływie na maluchy. Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, napisał list do dyrektorów szkół i nauczycieli, w którym prosi o dokonanie słusznego wyboru pomiędzy dniem Wszystkich Świętych a Halloween. Jednak czy jakikolwiek wybór jest konieczny?

W liście czytamy: "Urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice". Obchodzenie Halloween jest dla dzieci wyłącznie zabawą i sposobem poznania innej kultury. Stwierdzenie, że to święto zagraża "dzieciom z upośledzeniem umysłowym", jest absurdalne! Całość listu możecie przeczytać tutaj.

Szanujmy tradycje, obie!

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że Halloween pozostaje "w całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami". Urządzanie zabawy z okazji Halloween nie oznacza odrzucenia polskiej tradycji, ani tym bardziej wiary chrześcijańskiej. Większość z nas szanuje powagę dnia Wszystkich Świętych. Odwiedzamy groby bliskich, spędzamy czas z w rodzinnym gronie. Nie wyklucza to jednak zrobienia lampionu z dyni czy urządzenia balu przebierańców dla dzieci. To nie Halloween ma zły wpływ na dzieci, a brak rozmowy. Wytłumacz dziecku różnicę między Halloween a dniem Wszystkich Świętych, wyjaśnij, że Halloween to tylko zabawa. W umysłach dzieci może mieszać brak kontaktu z rodzicem i niewiedza, nie Halloween.

Polecamy: Co wiesz o Halloween? Zrób quiz!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Beata
Beata | 2016-10-13 17:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też uważam, ze Halloween jest fajne i nie zmierzam z niego rezygnować. Moje dziecko także. Umysłom dzieci szkodzi nie Halloween, a tworzenie środowiska, w którym ktoś ma Jedynie Słuszne Poglądy i rości sobie prawo do narzucania ich innym - jak choćby wspomniany pan kurator. Szkodzi też robienie z igły wideł: próba zmiany zwykłej, fajnej zabawy w przebieranki w coś strasznego i zagrażającego. Ludzie, nie dajmy się zwariować. A co do wartości: dla mnie Halloween ma ich mnóstwo. Można się poprzebierać. Można ruszyć wyobraźnią i wymyślić naprawdę super stroje i dekoracje. Jest okazja, żeby się spotkać ze znajomymi, pośmiać, powygłupiać, pogadać jak wygląda świętowanie w różnych kulturach. Ktoś nie ma ochoty? Nie musi przecież. Ale dlaczego ja miałabym z tego rezygnować?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?