Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kwas foliowy – nie możesz o nim zapomnieć!

| aktualizacja: 20.01.2014 | 3

Kwas foliowy to jeden z czynników, które decydują o zdrowiu dziecka. Kiedy powinnaś go przyjmować? Ile wynosi odpowiednia dawka? Sprawdź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, ciąża, mama
fot. Panthermedia

Kupujesz test ciążowy? Od razu kup opakowanie kwasu foliowego. Warto go przyjmować nie tylko od kiedy będziesz pewna, że jesteś w ciąży, ale już wcześniej – w ten sposób zmniejszysz do minimum ryzyko wad rozwojowych płodu.

Kwas foliowy to jedna z bardzo ważnych witamin z grupy B (nazywana też folacyną albo wit. B9). Zawarty jest głównie w roślinach liściastych – „folium” to po łacinie liść. Chociaż w naturze występuje dość często, to problemem jest jego słaba przyswajalność (z pożywienia wynosi około 50 procent). Kwas foliowy w tabletkach ma tę wyższość nad naturalnym kwasem foliowym, że jest przyswajalny w 100 procentach.  

Kwas foliowy zapobiega wadom płodu

Kwas foliowy ma szczególne miejsce wśród suplementów diety, bo nie tyle wpływa na zdrowie kobiety, co zapobiega ciężkim wadom układu nerwowego rozwijającego się płodu. Kwas foliowy jest konieczny przy syntezie DNA,  co ma bezpośredni związek z szybkim wzrostem komórek tworzących nowe tkanki i organy we wczesnym okresie ciąży. Jego braki spowalniają syntezę DNA i podział komórek, a to może prowadzić do powstania ciężkich zaburzeń rozwojowych płodu. Najpoważniejszą z nich jest wada cewy nerwowej.

Co to jest cewa nerwowa?

Cewa nerwowa to najprościej rzecz biorąc, zalążek układu nerwowego płodu. Powstaje, a następnie zamyka się między 17 a 30 dniem po zapłodnieniu. Potem przekształca się w rdzeń kręgowy, kręgosłup, mózg i czaszkę. Wrodzone jej wady powstają, gdy dochodzi do zakłócenia procesu jej „zamykania”. Wtedy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego zostaje zatrzymany przez kontakt tych organów z płynem owodniowym. Najczęstszymi wadami cewy nerwowej są bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Niestety nie można przewidzieć, która kobieta może urodzić dziecko z wadą cewy nerwowej. W większości (95 procent) wady te nie występują jako dziedziczne. W Polsce na 1000 porodów, troje dzieci rodzi się z wadami ośrodkowego układu nerwowego.

Czytaj także: Jak duże urodzi się twoje dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

szwagierka
szwagierka | 2017-09-18 09:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja też brałam w ciąży Pregnę Plus. mnóstwo cennych witaminek i składników, niezbędnych młodej mamie i maleństwu. Poza tym wygodna, bo nie muszę brać miliona tabletek, tylko 1 dobrze skomponowaną :P

Odpowiedz

ankaa111
ankaa111 | 2016-08-22 08:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No każda przyszła mama wie o tym, że kwas foliowy TRZEBA brac: po rekonesansie u przyjaciolek wybralam pregna plus, bo ma jeszcze jod i kwasy dobre na mleko. Nie iwem czy takie tabsy pomagają, ale na pewno nie zaszkodzi dmuchac na zimne.

Odpowiedz

Migotka
Migotka | 2011-03-31 21:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja spotkałam się z opinią, że tylko metafolina, a nie kwas foliowy przyswaja się całkowicie i że ponad połowa kobiet ma problem z przyswajaniem kwasu foliowego. ja się bałam będąc w ciąży, że też należę do tej grupy i dlatego łykałam tabletki z metafoliną - Femibion.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?