Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jaki wpływ ma kwas foliowy na wady cewy nerwowej u dzieci?

| aktualizacja: 06.05.2014 | 16
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kobieta w ciąży
fot. Fotolia
Sprawdź, jakie skutki może mieć niedobór kwasu foliowego u kobiet w ciąży oraz jaki to może mieć związek z wadami cewy nerwowej u dzieci.
Wśród kobiet, które planują, są w ciąży lub urodziły dziecko zaledwie co czwarta twierdzi, że wie, czym jest wada cewy nerwowej, a 43% badanych tylko o niej słyszało. Jednak prawie połowa z nich nie łączy tych wad z niedoborem kwasu foliowego – wynika z badania Zdrowa ONA przeprowadzonego na zlecenie producenta preparatu Folik. Jakie mogą być konsekwencje niedoboru kwasu foliowego? Czy odpowiednia dieta wystarczy oraz jaka dawka jest wystarczająca? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu Zdrowa ONA dr. Ewa Mierzejewska.

Co kryje się pod pojęciem „wada cewy nerwowej”?

Wady cewy nerwowej to inaczej mówiąc wady ośrodkowego układu nerwowego powstające w pierwszych czterech tygodniach rozwoju zarodka. Zaliczamy do nich bezmózgowie, które uniemożliwia dziecku życie poza organizmem matki oraz przepukliny mózgu i rdzenia, które należy zoperować już w pierwszej dobie po przyjściu na świat. Nawet jeśli operacja się powiedzie, powikłania przepuklin są najczęściej nieuniknione, a zaliczamy do nich między innymi porażenie lub niedowład kończyn, padaczkę i upośledzenie umysłowe. Nie chcemy jednak straszyć, ale budować świadomość wśród przyszłych matek, że tak na pozór banalna sprawa, jak przyjmowanie kwasu foliowego, może zapobiec naprawdę poważnym powikłaniom – mówi dr Ewa Mierzejewska, ekspert programu „Zdrowa ONA”

Kwas foliowy – co to takiego?

Kwas foliowy, choć często się o tym nie mówi, to nic innego jak witamina z grupy B (określana jako B9 lub B11), która bierze udział w tworzeniu komórek, a więc w procesie kształtowania się organów u dziecka. Skąd więc człon „kwas”? Nazwa ta wynika z budowy tej substancji składającej się z dwóch kwasów, które dzięki swojej obecności biorą udział w procesach podziału komórek. Natomiast drugi człon nazwy pochodzi od słowa „folium”, czyli liść, ponieważ substancja ta jest zawarta w zielonych roślinach.

Przede wszystkim profilaktyka

Dr Ewa Mierzejewska dodaje - Niestety Polska znajduje się na wysokim miejscu w Europie pod względem częstości występowania wad cewy nerwowej. Od lat prowadzone badania pokazują, że przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie przed zajściem w ciążę i w trakcie jej trwania znacznie, bo aż do 70% obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej. A ja jako lekarz podpisuję się pod profilaktycznymi programami zapobiegania wad cewy nerwowej, które mają na celu rozpowszechnienie przyjmowania kwasu foliowego przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym.

Dieta to za mało

U wielu kobiet wciąż pokutuje przekonanie, że właściwie dopracowana dieta wystarczy, by zapewnić organizmowi matki i nienarodzonego dziecka wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy. Niestety są takie substancje, których pozyskanie nawet z bardzo starannie przygotowywanych na co dzień posiłków, jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Mówimy tutaj przede wszystkim o kwasie foliowym, którego każda kobieta będąca w ciąży lub ją planująca potrzebuje w ilości 0,4 mg dziennie. To naprawdę bardzo dużo. Ta witamina występuje głównie w tym, co zielone – szpinaku, bobie, kapuście kalafiorze czy brokułach. Jednak w naszej codziennej diecie spożywamy za mało kwasu foliowego. Dodatkowo gotowanie, a także długotrwałe przechowywanie żywności powoduje niszczenie kwasu foliowego. Dlatego, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kwas foliowy musielibyśmy zjadać np. aż pół kilograma kapusty dziennie (dodamy, że surowej). I nawet to nie dałoby nam gwarancji, że zaspokoiliśmy potrzeby naszego organizmu.

Tak niewiele… za tak wiele

Kwas foliowy, dostępny w każdej aptece bez recepty, przyjmowany w postaci jednej tabletki dziennie (0,4 mg) może zapewnić bezpieczeństwo dla przyszłego dziecka i dać ogromny komfort psychiczny kobiecie. Większość ciąż w Polsce należy do niezaplanowanych, co tylko dodatkowo powinno motywować panie do suplementacji kwasem foliowym – podsumowuje dr Ewa Mierzejewska.

Zobacz wypowiedź eksperta o wadach cewy nerwowej u dzieci:


 

Powyższe badanie zostało przeprowadzone w ramach programu „Zdrowa ONA” na zlecenie producenta preparatu Folik przez agencję SW Research w dniach 12-21.08.2013 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI). W badaniu udział wzięło 600 kobiet w wieku 18-40 lat, w tym 318 wywiadów zrealizowano z kobietami, które planują ciążę, 164 z kobietami będącymi w ciąży oraz 185 wywiadów z matkami, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Powyższe kategorie nie były rozłączne, tj. w próbie znalazły się kobiety, które należały do kilku wymienionych grup.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (16)
avatar

Nessi
Nessi | 2016-04-30 08:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podczas starań o dziecko brałam kwas foliowy, a teraz jak już jestem w ciąży uzupełniam swoją dietę o dodatkowe witaminy - jod, dha - równie ważne dla rozowju dziecka na każdym etapie. Zestaw jod, dha plus kwas foliowy jest w Folik mama i to powinno wystarczyć w pierwszym trymestrze ciąży.

Odpowiedz

Finka
Finka | 2016-03-28 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja ufam Folikowi i biorę go nawet nie będąc w ciąży, a obecnie łykam tabletki anty, więc kwas foliowy jest bardzo wskazany przy antykoncepcji doustnej,

Odpowiedz

milena
milena | 2015-11-26 15:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mrówka i tu się z Tobą zgadzam, bo ostatnio na rynku jest masa suplementów a te o zgrozo nie przechodzą żadnych kontroli. Każdy preparat zarejestrowany jako lek kontrole ma i dzięki temu czuję się bezpieczniej. Jeśli mam wybór suplement a lek zawsze wybiorę lek.

Odpowiedz

mrówka
mrówka | 2015-10-17 15:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zawsze jak mam jakieś niedobory w organizmie to wybieram te tabletki, które są zarejestrowanymi lekami właśnie, bo mają lepszą wchłanialność i przeszły więcej badań

Odpowiedz

katia
katia | 2015-10-13 16:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i ja i moja siostra przyjmujemy folik, profilaktycznie :) chyba jest najbardziej optymalny, bo zarejestrowany jako lek a ma normalną dawkę 0,4mg

Odpowiedz

danka
danka | 2015-01-12 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kwas foliowy to niezbędne tabletki każdej kobiety w wieku rozrodczym - dzięki niemu rosną szanse na to, że dziecko urodzi się zdrowe.

Odpowiedz

maria
maria | 2015-01-08 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No niestety te wady a zwłaszcza bezmózgowie wynikają z niedorozwoju mózgu i czaszki dziecka spowodowane między innymi brakami kwasu foliowego. Nie ma to skutecznej metody leczenia, niemowlęta umierają w kilka godzin po urodzeniu.

Odpowiedz

aska
aska | 2014-12-05 11:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No tak, każdej kobiecie zależy na urodzeniu zdrowego dziecka więc chyba żadna nie ryzykuje i bierze ten folik kiedy trzeba

Odpowiedz

dea
dea | 2014-12-01 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale jednak warto jeść warzywa ze względu na inne witaminy, a folik pomaga w prawidłowym rozwijaniu się mózgu więc jest jakby koniecznym lekiem dla każdej kobiety która planuje ciążę.

Odpowiedz

asiejka
asiejka | 2014-11-14 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I słusznie, nawet gdybyśmy zjadały mnóstwo warzyw zielonych to tak są małe szanse aby tych folianów było pod dostatkiem w organizmie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?