Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Obawiasz się jedzenia ryb z rtęcią? Zacznij czerpać omega-3 z alg

| aktualizacja: 02.07.2014 | 3

Masz obawy, że ryby, które jesz będąc w ciąży, by zapewnić swojemu organizmowi dobową dawkę kwasu omega-3 zawierają rtęć? Nie musisz już jeść ich na potęgę. Pojawiły się preparaty, które zawierają DHA z pierwotnego źródła, czyli z alg.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta w ciąży, tabletki, suplementy diety, ciążą, leczenie
fot. © evgenyatamanenko - Fotolia.com
Dlaczego spożywanie dań bogatych w DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy jest tak ważne dla kobiet w ciąży? Działanie kwasu DHA obniża ryzyko przedwczesnego porodu, wpływa na kształtowanie się układu nerwowego, w tym na zdolności poznawcze,  ostrość widzenia, a także na pracę układu immunologicznego u niemowląt. Głównym źródłem tego składnika odżywczego są ryby morskie, które niestety mogą mieć również wysokie stężenie zanieczyszczeń środowiskowych. Z tego względu kobietom ciężarnym oraz karmiącym, a także dzieciom poniżej 3. roku życia zaleca się stosowanie suplementów zawierających czyste DHA z alg.

Dlaczego kobiety w ciąży i niemowlęta mają spożywać kwas omega-3?

Kwas dokozaheksaenowy należy do rodziny kwasów tłuszczowych omega-3. Nie jest wytwarzany przez organizm, dlatego musi być dostarczany z dietą, szczególnie w okresie ciąży, karmienia i wczesnego dzieciństwa.
– Odpowiednia podaż DHA na poziomie około 500 mg na dzień zwiększa szanse na to, że dziecko urodzi się o czasie, ciąża będzie przebiegała prawidłowo, a noworodek będzie miał lepsze parametry urodzeniowe – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju  firmy Sequoia, produkującej i opracowującej formułę preparatów farmaceutycznych dla kobiet w ciąży, mam karmiących i małych dzieci.
Zgodnie z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (EFSA) kwas dokozaheksaenowy wykazuje jednoznacznie korzystne działanie na rozwój dziecka. Wspiera prawidłowy rozwój mózgu oraz wzroku dziecka już w okresie płodowym i dalej niemowlęcym, gdy układ nerwowy intensywnie się rozwija. Dodatkowo liczne badania naukowe potwierdzają wpływ DHA na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu i korzystny wpływ na długość trwania ciąży.
–  Ten składnik jest szczególnie istotny dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia, kiedy intensywniej kształtuje się mózg i cały centralny układ nerwowy. Warto wiedzieć, że właśnie w tym czasie powstaje docelowa struktura naszego układu nerwowego i zachodzi proces silnego zwiększania się liczb połączeń między komórkami nerwowymi w mózgu, które w znacznym stopniu określają dalsze predyspozycje rozwojowe człowieka. Oznacza to, że to, jak się ukształtuje mózg w tym okresie, będzie stanowił podstawę rozwoju na dalszych etapach życia. DHA ma również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego – podkreśla Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Ryby z rtęcią a kwas omega-3 w algach

Głównym źródłem DHA w diecie są ryby morskie. Jednak niektóre ich gatunki nie są polecane kobietom w ciąży i małym dzieciom ze względu na wysoką zawartość niebezpiecznych zanieczyszczeń środowiskowych, w tym rtęci metylowanej. W związku z tym kobietom ciężarnym oraz karmiącym, a także wszystkim dzieciom zaleca się stosowanie suplementów.
 –  Ostatnio na rynku pojawiły się preparaty, które zawierają DHA z pierwotnego źródła, czyli z alg. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że algi są hodowane w kontrolowanych warunkach i nie mają kontaktu ze środowiskiem. Nie ma więc ryzyka zanieczyszczenia metalami ciężkimi, PCB czy dioksynami, które występują w zbiornikach morskich – dodaje Agnieszka Pawłowska-Wypych.
Preparaty DHA powinny być podawane również niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym, które nie jest wzbogacone w ten składnik. Kwas dokozaheksaenowy można podawać, dodając go bezpośrednio do mleka, ponieważ jest dostępny w formie bezzapachowego i bezsmakowego proszku. 

Posłuchaj, co na ten temat mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog:

Źródło: Newseria Lifestyle
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Bibułka
Bibułka | 2017-04-25 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mama dha premium jest i moim suplementem uzupełniającym dietę karmiącej mamy. Oczywiście nie pamiętam, żeby codziennie łykać tabletkę, ale i tak zdrowo jem, więc wystarczy mi kilka razy w tygodniu.

Odpowiedz

Nineczka
Nineczka | 2017-04-24 15:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też łykam te tabletki. Tylko ja już karmię malucha. W ciąż w sumie też je brałam i może pomogły mi wrócić tak szybko do siebie po cesarce. W każdym razie trzeba pamiętać, że kwas foliowy i najlepiej dha należy brać również przy karmieniu.

Odpowiedz

Wiki
Wiki | 2017-03-28 20:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma co dać się zwariować, tylko brać ryby z pewnego źródła. Choć ja uważam, że i tak dobrze brać dha jeszcze z jakiegoś źródła. Ja biorę tabletki mama dha premium, bo zaspokajają moje zapotrzebowanie nie tylko na dha, ale na kwas foliowy i magnez.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?