Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy w ciąży można latać samolotem?

| aktualizacja: 28.09.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kobieta, ciąża, podróż w ciąży, lotnisko
fot. Panthermedia
Wypoczynek i relaks są tym, co przyszłym mamom jest wręcz zalecane. Ale czym najlepiej wybrać się na wakacje, gdy jest się w ciąży? Czy samolot to dobre i bezpieczne rozwiązanie? Sprawdź, co o lataniu w ciąży mówi ginekolog.

Wiele kobiet będących w ciąży decyduje się na latanie samolotem. Dla jednych jest to część zawodowych obowiązków, z jakich nie chcą lub po prostu nie mogą zrezygnować. Dla innych – możliwość wyjazdu na wakacje, które pozwolą zgromadzić zapas energii, potrzebnej do porodu, a potem do zajęcia się maleństwem. Decydując się na ten środek transportu, przyszłe mamy powinny wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się podróż, w jaki sposób powinny się przygotować i jeśli mają taką możliwość – na kiedy najlepiej zaplanować lot.

Każda mama obowiązkowo powinna poprzedzić taką podróż konsultacją z lekarzem prowadzącym jej ciążę. Specjalista dokładnie oceni jej stan i wskaże najbezpieczniejszy moment, w którym należy zaplanować lot lub zdecydowanie go odradzi ze względu na zaistniałe okoliczności.

Kiedy latać w ciąży samolotem...

Pod względem rozwoju ciąży najbardziej korzystny okres do podróży samolotem jest między 14. a 27. tygodniem. Wcześniej podróż wiąże się z narażeniem dziecka na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku, a także na promieniowanie kosmiczne podczas lotu. Większość urządzeń kontrolnych wytwarza pole elektromagnetyczne, które uważa się za bezpieczne dla ciąży. Od niedawna jednak stosowane są także urządzenia, wykorzystujące promienie rentgenowskie o niskim poziomie promieniowania, których bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży nie jest do końca określone i wzbudza kontrowersje. Nie mamy bowiem pewności czy urządzenie jest sprawne, czy nie nastąpi awaria, a jeśli tak się wydarzy, jakie będą jej skutki dla dziecka. Ponadto warto pamiętać, że często mamy kontakt z tymi urządzeniami więcej niż raz, przez co dawka promieniowania ulega skumulowaniu.

– Z obserwacji naukowych wynika, że zarówno wielokrotne ekspozycje na działanie lotniskowych urządzeń kontrolnych, jak i promieniowanie kosmiczne we wczesnej ciąży mogą spowodować zaburzenia rozwoju ciąży oraz dziecka, a nawet prowadzić do poronienia. Dodatkowo, podróżowanie w tym okresie ciąży może nasilić niepożądane objawy (np. poranne wymioty). Dlatego kobietom ciężarnym zaleca się latanie samolotem dopiero wtedy, kiedy zostanie zakończony rozwój narządów u dziecka, w tym układu nerwowego – mówi prof. Tomasz Niemiec z Kliniki Zdrowia Kobiety Szpitala Medicover.
Zobacz: Ciąża tydzień po tygodniu na niesamowitych zdjęciach

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Hannan
Hannan | 2013-03-11 17:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dużą skalą rozpoznawalności. Jak możemy uświadomić sobie, tego typu wnriaat towarf3w, jak bilety do USA będziemy mieć okazję kupić zarf3wno za pośrednictwem kas, jakie zlokalizujemy na lotnisku,

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?