Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Lek na ospę wietrzną

| aktualizacja: 03.09.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
maluch, lekarz, badanie
Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się bardzo szybko i łatwo się nią zarazić. W pierwszych dwóch dobach można podać dziecku szczepionkę.
W przedszkolu mojej córki panuje ospa. Ponoć jest lek, który łagodzi objawy, jeśli zostanie podany na początku choroby. Czy to prawda?

Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się bardzo szybko i łatwo się nią zarazić. W pierwszych dwóch dobach od kontaktu z wirusem można podać dziecku szczepionkę przeciw ospie wietrznej. W niektórych przypadkach chroni to przez zachorowaniem lub łagodzi przebieg zakażenia. Jeśli ospa rozwija się mimo zastosowania szczepionki, można rozpocząć podawanie przeciwwirusowego „antybiotyku” (Acyklowir). Jest to lek na receptę, który przepisuje lekarz po zbadaniu dziecka. Podany szybko, w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby może złagodzić przebieg i skrócić czas jej trwania.

Jest również specjalna surowica ochronna tzw. immunoglobulina, ale podaje się ją w przypadku kontaktu z ospą wietrzną wyłącznie dzieciom z obniżoną odpornością i przewlekle chorym, np. cierpiących na białaczkę.
Nasza rada: jeśli dziecko zachoruje, krosty i strupki należy dezynfekować, gdy są zaczerwienione, najlepiej wodą utlenioną lub oktenidyną (np. Octenisept). Dziecko trzeba codziennie umyć pod prysznicem, a krosty wietrzyć, by nie zaropiały.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

CHOROBA
OBJAWY
OKRES WYLĘGANIA
Ospa wietrzna
Wysoka gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie, swędząca wysypka (krostki, pęcherze i strupy). 10 –21 dni
Różyczka
Drobna, różowa wysypka obejmująca całe ciało, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. 14–21 dni
Mononukleoza
Ból głowy, złe samopoczucie, zmęczenie, brak apetytu, gorączka, ból gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych. 30-50 dni
Odra
Gorączka, zaczerwienione oczy i światłowstręt, katar, ból gardła i kaszel, wysypka gruboplamista, zlewająca się. 9-14 dni
Świnka
Gorączka, obrzęk twarzy, ból i powiększenie ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych, bóle brzucha, wymioty. 16-18 dni

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Karolina
Karolina | 2015-02-18 14:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego??

Odpowiedz

Brutalus
Brutalus | 2011-12-27 13:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Twórca" lub "Twórczyni" tego "artykułu" powinien/na pisać bajki dla niegrzecznych dzieci... Bo już na pewno nie powinien go pokazać go pediatrze. Mógłby wtedy dostać czymś po głowie!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?