Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego najbardziej boją się ciężarne? Odpowiedź wcale nie jest oczywista!

| aktualizacja: 29.06.2016 | 0

Bólu towarzyszącego kobiecie przy porodzie nie można do niczego porównać. Jednak to nie on jest główną obawą przyszłych mam.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Kobieta w ciąży siedzi na brzegu łóżka
fot. Fotolia
Przygotowania do porodu, szczególnie w pierwszej ciąży, mogą być naprawdę wyczerpujące. Oczekiwanie malucha to stres związany z urządzeniem dziecięcego pokoju, zakupami, ale też strach przed porodem. Czego boją się przyszłe mamy? Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu Michigan pokazuje, że największą obawą wcale nie jest ból związany z porodem.

Czego boją się przyszłe mamy?

O bólu przy porodzie szybko się zapomina. Największe obawy przyszłych mam dotyczą... sposobu, w jaki są traktowane przez lekarzy i pielęgniarki.

To, czego potrzebują kobiety, to pewność, ze zostaną wysłuchane. Potrzebują wsparcia i rozmowy – wyjaśnia autorka badania, Lisa Kane Low. Największą obawą związaną z porodem nie jest ból, strach przed nacięciem krocza czy konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Tym, co paraliżuje młode mamy, szczególnie przed pierwszym porodem, to:
  • strach przed opuszczeniem przez lekarza,
  • brak szacunku ze strony lekarza, położnej czy pielęgniarek,
  • obawa, że nie zostaną wysłuchane.
Lisa Kane Low tłumaczy, że kobiety potrzebują rozmowy. Nie chcą słyszeć: "To normalne, przecież jest w pani w ciąży". Chcą być traktowane z szacunkiem, a możliwość rozmowy i opowiedzenia o swoich wątpliwościach są dla nich wyjątkowo ważne.

Jak zwalczyć lęk przed porodem

By pokonać lęk związany z porodem, warto porozmawiać z lekarzem i wspólnie ustalić plan porodu. Ważne, żeby zrobić to jak najszybciej i nie bać się mówić otwarcie o swoich obawach i wątpliwościach. Lekarz i przyszła mama grają w jednej drużynie – wzajemna komunikacja zaoszczędzi stresu przed samym porodem. Należy jednak pamiętać, że są sytuacje, w których zdrowie dziecka jest ważniejsze od najbardziej szczegółowego planu.

Czego wy bałyście się przed porodem?

Czytaj także: Czy prawa ciężarnych są zagrożone?

źródło: thebump.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?