Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Lekcja z laktatorem

| 09.06.2009, aktualizacja: 12.10.2009 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Czy wiesz, że nawet jeśli karmisz piersią, możesz wyjść z domu w każdej chwili? Wystarczy, że zostawisz maluszkowi odciągnięte mleko.

Napisz, w jakim wieku Twoje dziecko zaczęło poznawać nowe smaki, jakie produkty wprowadzałaś do jego diety w pierwszej kolejności? Czy pokarm podgrzewasz w specjalistycznym urządzeniu, czy w zwykłym garnuszku? Jak sprawdzasz temperaturę pokarmu przed podaniem go dziecku? Jak przechowujesz pokarm?
Podziel się doświadczeniami i wygraj cenne nagrody »

Pewnie powiesz, że to nie jest takie łatwe. Zgoda, ale zamiast poddawać się, spróbuj jeszcze raz. I uwierz w sukces, będzie łatwiej.
Pomyśl, że dzięki temu będziesz mogła zostawić smyka z tatą czy babcią bez wyrzutów sumienia.

Jak odciągać?
Wszystko zależy od tego, jak często chcesz to robić. Jeśli zdarzy ci się to kilka razy, to może warto nauczyć się ręcznego odciągania. To nie jest trudne.
Jeżeli chcesz mieć sporo mleka (żeby dzidziusiowi wystarczyło na jedną porcję, czyli 120–150 ml), zabierz się za odciąganie mniej więcej dwie godziny po ostatnim karmieniu. Włącz muzykę, przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie coś miłego. Dobrze, jeśli dziecko jest blisko ciebie, np. śpi. Delikatnie, głaszczącymi ruchami rozmasuj pierś – od zewnątrz w stronę brodawki. Nie ściskaj, nie ugniataj, nie pociągaj piersi. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć ją w odległości ok. 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, delikatnie ją uciskając. Mleko wkrótce popłynie.
A co, jeśli na początku wypływa tylko kilka kropelek? Nie denerwuj się, odciągaj dalej. Zaraz go będzie sporo! Po kilku minutach pokarm przestanie wypływać. Zacznij wtedy odciągać z drugiej piersi.

Wybór laktatora
Warto kupić laktator, jeżeli wiesz, że będziesz odciągać mleko dość często. Tylko jaki – ręczny czy elektroniczny? Jeśli będziesz to robić od czasu do czasu, to ręczny, jeśli częściej (bo wracasz do pracy), to ten na prąd. W obu wypadkach wybierz model o regulowanej sile ssania, bo przecież odciąganie nie może cię boleć! Nakładka na pierś powinna być miękka, elastyczna i dopasowująca się do piersi. Niektóre mają dodatkową nakładkę sylikonową masującą pierś – wielu mamom to pomaga. Laktatory elektryczne można używać też tak jak ręczne – to wygodna alternatywa.
Laktator można kupić (ręczne kosztują od 60 do 180 zł, elektryczne – od 200 do 500 zł), ale także wypożyczyć (zapytaj o taką możliwość w szpitalu położniczym).


Lekcja z laktatorem - trzecia część konkursu rozwiązana!
Mało która mama przyzna, że odciąganie mleka z piersi to miłe doświadczenie, przynajmniej na początku, i że nauczenie się tego jest łatwe. Dlatego warto posłuchać inne mamy, których tę lekcję mają już za sobą. Namówiłyśmy je, by wzięły udział w konkursie „Ważne debiuty” zorganizowanym wspólnie z Aventem i portalem Babyonline.pl. Rady, jak używać laktatora, znajdziecie na www.debiuty.babyonline.pl. Najciekawsze publikujemy na lamach „Mamo, to ja” (może i ty zadebiutujesz jako nasza autorka?). Oto one:

c.d. na następnej stronie »
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?