Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia? Pomogą leki antyhistaminowe

| aktualizacja: 18.11.2016 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko z alergią
fot. Fotolia
Co prawda leki antyhistaminowe nie leczą alergii, ale za to znacznie łagodzą jej objawy. Sprawdź, jak długo można je stosować i które z preparatów są najlepsze dla dziecka.

Co to jest histamina?

Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego. Organizm alergika wydziela histaminę wtedy, gdy zetknie się z alergenem np. pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, wysypka, a skóra i oczy zaczynają mocno swędzieć.

Jak działają leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. Dzięki nim uczulone dziecko, które zetknie się z alergenem, nie ma objawów lub ma łagodniejsze. Alergik musi jednak używać tych lekarstw często i przez długi czas, dlatego ważne jest, by nie miały one skutków ubocznych.

Zobacz też: Uwaga - nowe metody leczenia alergii

Jakie leki przeciwhistaminowe wybrać dla dziecka?

Przeciwhistaminowe leki tzw. pierwszej generacji (np. Diphergan, Claritina) są skuteczne, szybko zmniejszają reakcję alergiczną i świąd, niestety oddziałują również na ośrodkowy układ nerwowy. Czasem powodują więc senność, kłopoty z koncentracją lub odwrotnie: pobudzenie.

Takich wad nie mają już nowsze leki antyhistaminowe tzw. drugiej generacji, takie jak loratadyna, cetyryzyna (np. Zyrtec, Aleric, Allertec). Jednak u niektórych osób również te środki mogą powodować reakcję ośrodkowego układu nerwowego.

Za najbezpieczniejsze uważa się najnowsze leki przeciwhistaminowe jak desloratadynę (Aerius) czy lewocetryzynę (Xyzal), które dziecko może przyjmować naprawdę długo.

Zobacz też: Pomóż dziecku przetrwać majowy atak alergenów
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

ewkazdrzewka
ewkazdrzewka | 2017-10-11 13:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u dzieci powyżej 6 roku życia można stosować allertec ;) więcej informacji o leku w zakładce "Dla lekarzy" na stronie Odetchnij Spokojnie

Odpowiedz

nelka
nelka | 2017-08-14 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja łykam tabletki Allertec i znacznie łagodzą objawy zapalenia spojówek podczas pylenia

Odpowiedz

Jola
Jola | 2016-01-19 18:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Claritina jest lekiem pierwszej generacji a loratadyna drugiej ? Przecież to jest to samo więc nie mogą być to leki różnych generacji.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?