Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co podać dziecku, kiedy ma rozwolnienie?

| aktualizacja: 11.08.2017 | 3

Jeśli maluszek ma biegunkę, a to może się zdarzyć na wakacjach lub wyjeździe, potrzebuje konkretnej i szybkiej pomocy. Może się odwodnić! Pamiętaj, że musi dużo pić, potrzebuje leku przeciw biegunce i dobroczynnych bakterii. Które leki są bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci i które dostaniesz bez problemu w aptece?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Niestety nie tak łatwo rozpoznać z biegunką jakiego rodzaju mamy do czynienia u dziecka, bo większość takich rewolucji żołądkowo-jelitowych u dzieci ma bardzo podobny przebieg, mimo że mogą je wywoływać wirusy, bakterie czy rożnego rodzaju alergie. U małych dzieci to najczęściej rotawirusy wywołują takie dolegliwości. Ale jeśli to z nimi mamy do czynienia od razu będą też wymioty i gorączka. Na szczęście biegunkę, jeśli nie ma gwałtownego przebiegu i nie przydarzą się komplikacje można okiełznać samodzielnie. Trzeba tylko wiedzieć co robić i obserwować dziecko.

Przy biegunce działaj szybko i nawadniaj dziecko!

Jeśli biegunka zdarzy się maluszkowi na wyjeździe, na wakacjach, czy w podróży - trzeba podjąć szybkie kroki. Przede wszystkim nie panikować. Może to biegunka wirusowa, bakteryjna albo alergiczna? To w tej chwili nie jest istotne. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim nie możemy niemowlęcia lub małego dziecka odwodnić, jeśli karmimy piersią - częściej niż zwykle przystawiamy. Przystawiamy jak najczęściej, zwłaszcza jeśli jest gorąco. Nawet na jeden łyczek, jeśli trzeba, co chwilę. Małe dziecko można też między karmieniami próbować nawodnić tzw. doustnym płynem nawadniającym. Sama woda nie jest najlepszym pomysłem, choć jeśli nie ma nic innego, można to w ostateczności rozważyć.

Zobacz też: Biegunka i odwodnienie - co robić? Przeczytaj, co radzi lekarz!

Niezbędne są minerały, zwykła woda nie wystarczy

Najlepiej jeśli mamy pod ręką preparaty z glukozą oraz potasem, sodem i chlorem. To minerały, które podczas biegunki dziecko traci. Konieczny jest również probiotyk czyli dobroczynne dla organizmu bakterie, które skracają całą infekcję zazwyczaj, jak mówią specjaliści, nawet o około jeden dzień. A to bardzo dużo. Czy każda biegunka to alarm i należy szybko biec z dzieckiem do lekarza? Niekoniecznie, jeśli odpowiednio nawodnimy dziecko w warunkach domowych, nawet niemowlę, nie zawsze trzeba iść do lekarza. Choć konsultacja oczywiście nigdy nie zaszkodzi.

Zobacz też: 5 sposobów na biegunkę u dziecka
Uwaga! Jeżeli widzisz, że dziecko jest w dobrej formie, bawi się, chętnie je, przystawia się do piersi - to raczej nie ma konieczności wizyty u lekarza. Jeśli jednak biegunka trwa dłużej niż 2-3 dni i nie ma żadnej poprawy, dziecko wymiotuje więcej niż 5-6 razy dziennie, jest w złej formie, osłabione, nic nie chce pić - należy jak najszybciej udać się do lekarza.

W naszej galerii możecie zobaczyć jakie leki bez recepty pomogą dziecku na biegunkę!

Zobacz też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

pietia
pietia | 2017-11-29 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nie stwierdzę niczego sensacyjnego mówiąc, że zdecydowanie najlepiej sprawdza się smecta. Przerabiałam i w przypadku swoim, i w przypadku dzieci. Zawsze działał zdecydowanie najszybciej i dawał najlepsze efekty. Ale oczywiście - lek należy podać natychmiast, kiedy tylko zaczyna się coś dziać. U nas smecta była jak dotąd najskuteczniejsza.

Odpowiedz

Annka
Annka | 2017-08-23 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas na biegunkę to pediatra polecił probiotyk w kropelkach active flora baby. mogą go przyjmowac juz maluszki od 1 dnia życia.

Odpowiedz

zuska
zuska | 2014-06-28 23:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja na biegunkę podaję swojej córce orsalit, doustny płyn nawadniający, moje dziecko najbardziej lubi ten malinowy lekko schłodzony, podawany przez rureczkę i koniecznie w załączonym pojemniczku, a ostatnio kiedy ja miałam biegunkę odkryłam że jest również orsalit dla dorosłych

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?