Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwsze badanie praw rodzących kobiet – wypełnij ankietę

| aktualizacja: 28.11.2014 | 2

Czy szpitale położnicze przestrzegają praw kobiet rodzących? Ruszyło pierwsze badanie przestrzegania standardów okołoporodowych w ramach akcji Lepszy Poród.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
akcja Lepszy poród
fot. mat. prasowe akcji Lepszy poród

13 listopada 2014 roku ruszyło pierwsze w Polsce badanie, które ma sprawdzić, jak często na polskich porodówkach dochodzi do łamania praw rodzących kobiet. Badanie wykaże także, jak wiele z kobiet odebrało swoje porody jako negatywne, traumatyczne doświadczenie.

– Podstawowe badanie obejmuje okres od 2012 roku, w którym w Polsce wprowadzono „Standardy Postępowania Medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej  nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem”. Do tej pory nie było monitorowane czy opisane w dokumencie standardy okołoporodowe są przestrzegane w szpitalach położniczych – mówi inicjatorka akcji, Karolina Piotrowska, psycholog, mama dwóch synów.

Ankietę mogą wypełnić również mamy, których poród odbył się po 2005 roku. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy wprowadzenie dokumentu przyniosło jakieś zmiany.

Ankieta została stworzona w ramach akcji Lepszy Poród, która walczy o godne i pełne szacunku traktowanie kobiet na porodówkach. Akcja ruszyła w październiku i w ciągu zaledwie półtora miesiąca zdobyła wielką popularność i udowodniła, że problem nadużyć wobec rodzących jest bardzo wielki.

Uczestniczki akcji publikują na Facebooku kartki z opisem ich doświadczeń porodowych. Pojawiło się wśród nich wiele opisów przykrego naruszania praw kobiet i poruszających sytuacji, w obec których nie wyciągnięto konsekwencji. W ramach akcji są także zbierane podpisy pod petycją „Stop łamania prawa na porodówkach" . Organizatorki inicjatywy Lepszy Poród postanowiły zbadać jak dużym jest to problemem, żeby uświadomić adresatom petycji i opinii publicznej, że należy pilnie zająć się realnym podwyższeniem w Polsce standardów opieki okołoporodowej.

Żeby wziąć udział w badaniu wystarczy wypełnić anonimową ankietę na stronie internetowej akcji Lepszy poród: www.lepszyporod.pl

Obejrzyj galerię kartek z opisami porodów: Szokujące wyznania mam!

Więcej kartek z opisem doświadczeń kobiet podczas porodu znajdziecie na fanpejdżu Lepszy Poród.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ania
Ania | 2016-02-27 15:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje pierwsze dziecko urodzilo sie w szpitalu wojewodzkim w Elblagu. Na drugi dzien po cesarce nie mialam pokarmu. Mimo przystawiania mala plakala. Poprosilam o butelke dla corki. Mleko dostalam z komentarzem "co, nie chce sie karmic?" Minelo 8 lat. Nadal pamietam te slowa. Nie wiem jak ludzie pozbawieni empatii a moze i wiedzy moga pracowac na tym oddziale. Moj syn urodzil sie w Irlandii. Tu opieka byla na bardzo wysokim poziomie. Pielegniarki chcialy go dokarmiac na noc bym dobrze wypoczela ale ja wolalam karmic piersia. Moje dwa maluchy karmilam do 8 m-ca.
Skad w Polsce tyle zlosci, zawisci i braku zrozumienia?

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2014-11-29 12:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poród nie wspominam dobrze położne nie zbyt miłe w szpitalu 10 dniowym pobycie przeżyłam traumę....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?