Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy lewatywa przed porodem i golenie krocza są potrzebne?

| 20.12.2006, aktualizacja: 22.10.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Lewatywa i golenie krocza przed porodem
Jak wygląda lewatywa przed porodem? Czy golenie krocza jest niezbędne?

Golenie krocza, lewatywa... Tych zabiegów możesz, ale nie musisz, się spodziewać, gdy zjawisz się z rozwarciem szyjki macicy na porodówce. W niektórych szpitalach są to zabiegi rutynowe, w innych... wszystko zależy od ciebie.
 

Golenie krocza przed porodem

Kiedyś golenie krocza było rutynową czynność poprzedzającą poród, dziś są szpitale, w których odchodzi się od tego zwyczaju (warto dowiedzieć się wcześniej, jak jest w szpitalu, w którym chcesz rodzić).
 • Przygotowania. Położna może ogolić jedynie okolicę warg sromowych lub całe krocze. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie włosów w domu, to lepiej wydepiluj je woskiem kilkanaście dni przed porodem. Golenie maszynką, nawet jednorazową, może skończyć się zapaleniem mieszków włosowych (objawy: zaczerwienienie, swędzenie, bywa że i ropna wydzielina), a tym samym zwiększa się ryzyko zakażenia krocza.
   
 • Dlaczego goli się krocze. Tak jest higieniczniej, bo na włosach mogą być bakterie, osadza się krew, czasem mimowolnie oddany podczas porodu stolec. To, że krocze jest wygolona, ułatwia jego obserwowanie - zmiana koloru na jaśniejszy zwiastuje rychłe pęknięcie krocza. By zapobiec samoistnemu pęknięciu, wielu lekarzy wykonuje nacinanie krocza (sprawdź, co możesz zrobić, by uniknąć nacięcia krocza). Skóra pozbawiona owłosienia jest łatwiejsza do dezynfekcji przed nacięciem, zszycia i do pielęgnacji już po porodzie.
   
 • Masz prawo. Możesz nie zgodzić się na ten zabieg, jeśli uznasz, że nie jest potrzebny lub gdy np. nie chcesz potem odczuwać nieprzyjemnego swędzenia podczas odrastania włosków.
   

Zobacz też: rewolucja na porodówce - nowe prawa mamy i dziecka

 

Lewatywa przed porodem

Choć rzadko bolesny (tylko w przypadku hemoroidów), zabieg może być dość nieprzyjemny i dla wielu wstydliwy. Skurcze jelit często prowokują rozpoczęcie skurczów porodowych – z tego względu lewatywa jest jednym z niefarmakologicznych sposobów wywoływania porodu.
 • Przygotowania. Zabieg polega na wlaniu przez odbyt do końcowego odcinka jelita grubego wody lub gotowego preparatu, rozmiękczającego kał i wywołującego skurcze, dzięki którym nieczystości są wydalane. Wykonuje go położna w początkowej fazie porodu. Po chwili od wykonania lewatywy, kobieta czuje potrzebę natychmiastowego oddania stolca.
   
 • Dlaczego robi się lewatywę przed porodem. Co do zasadności wykonywania lewatywy zdania są podzielone. Lekarze, którzy są przeciwnikami tego zabiegu mówią, że łatwiej zapanować nad fizjologią, kiedy akcji porodowej nie poprzedza zabieg rozmiękczania masy kałowej znajdującej się w jelitach.

  Zwolennicy lewatywy przypominają jednak, że oczyszczenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego pomoże nie tylko przemóc opór rodzącej przed parciem, ale też zapobiega wstydliwemu poczuciu, kiedy kobieta mimowolnie odda stolec podczas akcji porodowej. Dodają, że komfort psychiczny po zabiegu lewatywy pozwala kobiecie skupić się na samym porodzie (sprawdź, jak przebiega poród).

  Jeśli zdecydujesz się na lewatywę, zadbaj, aby była wykonana przy użyciu specjalnej substancji, a nie wody z olejem lub mydlinami (taka praktyka jest popularna w wielu szpitalach), która może podrażnić błonę śluzową jelita. Możesz kupić w aptece gotową substancję i sama wykonać zabieg w domu (choć o wiele bezpieczniej dla dziecka będzie, jeśli zrobisz to w szpitalu) albo poprosić położną o jej zastosowanie.
   
 • Masz prawo. Jeśli np. cierpisz na hemoroidy i boisz się bólu podczas wlewania do odbytu preparatu do lewatywy lub uważasz, że ten zabieg jest poniżający albo niepotrzebny, możesz odmówić jego wykonania. Zabieg jest niepotrzebny, kiedy Twój poród został poprzedzony biegunką.
   

Zobacz też: jak poradzisz sobie z porodem - rozwiąż testseparator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?