Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak pomóc leworęcznemu dziecku?

| aktualizacja: 31.10.2013 | 3

Lewa rączka nie jest gorsza od prawej. Świat urządzono jednak dla praworęcznych, trzeba więc trochę jej pomóc.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, rysować, leworęczność, kredki
fot. Panthermedia

Leworęczność nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak wciąż niepokoi rodziców. Gdy zauważą, że ich dziecko najchętniej chwyta kredkę lewą rączką, w lewej trzyma szczoteczkę do zębów i  lewą wyciąga, gdy mu chcą coś podać, zaczynają się martwić.

Niepotrzebnie. Lewa ręka nie jest przecież gorsza od prawej.

Sprawdź także: Prawdy i mity na temat leworęczności

Skąd się bierze leworęczność?

Za większą sprawność lewej ręki odpowiada mózg.

Podczas gdy u ludzi praworęcznych bardziej rozwinięta jest lewa półkula mózgu, u leworęcznych jest na odwrót - bardziej rozwinięta jest prawa.  

Prawa półkula zarządza nie tylko lewą ręką, ale też lewym okiem, uchem i nogą. Dlatego nie wolno zmuszać dziecka, by „przeprosiło się” z prawą ręką. Tak silne ingerowanie w pracę mózgu przynosi więcej szkody niz pożytku. Może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, nerwicy i innych problemów.

Kiedy można stwierdzić leworęczność?

Gdy dziecko ma  5–6. lat,  można już mieć pewność, czy będzie  prawo- czy leworęczne.

Do tego czasu maluch może jednakowo posługiwać się obiema rękami, np. przy zabawie lub podczas jedzenia.

Ostatecznie sprawa zostaje rozstrzygnięta w wieku 6–7 lat. Dzieci są w tym czasie poddawane badaniom, które w przedszkolach albo w szkolnej zerówce przeprowadzają poradnie pedagogiczno-psychologiczne.

Jak ułatwić życie leworęcznemu dziecku?

Świat jest zdominowany przez ludzi praworęcznych, dlatego pomóż dziecku się w nim odnaleźć.

- Zadbaj o ty, by dziecko nie czuło się gorsze. Jeśli koledzy z przedszkola śmieją się z niego, wytłumacz, że nie ma nic dziwnego w tym, że posługuje się lewą ręką.

- Ćwicz w domu sprawność rączek dziecka. Nie tylko lewej. W ten sposób dziecko uniknie kłopotów z pracami ręcznymi i rysowaniem.

Przeczytaj także: Jak dbać o rozwój manualny dziecka i sprawić, by jego rączki były mu posłuszne?


- Utrwalaj rozpoznawanie kierunków, np. podczas ubierania malca i zabawy. Określenie stron – prawa czy lewa – może na początku sprawiać dzieciom leworęcznym kłopot.

- Ułatw dziecku naukę pisania.  Nasze pismo jest przystosowane dla praworęcznych (piszemy od lewej do prawej). Dziecko powinno siedzieć z lewej strony dwuosobowego stolika - dzięki temu nie będzie zderzać się  łokciem z praworęcznym kolegą.  Jeśli w zeszycie ćwiczeń wzór szlaczków znajduje się tylko po lewej stronie, poproś, by pani dopisywała drugi taki po prawej stronie. Dzięki temu maluch ma wzór do naśladowania zawsze przed oczami i nie musi odrywać ręki podczas pisania

- Kup specjalne przybory dla leworęcznych: długopisy albo nakładki na długopisy, nożyczki z odwrotnie złożonym ostrzem, temperówki (np. na www.leworeczni.pl).

Sprawdź także: Przybory dla leworęcznych

- Naucz dziecko kłaść kartkę lub zeszyt ukośnie na stole – wtedy ma szansę dobrze widzieć, co napisało lub narysowało

- Ustaw lampkę na biurku, tak by światło padało z prawej strony, a jeśli maluch korzysta z twojego biurka (a ty jesteś praworęczna), zainstaluj dodatkowe oświetlenie dla dziecka.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Leworęczna
Leworęczna | 2015-06-28 19:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji


Jestem leworęczna i nigdy nie korzystałam z żadnych udogodnień i sprzętów przeznaczonych specjalnie dla leworęcznych!!! Według mnie to jest moda niczym nie uzasadniona, a różne czynności należy wykonywać korzystając z ogólnie dostępnych dóbr,bo co jeśli akurat nie będzie ich pod ręką? Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia się i wypracowania pewnych umiejętności od najmłodszych lat :)

Odpowiedz

pyszczek
pyszczek | 2015-02-25 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dodałabym:
zawsze miałam o dziwo problem z rozłożeniem sztućców na stole, gdy w grę wchodzi nóż i widelec - który po jakiej stronie?? gdy byłam starsza zapamiętałam że mam rozkładać je tak jakbym sama jadła

jako uczennica (zwłaszcza tych pierwszych klas) miałam dodatkową karteczkę w zeszycie aby nie rozmazywać ręką tego co właśnie napisałam i mieć ją oczywiście czystą (tasiemka+taśma/klej+karteczka 10cm/10cm)

Odpowiedz

pyszczek
pyszczek | 2015-02-25 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

leworęczni górą!!! :-)ja i mój synek jesteśmy leworęczni , a co! :-D

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?