Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czym jest hormon LH i jaki ma wpływ na płodność?

| aktualizacja: 30.10.2017 | 4

Razem z hormonem FSH ma ogromny wpływ na cykl miesiączkowy i płodność. Dlaczego jeszcze stężenie LH w organizmie osób starających się o dziecko jest ważne?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
hormon lh a dni płodne
fot. Fotolia

Hormon LH wiąże się pośrednio z dniami płodnymi, bo kończy fazę płodności, powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa i umożliwia owulację, równocześnie zwiększając wydzielanie estrogenów. Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu powoduje, że komórka ziarnista (jajowa) luteinizuje się, czyli przy pomocy ciałka żółtego przekształca w komórkę luteinową (taką, która wytwarza progesteron). 

LH a owulacja

LH to hormon nazywany jest też hormonem luteinizującym lub lutropiną. To hormon gonadtropowy, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową w ostatnich dniach fazy folikularnej cyku miesiączkowego, czyli wydziela się pod koniec dni płodnych. Hormon doprowadza do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, czyli do kolejnej fazy cyklu – owulacji (uwolnienia jajeczka do jajowodu). Wtedy następuje największe stężenie LH w organizmie.

Stężenie LH a fazy cyklu miesiączkowego

LH to hormon, który podtrzymuje również wytwarzanie progesteronu i estrogenów przez ciałko żółte. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, w czasie fazy lutealnej, poziom stężenia LH (razem z FSH, czyli hormonem folikulotropowy) w organizmie stopniowo spada. Ciekawostką jest, że poziom LH może mieć różne stężenie nie tylko zależnie od faz cyklu miesiączkowego – jego poziom może się wahać zależnie od wieku i wyrównuje się dopiero po okresie dojrzewania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 
Hormon luteinizujący jest badany przez popularne testy owulacyjne. Na podstawie stężenia LH w organizmie wyznacza się moment owulacji oraz największej płodności, czyli dni płodnych.

Poziom stężenia LH – normy

Poziom LH nie jest stały, zmienia się nie tylko w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego, ale także z wiekiem. Najwyższe stężenie LH powinno być w dniu owulacji, a następnie gwałtownie spadać. Stężenie LH w organizmie jest badane na podstawie jego stężenia we krwi, więc należy wykonać morfologię, najczęściej z żyły łokciowej. Możliwe jest również sprawdzenie poziomu LH z próbki moczu – na takiej podstawie działają testy owulacyjne (badanie poziomu LH z moczu i na tej podstawie wyznaczanie dnia owulacji). Jeśli stale obserwujesz u siebie wysoki poziom LH, może to oznaczać okres menopauzy, bo wysokie stężenie lutropiny wynika z wygasania czynności jajników.
 
Poziom LH zależnie od fazy cyklu miesiączkowego:

  • faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml
  • owulacja 2,3 - 21 mlU/ml 
  • po menopauzie 42 - 188 mlU/ml
  • poziom LH u mężczyzn 1,5 - 9,2 mlU/ml

Lutropina to również najczęściej badany hormon, jeśli dochodzi do problemów z płodnością. Jeśli wykryte zostaje niskie stężenie LH we wczesnej fazie folikularnej (2-5 dzień cyklu), to najczęściej związane jest to z niedoczynnością tarczycy.

Zobacz także:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Dada
Dada | 2017-10-19 14:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie lekarz podejrzewa przedwczesną menopauzę, dlatego też mam badanie poziomy LH. Boję się, bo to wszystko wyszło akurat, kiedy podjęliśmy decyzję o dziecku :((((((

Odpowiedz

Małpka
Małpka | 2017-10-19 14:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie wyszło, że w fazie folikularnej LH wynosi 1,3 mlU/ml. Czy to źle?

Odpowiedz

Panikara
Panikara | 2017-10-19 14:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie lekarz wysłał na badania poziomu hormonu LH, bo nie mogę zajść w ciążę. Boję się, że wyjdą złe wyniki :(

Odpowiedz

Ulka
Ulka | 2017-10-19 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja badałam poziom LH przy pomocy testów owulacyjnych, tzn. zwracałam uwagę na to, kiedy jest pik, aby móc się starać o bobo :) testów z krwi nie robiłam, ale chyba powinnam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?