Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ten egzotyczny owoc może być trujący dla małego dziecka!

| aktualizacja: 07.02.2017 | 0

Te małe, słodkie owoce cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Okazuje się jednak, że w skrajnych przypadkach mogą być trujące!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Liczi może być trujące dla małego dziecka
fot. Fotolia
Owoce liczi, czyli „chińskie śliwki”, to słodkie, białe, półprzezroczyste kuleczki w różowawej skórce. Od kilku lat owoce liczi zyskują na popularności, możemy je kupić w prawie każdym markecie. Okazuje się jednak, że dla małych dzieci liczi może być trujące. Jak informuje pismo „The Lancet”, przez wiele lat jedzenie owoców liczi na pusty żołądek było przyczyną śmierci tysięcy dzieci.

Owoce liczi mogą być trujące

Indyjscy lekarze w stanie Bihar przez 20 lat obserwowali, jak zdrowe dzieci nagle zaczynały chorować: dostawały drgawek i traciły przytomność. Każdego roku z niewiadomych przyczyn umierało około 100 dzieci. Przeprowadzane obecnie badania sugerują, że przyczyną śmierci mogło być jedzenie owoców liczi na pusty żołądek. Znajdująca się w nich hipoglicyna hamuje wytwarzanie glukozy.

Większość zmarłych dzieci pochodziła z terenów uprawy liczi. Dzieci pochodzące z biednych rodzin często były niedożywione. Zjadały znalezione w sadach owoce, przez co już niski poziom glukozy w ich organizmach jeszcze się obniżał. Po odkryciu, że przyczyną zachorowań i śmierci jest liczi, pracownicy ochrony zdrowia zalecili rodzicom dbanie o dietę dzieci i podawanie im jedzenia przed snem oraz ograniczenie spożywania owoców. W przypadku zachorowania konieczne jest podanie zastrzyku glukozy.

Jeśli nie jedliście jeszcze owoców liczi, koniecznie spróbujcie i nie bójcie się podawać ich dziecku – to bogate źródło witaminy C i potasu. Nie jedzcie ich jednak na pusty żołądek, lepiej być ostrożnym!

Czytaj także: Najważniejsze witaminy w diecie dziecka

Źródło: interia.pl/PAP
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?